Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avustralya Work and Holiday Vizesi Nasıl Alınır?

0 331

Avustralya Devleti tarafından bazı ülke vatandaşlarına, Work and Holiday veya Working Holiday adı altında ülke içinde belirli bir süre çalışma ve yaşama hakkı sağlayan bir vize türüdür. Bu vizeye başvurabilmek için bazı şartlar aranmıştır.

*Working and Holiday Vizesi (Subclass 462)

Başvuruda bulunacak kişiler için aranan şartlar:

Avustralya Work and Holiday Vizesi Nasıl Alınır?

1. 18-30 yaş aralığında olmak.

2. Programa dahil bir ülke pasaportuna sahip olmak (Arjantin, Bangladeş, Şili, Endonezya, Malezya, Tayland, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri).

3. Devletin sizin bu seyahatinize onay vermesi.

4. (ABD vatandaşları hariç) İngilizceyi belli bir seviyede anlıyor ve konuşabiliyor olmak (IELTS 4.5, I-TOEFL 133 yada eğitim gördüğünüz veya mezun olduğunuz üniversitenin en az %70 İngilizce ile eğitim veriyor olması gereklidir).

5. Daha önce bu programdan faydalanmamış olmak. (Work and Holiday/Working Holiday hangisinden faydalandığınız önemli değildir. Herhangi birinden faydalanmış olmanız başvurunuza engel teşkil edecektir).

6. En azından üniversite 3. sınıfta olmak veya mezun olmuş olmak.

7. Tatiliniz boyunca geçiminiz sağlayabileceğinizi belgeleyen imzalı Banka Dökümüne sahip olmak (5.000 AUD+Uçak Bileti veya bileti alabilecek miktarda ek nakit)

8. Ayrıca Avustralya’dan çıkış biletinizin (Round Trip-Onward Ticket) olması vize almanıza yardımcı olacaktır. (Zorunlu Değil)

Avustralya Work and Holiday Vizesi Nasıl Alınır?

Vizenizin çıkması halinde, Vizenizin başlangıç tarihinden itibaren 12 ay içerisinde dilediğiniz zaman Avustralya’ya giriş yapabilirsiniz. İlk giriş tarihinizden itibaren 12 ay boyunca Avustralya’da yaşayabilirsiniz ve çalışabilirsiniz. Her bir işveren için en fazla 6 ay çalışılabilir, vizenizin geçerlilik süresi boyunca dilediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilirsiniz (Multiple Entry). Vizeniz ayrıca 4 ay boyunca, eğitim alabilme hakkı sağlar. Türk vatandaşları, Online başvuru kapsamında değillerdir bu yüzden konsolosluk aracılığıyla başvuru yapabilirler. Vize için başvuru ücreti devlet tarafından her yıl Göçmenlik Departmanında açıklanmaktadır (Australian Government Department of İmmigration and Citizenship), başvurunuzun reddi halinde ücret iadesi yoktur.

2012 Vize Başvuru Ücreti: 210 AUD

*Working Holiday Vizesi (Subclass 417)

Başvuruda bulunacak kişiler için aranan şartlar:

Avustralya Work and Holiday Vizesi Nasıl Alınır?

1. 18-30 yaş aralığında olmak,

2. Programa dahil bir ülke pasaportuna sahip olmak (Belçika, Kanada, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hong Kong, İrlanda Cumhuriyeti, İtalya, Japonya, Güney Kore, Malta, İspanya, İsveç, Hollanda, Norveç, Birleşik Krallık, Tayvan)

3. En azından üniversite 3. sınıfta olmak veya mezun olmuş olmak.

4. Tatiliniz boyunca geçiminiz sağlayabileceğiniz belgeleyen imzalı Banka Dökümüne sahip olmak (5.000 AUD+Uçak Bileti veya bileti alabilecek miktarda ek nakit)

5. Ayrıca Avustralya’dan çıkış biletinizin (Round Trip-Onward Ticket) olması vize almanıza yardımcı olacaktır. (Zorunlu Değil)

Vizenizin çıkması halinde, vizenizin başlangıç tarihinden itibaren 12 ay içerisinde dilediğiniz zaman Avustralya’ya giriş yapabilirsiniz. İlk giriş tarihinizden itibaren 12 ay boyunca Avustralya’da yaşayabilirsiniz ve çalışabilirsiniz. Her bir işveren için en fazla 6 ay çalışılabilir, vizenizin geçerlilik süresi boyunca dilediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilirsiniz (Multiple Entry). Vizeniz ayrıca 4 ay boyunca, eğitim alabilme hakkı sağlar. Working Holiday Vizesine online başvuru yapılabilir. Vize için başvuru ücreti devlet tarafından her yıl Göçmenlik Departmanında açıklanmaktadır (Australian Government Department of İmmigration and Citizenship), başvurunuzun reddi halinde ücret iadesi yoktur.

2012 Vize Başvuru Ücreti: 210 AUD

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.