Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Temiz Enerji Temiz Çevre

0 234

Temiz Enerji Temiz ÇevreEnerji, insan tarihi boyunca sürekli bir ihtiyaç olarak hissedilmiştir. Gerek ısınmak için, yemek yapmak, avlanmak gibi temel ihtiyaçları karşılamak için gerekse güç için enerjiye ihtiyaç duyulmuştur. İnsanların enerjiye olan talepleri ve ihtiyaçları hiçbir zaman bitmeyecektir. Enerji de bu istekleri karşılamak için sürekli üretilmek zorundadır. Fiş Jeneratör Genel Müdürü Yunus Emre ATALAR bu konudaki tecrübelerini aktarmıştır. Türkiye geneline hizmet veren Fiş Jeneratör web sitesini www.fisjenerator.com ziyaret ederek firma hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi bir balon hayal edelim. Bu balonun üzerinde yaşayan insanlar düşünelim ve bu balona da bir yuvarlak atmosfer geçirelim. Sonra bu atmosfere sürekli olarak kirli gazlar enjekte edelim ve zamanla burada yaşayan insanların nasıl etkilendiğini görelim. Hepinize korkunç geliyor dediklerim farkındayım ama şu an bu dünyada yaşıyoruz! Her gün Dünya’ya fosil yakıtlardan enerji eldesi ile zehirli gazlar yayılmakta ve bizler de bunu solumaktayız. İşte tam olarak vazgeçmemiz gereken fosil yakıt kaynaklı enerji üretimi. Peki vazgeçtik diyelim ne yapacağız? nereden enerji üreteceğiz?

Yenilenebilir ve sürdürülebilir yöntemlerle enerji üretimi ülkemiz için çok kolay. Öyle bir konumdayız ki hem güneşten, hem de rüzgardan faydalanma noktasında çok büyük potansiyele sahibiz. Güneşten enerji üretimi bireysel ve kurumsal olarak enerji üretmek için çok uygun maliyetli bir enerji sistemidir. Güneş Dünya’ya 170 MW/saniye büyüklüğünde enerji göndermektedir. Bu enerji ise ülkemiz için gerekli olan enerji ihtiyacının 1500 katından daha fazla. Göründüğü üzere bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji dururken bizler sonunda bitecek olan enerjileri kullanıyoruz.

Ülkemiz henüz yenilenebilir enerji kaynakları yatırımında yeterli değildir bu sebeple enerji ihtiyacının çok küçk bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamaktadır. Taşınabilir alternatifler ise dizel jeneratör veya deniz motorları gibi yakıt ile çalışan daha eski ancak günümüz koşulları ve imkanlarına daha çok uyan çözümlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.