Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünya Pasaport Sıralaması

0 154

pasHangi ülke pasaportu daha değerli sorusunun cevabını vermek oldukça güçtür. Bunun nedeni, her ülkenin pasaportu kendi vatandaşları için değerlidir. Ülkeler kendi vatandaşları dışında birçok ülke vatandaşına daha önceden belirlenmiş çeşitli kurallar çerçevesinde, topraklarına girişe izin verirler. Bu iznin adı vizedir. Başka bir ifadeyle vize izin anlamına gelir.

Gelişmiş birçok ülke, diğer gelişmiş ülkelerin vatandaşlarının kendi topraklarına vize almaksızın giriş yapmalarına olanak sağlar. Örneğin, bir Amerikan vatandaşı Avustralya, Almanya, İngiltere gibi ülkelere vize almaksızın seyahat edebilme hakkına sahiptir aynı şekilde Avusturya, Almanya, İngiltere vatandaşları da Amerika Birleşik Devletlerine vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir. Bu gibi düzenlemeler Uluslararası anlaşmalarla sağlanır.

Yapılan son düzenlemelerle beraber, Haziran 2014 tarihi itibariyle vizesiz seyahat edilebilecek ülke sayısı bakımından Alman vatandaşları ilk sırada yer alıyor. Öyleki; Alman Pasaportu taşıyan bir kimse, 175 ülkeye vize almaksızın ya da sınırda vize alarak seyahat etme hakkına sahiptır. Almanyayı 173 ülke ile İngiltere, Finlandiya ve İsveç takip etmektedir. Bu sıra Danimarka, Lüksemburg, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, İtalya, Hollanda Kanada, Fransa, İrlanda, Norveç, Japonya, İspanya, Portekiz, Avusturya, Yeni Zelanda, İsviçre, Avusturalya şeklinde devam etmektedir. Sıralamada Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğunluğu göze çarpmaktadır. Yunanistan, Romaya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Malta, Güney Kıbrıs, Polonya gibi Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen ilk yirmı içine giremeyen birçok ülke vardır. Sıralamada ilk on ülke arasında dokuz Avrupa Birliği üyesi ülke bulunmaktadır. Bunun dışında Amerika Birleşik Devletleri ilk ona giren ve Avrupa Birliği üyesi olmayan tek ülkedir.

pas2Polonya, Bulgaristan, Romanya, Güney Kıbrıs ve Hırvatistan Avrupa Birliğinde yer alıp Amerika Birleşik Devletlerinin vize muafiyet programı dışında kalan ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmalarına rağmen bu ülkelerin vize muafiyeti kapsamında olmamasının sebebi, bu ülkelerin pasaportunu taşıyan kimselerin Amerika Birleşik Devletlerinde potansiyel kaçak olabilme ihtimallerinin yüksek olmasıdır. Amerika Birleşik Devleterine vizesiz seyahat edebilme hakkı bulunan ülke vatandaşları ülkeye yalnız geçerli süreye sahip ve Elektronik Seyahat İzni onaylı pasaportları ile giriş yapabilirler. Kimlik kartı ile giriş sadece Kanada vatandaşları için mümkündür. AB üyesi ülke vatandaşları ise, AB içinde pasaporta gerek olmaksızın sadece kimlik kartı ile seyahat edebilme hakkına sahiptirler. Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye, seyahat etmek isteyen Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının pasaportla giriş yapması zorunludur. Birlik üyesi olmayan ve serbest dolaşım kapsamında olmayan ülke vatandaşları, kimlik kartlarıyla giriş yapamazlar.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan bir kimse, 95 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptir. Türk pasaportu, 95 ülke ile kendine Rus pasaportu ile kırkikinci sırada yer bulmuştur. Vizesiz veya sınırda vize alınarak seyahat edilebilecek ülkeler arasında hiçbir Avrupa Birliği üyesi ülke bulunmamaktadır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada gibi gelişmiş ülkeler de, vize uygulamaktadır. Gelişmiş olup Türk vatandaşlarına vize uygulamayan tek ülke ise Japonyadır.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku