Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Erivan Nasıl Bir Şehirdir?

0 254

Erivan Nasıl Bir Şehirdir?Erivan,

Kafkasya coğrafyasında yer alan Ermenistan devletinin sınırları dahilinde bulunan bir şehirdir. Ermenistan şehirleri arasında en tanınanı olan Erivan, bu unvanını aslında çok önceki tarihlerde kazanmıştır. Uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan bu kent, I. Dünya Savaşı’yla beraber Osmanlı İmparatorluğu’ndan tamamen kopmuş ve de bugün var olan Ermenistan devletinin başkenti olmuştur. Görüldüğü gibi Ermenistan’a başkent olan Erivan, bu anlamda ülke sınırları içinde bulunan en önemli yerleşim merkezi olarak addedilir. Söz konusu şehir, bu anlamda ülkeye siyasi, iktisadi ve de kültürel anlamda başkentlik yapar.

Erivan, günümüzde Ermenistan’ın en önemli şehri olarak kabul edildiğinden, söz konusu yere diğer Ermeni şehirlerine nazaran daha fazla yatırım yapılmıştır. Bu haliyle şehrin ülke sınırları içindeki en modern kent olmasını sağlamıştır. Ancak Erivan’ın tarihi incelendiğinde, bu yerin çok köklü bir geçmişe sahip olduğu karşımıza çıkmaktadır. Erivan, dünya üzerinde yer alan en eski kentlerin başında gelir. Özellikle de tarih boyunca kesintisiz bir şekilde şehir statüsünü korumuş olan Erivan, bu anlamda birçok kültüre ve de medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu topraklar Ermenistan’ın en gelişmiş yeri olarak kabul edilse de, aslında bundan daha fazlasını da hak eden ve dünya çapında bir kent olarak anılması gereken bir coğrafyadır. Bunda şüphe yok ki, Osmanlı İmparatorluğu’nun pozitif manada katkısı büyüktür.

Erivan Nasıl Bir Şehirdir?Ermenistan, kurulduğunda sadece binlerle ifade edilen nüfusu zaman içersinde artmış ve de Erivan, bu artışın en yoğun yaşandığı şehir olarak gözlemlenmiştir. Söz konusu şehir, bölgede var olan Hazar Nehri üzerine kurulmuştur. Ya da başka bir ifadeyle Hazar Nehri, şehrin içinde yer alır ve de şehre çok ayrı bir hava katar. Coğrafi olarak Türkiye ile Ermenistan arasında bir karasınırı olsa da Erivan, doğrudan Türkiye ile sınır komşusu değildir. Şehir, biraz daha ülke içinde kalır. Dünyanın en eski coğrafyalarından birinde yer alan bu şehrin kökeni, M.Ö. 782 yılına dek uzanır. Bu anlamda son derece eski topraklar üzerinde kurulu olan bu şehir, birçok farklı devletin himayesi altında da kalmıştır. Bunlar arasında en önemlileri, dönemin büyük devletlerinden olan Rusya İmparatorluğu ve de Osmanlı İmparatorluğu’dur. Şehre ilk olarak şehir statüsü aslında 1 Ekim 1879 tarihinde Ruslarca verilmiştir. Görüldüğü gibi çok sayıda farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehir, zamanla Ermeni toplumunun yerleştiği bir coğrafya haline gelmiştir. Türkiye’nin I. Dünya Savaşı sırasında, kendi salahiyeti sebebi ile göçe zorladığı Ermeniler, Erivan ve civarına yerleşmişlerdir. Savaş sonrasında yenil sayılan Türkiye, aralarında Erivan’ın da bulunduğu birçok toprağını kaybetmiştir.

Erivan Nasıl Bir Şehirdir?Günümüzde Erivan‘da ağırlıklı olarak Ermeni halk yaşar. Çok az sayıda Türk’e de rastlamak mümkün olsa da bu dediğimiz gibi, kayda değer bir rakama ulaşmamıştır. Erivan’ın sınırları içinde yaklaşık olarak 1 milyon insan yerleşik olarak ikamet eder. Bölgeye ulaşım meselesini ele alırsak, bu durumda çok sayıda alternatifiniz bulunur. Eğer İstanbul merkezli çıkış varsa, bu durumda Türk Hava Yolları ile Erivan’a tarifeli olarak seyahat edilebilir. Ortalama seyahat süresi 2 saat civarındadır. Seyahat öncesinde vize kısıtlamalarına dikkat ediniz. Güncellenmiş bilgilere ulaşınız.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.