Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyada En Tehlikeli 10 Hayvan

0 660

Dünyada En Tehlikeli 10 HayvanHayvanlar aleminin sevimli, küçük, zararsız görünümlü üyeleri kimi zaman büyük hasarlara yol açabiliyor. Tehlikeli hayvanlar listesinde aslanlar, kaplanlar, köpek balıkları görmeye alışanlar için biraz farklı bir liste var karşımızda. Dünyanın en güçlü zehrine, çenesine ya da hastalık taşıma yetisine sahip bu hayvanların çoğu, tehlike anında cüssesinden beklenmeyecek etkiler yaratıyor.

1- Sivrisinek
Listenin bir numarası, yaz akşamlarının davetsiz misafiri sivrisinekler. Bilim insanlarına göre Güney Amerika’dan dünyanın her yerine yayılan bu küçük canlılar, taşıdıkları hastalıklarla her yıl yüzbinlerce insanın ölümüne sebep oluyor. Büyük İskender’in de bu minik yaratıkların taşıdığı sıtma hastalığı nedeniyle öldüğüne inanılıyor.

2- İnland Taipan
Dünyanın en zehirli yılanı İnland Taipan’ın anavatanı, öldürücü hayvanlarıyla meşhur Avustralya. Çok hızlı hareket eden bu yılan, zehrinin bir damlası ile 100 insanı öldürebiliyor. Neyse ki Kara Mamba kadar cesur değil. Genellikle kaçıp saklanmayı tercih ediyor. Fakat Kara Mamba’dan 50 kat daha zehirli. Zehri sayesinde kasları ve solunum sistemini felç ederek kanın pıhtılaşmasını engelliyor. Acilen panzehir alınmadığı takdirde sonuç ölüm oluyor.

3- Koni Salyangozu
Yaklaşık 15 santimetre boyundaki bu ufacık canlı 200 farklı zehir türünü bünyesinde barındırıyor. Avustralya, Endonezya ve Pasifik Okyanusunun batı kesimlerinde yaşayan bu tuzlu su canlısı zehrini fırlattığında felce uğratarak öldürüyor. Üstelik panzehri yok. Normalde kayalara tutunarak yaşıyor ve balıkları, solucanları avlıyor. Fakat sığ sularda görüp de kabuklarının güzelliğinden dolayı eline almak isteyen insanlara da acımıyor.

Dünyada En Tehlikeli 10 Hayvan4- Balon Balığı (Fugu)
Bu balıklar sahip oldukları yüksek zehri pişirildiklerinde dahi kaybetmezler. Bu nedenle Fugu pişirme konusunda ehil olmayan kişiler tarafından hazırlanan balık, bilinciniz açıkken felç geçirmenize ve 6 saat içerisinde soluksuz kalıp ölmenize sebep olabilir. Japonya’da zevkle tüketilen bu balığı, sadece bu konuda eğitim almış ve farklı sınavları başarıyla geçmiş şefler hazırlayabiliyor.

5- Zehirli Ok Kurbağası
Orta ve Güney Amerika’da görülen bu zehirli kurbağa yüzlerce türe sahip. 2 ila 3 santimetrelik boylarına rağmen 150 insanı aynı anda öldürebilecek kadar zehir salgılıyorlar. Derileri sürekli zehirle kaplı. Dolayısıyla kendisine dokunan canlı, anında bu zehre maruz kalıyor ve dakikalar içerisinde felç olarak ölüyor.

6- Kutup Ayısı
Karada yaşayan en büyük etobur olan Kutup Ayıları, o sevimli görüntülerine rağmen en tehlikeli türlerden. Araştırmalara göre avına attığı ısırık 1235 birim gücünde olan bu ayılar, Afrika aslanı, Bengal kaplanı ve büyük beyaz köpek balıklarını ısırma gücü konusunda geride bırakıyor. Bir yarış atıyla aynı hızda koşabilmeleri de bu hayvanlardan kaçmanın pek de mümkün olmadığını gösteriyor.

7- Brezilya Gezgin Örümceği

Guinnes’e göre dünyanın en zehirli örümceği olan Brezilya Gezgin Örümceği aynı zamanda en sinirli örümcek türü. Agresif tepkiler veren bu örümcek diğer örümceklerden farklı olarak ağ örmüyor. Zaten orman zemininde dolaşması nedeniyle “gezgin” ismini almış. Zerk ettiği zehir avının sinir sistemine saldırıyor ve av kısa sürede düzensiz kasılmalarla ölüyor. Zehirlerini ön dişleri ile avına aktaran bu türün, öldürücü darbe için insan derisini delmesi pek mümkün görünmese de ısırılan erkeklerde 4 saatlik ağrılı bir ereksiyona neden olarak zor nefes alma sonucu ölüme götürebiliyor.

Dünyada En Tehlikeli 10 Hayvan8- Mavi Halkalı Ahtapot
30 insanı tek seferde öldürebilecek kadar zehre sahip olan bu ahtapot türü Avustralya ve Japonya’nın kıyı kesimlerinde yaşıyor. Boyutu sadece golf topu kadar olmasına rağmen zehri birkaç dakika içerisinde bir insanı soluksuz bırakarak öldürebilecek nitelikte. Panzehri yok; fakat acil müdahale ile suni teneffüs ve kalp masajı tekrarlarıyla kurtulma ihtimali olabiliyor.

Dünyada En Tehlikeli 10 Hayvan9- Tuzlu Su Timsahı
Milyonlarca yıldır dünya üzerinde var olduğu düşünülen tuzlu su timsahı, zamanla sadece tuzlu suda değil tatlı sularda da yaşamayı öğrenen uyumlu bir tür. Dünyadaki en büyük sürüngen olan bu timsahlar kuşlardan köpek balıklarına kadar her boyutta canlı ile beslenebiliyor. Devasa cüssesine rağmen suda çok hızlı hareket edebilmesi ve pusuya yatması sayesinde denizin içinde ve kıyıda gözüne kestirdiği avları kolayca yakalayabiliyor.

10- Kutu Denizanası
Günümüze ulaşan bir diğer tarih öncesi canlı Kutu Denizanası, dünyanın en zehirli canlılarından. Bir insanı çabuk müdahale edilmediği takdirde 1 saat içerisinde öldürebilecek zehre sahip olan bu canlılar, her bir dokunacında milyarlarca zehir kapsülü taşır. Şeffaf olmaları nedeniyle zor fark edilirler ve sınırlarına girildiğinde çok hızlı hareket ederek saldırırlar. Kayıtlı vakalara bakıldığında yaklaşık 60 yılda 5570 ölüme Kutu Denizanası neden olmuştur.

Yazar: Gülşah Bayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku