Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı

0 345

Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı ya da kısaca O’Hare, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinde bulunan Chicago şehrinin en önemli hava meydanıdır. Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, sadece Chicago için değil aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri için çok önemli stratejik bir öneme sahiptir. Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, sahip olduğu trafik kapasitesi ile ülkenin en önemli hava merkezleri arasında kabul edilir. Chicago şehrini ve civarda bulunan irili ufaklı birçok yerleşim yerini Amerika Birleşik Devletleri ve dünyada yer alan diğer ülkelerle bağlayan Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, Birleşik Devletler tarihinin en eski havalimanları arasında yer alır. Konum olarak Chicago şehrinin 27km kuzey batısında yer alan Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, şehir ile ulaşım açısından çok uzak bir konumda yer almaz. Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin kamusal gücü altında işletilir. Hava meydanı özelleştirilmemiştir. Bu anlamda gelir ve gider tamamıyla devlet kontrolü altındadır.

CChicago O'Hare Uluslararası Havalimanıhicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’nın hukuki sahibi, Chicago şehridir. Bir anlamda hava meydanı, Chicago Hava Meydanları İşletmesi tarafından işletilmektedir. Amerikanın en eski havalimanları arasında yer alan Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, resmi olarak Şubat 1944 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihle beraber ülkenin en önemli noktalarından birine dönüşen Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, ağırlıklı olarak ticari uçaklara hizmet vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük havalimanlarından biri olan Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, ülkenin en büyük üç havayolu şirketinden ikisi olan Amerikan ve United Havayollarına da ev sahipliği yapmaktadır. Başka bir deyişle Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, bu iki Havayolunun filo merkezlerinden biridir. Deniz seviyesinden 204m yüksekte olan Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, 8 adet piste sahip olmasıyla da adından söz ettirmektedir. Bu anlamda 16 adet iniş kodu bulunan Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok piste sahip havalimanları arasında yer alır.

Pistler genel olarak asfalt ve beton olarak yapılsa da karma pistler de hem beton hem de asfalt izine rastlamak mümkündür. Dünyanın en modern hava meydanları arasında yer alan Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, ILS’e de sahiptir; bu da kötü hava şartlarında uçakların pisti bulmasını kolaylaştırmaktadır. Amerikan İstatistik Kurumu’nun verileri nazara alındığında Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’nın yolcu trafiği 78 milyon civarındadır ki, bu da Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’nı Amerika Birleşik Devletleri’nin en işlek 10 havalimanı arasında sokmaktadır. Yıllık uçak kalkış ve iniş sayısı ise 868 bin civarındadır ki, bu çok yüksek bir sayıdır. Özellikle iniş ve kalkış verileri nazara alınacak olursa Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı, dünyanın en işlek hava meydanı olarak kabul edilmektedir. Türkiye’den de Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’na sefer düzenleyen sadece Türk Hava Yolları bulunmaktadır. Ancak bölgeye Amerikan ve United Havayollarını da kullanarak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçuş gerçekleştirmeniz mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.