Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Glasgow Nasıl Bir Şehirdir?

0 504

Glasgow_Sehri_2Glasgow, İskoçya’nın en büyük, Birleşik Krallık’ın ise Londra, Birmingham ve Leeds’ten sonra 4’üncü en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Glasgow, Birleşik Krallık üyesi İskoçya’nın başkenti olmakla beraber aynı zamanda da en popüler şehridir. Glasgow sınırları dahilinde yaklaşık olarak 1.750 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. İskoçya’nın en önemli şehri olarak kabul edilen Glasgow, aynı zamanda da ülkenin ekonomik bağlamda lokomotifi konumundadır. Glasgow, Büyük Britanya ve Britanya İmparatorluğu nazara alınacak olursa Londra’dan sonraki en önemli şehir olarak kabul edilmektedir. Hatta bu kanı aynı zamanda Kraliçe Victoria tarafından da bu şekilde lanse edilmiştir. Kraliçe Victoria’ya göre Britanya İmparatorluğu; ”Glasgow ile Londra arasında kuruludur ve bu iki şehir de İmparatorluğun kalesi olarak kabul edilir.” Glasgow şehrinde resmi olarak İngilizce, İskoçça, Yerel İskoçça dilleri konuşulmaktadır. Bu diller dışında bölgede az da olsa yaşayan Galerliler kendi dilleri olan Gallerceyi konuşmaktadırlar. Şehir konumu itibariyle her dönem Büyük Britanya ve Birleşik Krallık açısında oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Glasgow’un en yakın komşuları yine bir İskoç şehri olan Edinburgh ve Aberdeen’dir. Bunun yanı sıra Glasgow ile Londra arasındaki mesafe ise 566km civarındadır. Küçük bir kasaba olarak kurulmuş olan Glasgow, sonraki yıllarda Britanya İmparatorluğu’nun önde gelen liman şehirlerinden birine dönüşmüştür.

glasgow-city_1009447cStratejik bağlamda oldukça önemli bir konuma sahip olmuş olan Glasgow, Londra’nın doğrudan denize açılan bir şehir olmaması sebebiyle Britanya İmparatorluğu’nun ticareti açısından Londra ile mücadele eder bir niteliğe sahip olmuştur. Özellikle transatlantik ticareti bağlamında halen de Britanya’ya ciddi bir kaynak imkanı sağlayan Glasgow, bu anlamda Birleşik Krallık için oldukça önemli bir şehir olma özelliğine sahip olmuştur. Bölgede özellikle denizcilik sektörünün dünya çapında bir standartta yürütüldüğünü belirtmek gerekir. Gemi tersanelerinin sayısız olduğu Glasgow’da devasa gemi üretimleri yapılmaktadır. Bu anlamda şehir İrlanda’nın önde gelen denizcilik kentleriyle yarış halindedir. Glasgow sahip olduğu iklim sebebiyle oldukça değişik bir havaya sahiptir. Kışlar zaman zaman soğuk geçse de ortalama olarak ılık bir mevsimin görüldüğü söylenebilir. Bunun yanı sıra yazlar oldukça serin ve yağışlı geçmektedir. Glasgow, dünyanın en önemli şehirleri arasında kabul edilirken şehir, en yaşanılabilir 57. şehir olarak kabul edilmiştir. Bu anlamda Avrupa şehirlerinin oldukça gerisinde kalmış olan Glasgow, yine de her sene oldukça yüksek sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. İskoçya’da yaşayan insanların %41’ine yakın bir kısmı Glasgow şehrinde ikamet etmektedir. Buda şehrin sahip olduğu önemi bir kat daha artırmaktadır. Şehir İskoçya’nın bir markası olarak kabul edilir.

Glasgow’da iki büyük kulüp vardır. Bunlar Celtic ve Rangers’tır. Ancak bu kulüpler arasından Rangers, kısa bir süre önce küme düşürülmesi sebebiyle 3. ligde mücadele etmeye başlamıştır. Kulüp geçtiğimiz sezon 2. lige yükselmeyi başarmıştır. Rakipsiz kalan Celtic, tek başına İskoçya Premier Ligi’ni domine etmeyi başarmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku