Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çay Maskesi Nedir? Cilde Faydalı Mıdır?

0 518

Cilt sağlığı en az vücut sağlığı kadar önemlidir. Cilt vücudun elbisesidir. Cildin genel sağlığı vücudun sağlığı ile yakından ilgilidir. Çünkü vücudun içinde olan bir sorun önce cilde yansır. Örneğin karaciğer de yağlanma olduğu zaman ciltte de lekeler meydana gelir ve gözenekler belirginleşir. Kalpte bir problem olduğu zaman ciltteki siyah noktalar çoğalır. Vücudun dengesi bozulduğu zaman cildin de dengesi bozulur. Sağlıklı bir cilt parlak ve canlı görünürken problemli bir cilt akneli, lekeli, çilli, yorgun ve mat görünmektedir.

7649_ay_maskesiCildin sağlıklı görünmesinde beslenmenin faktörü büyüktür. Yağlı, aşırı baharatlı yiyecekler, çok miktarda tüketilen kuru yemişler cildin doğal olan yağ ve nem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Ayrıca havada oksijen oranının yetersiz olması, yaşanılan ortamın havasız olması, yanlış beslenme ve hayatımızın her alanında yerini alan stres cildin erken yaşlanmasına ve yıpranmasına neden olmaktadır.

Cildi korumanın ilk adımı cildi düzenli olarak her sabah temizlemektir. Cildi temizlemek için gülsuyu, elma sirkesi, limon suyu ya da çay kullanılabilir. Düzenli olarak temizlenen cilt, gözenekleri açık olduğundan oksijen alabilir. Nefes alan bir cilt ise erken yaşlanmaz.

Cildin derinlemesine temizlenmesi, parlaklığını ve sağlığını yeniden kazanması evde düzenli olarak yapılacak doğal maskelerle mümkündür. Evde yapılacak maskelerden biri de son zamanlarda adından sıkça söz ettiren doğal çay maskeleridir.

Çay Maskesinin Cilde Faydası Nedir?

Çayla yapılan cilt maskeleri cildin gözeneklerini sıklaştırır, cilde parlak ve canlı bir görünüm kazandırır. Ayrıca gözenekler açıldığı için siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak kullanıldığı takdir de ciltte zamanla oluşan kahverengi lekelerin tonunu açar.

7649_ay_maskesi_nasil_yapilirBirçok kadın çay mucizesini bilir. Evrenin yaratıcısı evrende faydasız hiçbir şey yaratmamıştır. Çayın birçok faydası vardır. Bunlardan birkaç tanesini yazacak olursak, yemekten iki saat sonra içilen çayın stresi azalttığı bilinmektedir. İçerisine karanfil konulan bir bardak şekersiz çay vücudun yorgunluğunu almaktadır. Çay karanfil konularak içildiği zaman vücudun demir emilimini azaltmaz. Ayrıca karanfil konularak tüketilen siyah çay hafızayı canlandırır.

Çay demlenip soğutulduktan sonra, çaya pamuk batırıp bu pamukla gözler pansuman yapıldığı zaman göz altı morlukları, göz ağrıları, mevsimlerle birlikte gelen göz alerjisine çok faydalıdır.

Güzel demlenmiş çaydanlıkta kalan çaylarınızı atmayın. Kalan çayınızı cildinize maske yaparak değerlendirebilirsiniz. Çaydan cilt maskesi yapmak için bir kabın içine bir tatlı kaşığı bal, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir kaşık demlenmiş soğutulmuş çayı tahta kaşıkla bir güzel karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize uygulayıp 15 dakika bekletin. Cildinizi yıkadıktan sonra gözeneklerinizin açıldığını cildinizin rahatladığını göreceksiniz.

Çayla gelen güzellik için başka bir maske tarifi ise şöyle: Bir kabın içine 3 yemek kaşığı mısır unu koyun. Bilindiği gibi mısırın cildi sıkılaştırma etkisi vardır. Mısır ununun üstüne 3 yemek kaşığı demlenmiş çay ilave edin. Güzelce karıştırıp krem haline getirdikten sonra cildinize sürün. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra yıkayın. Cildinizin siyah noktalardan arındığını ve sıkılaştığını göreceksiniz.

Bir başka çay maskesi ise şöyle yapılabilir. 1 yemek kaşığı demli çayın içine 1 tatlı kaşığı (her hangi bir nemlendirici krem olabilir) nemlendirici krem koyup ikisini birbirine yedirin. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayıp, kurulayın. Cildinizin arındığını, gözeneklerinin açıldığını, siyah noktaların kaybolduğunu, lekelerin renginin açıldığını fark edeceksiniz. Bu maskenin hafta iki defa yapılması önerilir. Bu maske güzellik uzmanı Pervin Dinçer tarafından tavsiye edilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.