Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bağırsak Gazına Karşı Önerline Besin ve Bitkisel İçerikli Tavsiyeler

Woman's Fingers Touching her body parts, heart shaped fingers
0 643

Bağırsak Gazına Karşı Önerline Besin ve Bitkisel İçerikli Tavsiyeler

Alfa-galaktosidaz: Karbonhidrat sindirimini sağlamada ve gaz yakınmalarını azaltmada yardımcı olabilecek doğal enzim yapısında besin takviyesidir. Yoğun gaz oluşumuna neden olan süt ve karbonhidrattan zengin gıdalara bağlı gelişen gaz-şişkinlik ve ağrıların azaltılmasında yardımcıdır. Alfa galaktosidaz enzimi içeren preparatın öğünün ilk lokmasının arkasından her öğünde 2-3 tabletin çiğnenerek alınması tavsiye edilmektedir. Sütte bulunan loktoza karşı intoleransı olanlarda laktozu parçaladığı için yararlı olmaktadır. 12 yaş üzerindeki kişilerde kullanılmakta, küçük çocuklarda doktor gözetimi olmadan kullanılmamaktadır. Bununla birlikte 4-17 yaş arasında tekrarlayan ve süreğen gaz yakınması olan çocuklarda yapılan bir araştırmada alfa glikosidaz desteği ile plaseboya göre belirgin şekilde yakınmalarda azalma sağlanmıştır. Şeker hastalarında kan şekerini yükseltebilir, bazı hassas kişilerde karın ağrısı, gaz ve şişkinlik gibi yan etkiler yapabilir. Alfa ve beta galaktosidaz içeren preparat ile laktoz-karbonhidrat intoleransı olan kişilerde gaz, şişkinlik, ağrı yakınmalarında belirgin azalma elde edilmiştir. Hamile ve emzirenlerde yan etkileri tam bilinmediği için kullanılmamalıdır.

• Probiyotikler: Spastik kolon gibi karın ağrısı, gaz, şişkinlik yapan hastalıkların tedavisinde faydalı olabilir. Probiyotikler besin takviyesi olup besinlerin uygun şekilde parçalanmasını sağlayan sindirim sisteminin “dost bakterilerinin” çoğalmasını sağlarlar. Sıvı veya kapsül formda bulunur. Günde bir kapsül tok karna tavsiye edilmektedir. Kemoterapiye bağlı lökosit değerleri aşırı düşenlerde, lösemide ve bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi alanlarda fırsatçı enfeksiyona neden olabileceği için doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Bağırsak Gazına Karşı Önerline Besin ve Bitkisel İçerikli TavsiyelerBağırsak Gazında Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler

• Kimyon: Dispeptik şikayetlerde kullanımı Alman Komisyon E tarafından onaylanmıştır. 1-2 çay kaşığı tohum 150 ml kaynamış su içine eklenir ve ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenip süzülür. Günde en fazla 5-6 g tohum tüketilmelidir. Ayrıca 2-3 damla kimyon yağının kesme şeker üzerine 2-3 damla damlatılarak tüketilmesi de bir başka kullanım şeklidir. Günde en fazla 6 damla kimyon yağı tüketilmelidir.
• Nane: 1-2 çay kaşığı nane yaprağı 250 ml kaynamış su içine eklenip ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenip süzülür. Günde 3 kez 1 çay fincanı içilmesi önerilir.
• Rezene: 1-2 çay kaşığı ezilmiş rezene meyvesi 150 ml kaynamış su içine eklenir ve ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenip süzülür. Günde 2-3 kez 1 çay fincanı içilir veya yarım çay kaşığı rezene meyvesinin yemeklerden sonra çiğnenmesi de önerilir.
• Anason: 1 tatlı kaşığı ezilmiş anason meyvesi 1 çay fincanı kaynamış su içine eklenir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Günde 2 kez 1 çay fincanı içilir. Bebekler için 1 çay kaşığı drogdan yararlanılır.
• Melekotu: Kök ve rizomları kullanılır. Dispepsi, bulantı, adet sancısı ve gaz şikayetlerinde yararlanılır. 1 çay kaşığı ince toz edilmiş kök 250 ml suda 10-20 dakika hafif ateşte kaynatılır ve süzülür. Yemeklerden önce 120 ml içilir.
Tıbbi Çaylar
Gaz sorunu için çay karışımı-1:
• Kimyon meyvesi, 20 gram
• Rezene meyvesi, 20 gram
• Nane yaprağı, 30 gram
• Oğulotu yaprağı, 30 gram
Meyveler karışıma eklenmeden önce hafifçe ezilir. Yaprak drogları da kabaca parçalanır. Çay karışımı hazırlanır. 1 tatlı kaşığı drog karışımı 1 çay fincanı kaynamış su içine eklenir, 15 dakika ağzı kapalı olarak demlenip süzülür. Günde 3-6 kez 1 fincan çay sıcakken içilir.
Gaz sorunu için çay karışımı-2:
• Rezene meyvesi, 25 gram
• Kimyon meyvesi, 25 gram
• Pelinotu, 25 gram
• Civanperçemi, 25 gram
Meyveler kabaca ezilir. Drog karışımı hazırlanır. 1 tatlı kaşığı drog karışımı 1 bardak kaynamış su içine eklenip 15 dakika ağzı kapalı olarak demlenir ve süzülür. Yemeklerden önce 1 çay fincanı içilir.

Bağırsak Gazına Karşı Önerline Besin ve Bitkisel İçerikli TavsiyelerKOMPRES VE MASAJ UYGULAMALARI

• Mide ve bağırsakta gaz birikmesi ve şişkinlikte karabiber, papatya, fesleğen, nane, biberiye ve ardıç uçucu yağları ile masaj veya kompres şeklinde uygulama önerilir.
• 1 tatlı kaşığı zeytinyağının içine 5 damla rezene uçucu yağı eklenir. Plastik bir torba içine 20×30 cm boyutlarında gazlı bez veya keten bir bez konur, üzerine yağlı karışım eklenir ve torbanın ağzı sıkıca kapatılır. Bezin yağ karışımını tamamen emmesi sağlanır. Bir şişeye sıcak su konur. Sıcak su şişesi gazlı bezin bulunduğu torba üzerine konur. Isıtılan kompres torba içinden çıkartılıp mide üzerine kompres yapılır. Kompresin üzeri ılıtılmış bir bezle kapatılır. Ilık kompres yarım saat süreyle mide üzerinde tutulur. Sindirim problemleri, kramplar, hıçkırık, bulantı, gaz ve kusmada kompres uygulaması yapılması önerilir.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku