Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Spor Salonu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Unsur

0 313

Spor Salonu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 UnsurYeni bir restoranı denemeye karar verdiğinizde, paranızı ve zamanınızı orada harcamadan önce arkadaşlarınızın tavsiyelerini alır, eleştiri yazılarını inceler veya restoranın menülerini kurcalarsınız. Eğer buradaki ilk yemeğiniz eğlenceli ve leziz olursa buraya tekrar tekrar gelirsiniz. Ancak kötü bir tecrübe yaşadıysanız muhtemelen bu restorana ilk gelişiniz aynı zamanda son gelişiniz olacaktır.

Doğru spor salonunu bulmakta yeni bir restoran bulmak gibi bir şeydir. İyi bir spor salonu size has özelliklerinize uygun olmalı ve sizi egzersizlerinizi düzenli bir şekilde yapmanız ve salona geri gelmeniz hususunda motive edici olmalıdır. Bir restorandan farklı olarak, bir spor salonuna kaydolmak büyük bir finansal taahhüttür ve bu sebeple sözleşmeyi imzalamadan önce araştırma yapmış olmanız çok önemlidir.

Bir spor salonunu değerlendirirken kendinize bir tur planı hazırlamış olun ve cevaplanmasını istediğiniz sorularınızı da yanınıza alın. Egzersiz yaparken bu tur planınıza ve sorularınıza sadık kalın. Çoğu spor salonunda size bir günlük ücretsiz egzersiz yapma imkânı tanınmaktadır ve böylece ekipmanları, makineleri, çalışma ortamını ve diğer olanakları ilk elden değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

Ücretsiz bir antrenmanın yanında, spor salonu ile sözleşmenizi imzalamadan önce dikkate almanız gereken önemli kriterler vardır ve aklınızda tutmanız gereken bu soruların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Konum

Eğer şehrin diğer tarafında bir spor salonu seçseniz, gerçekten oraya düzenli bir şekilde gidip antrenman yapabileceğinizi düşünüyor musunuz? Genellikle eviniz ve işyeriniz arasındaki bir lokasyonda spor salonu seçmek en iyi tercihtir. Çok yoğun olduğunuz zamanlarda, yakın bir spor salonuna gidiyor olmak sizi çok rahatlatır. Sonuçta iyi bir antrenman stres seviyesini azaltır, arttırmaz.

2. Zamanlama

Spor salonu, en çok kullanmayı düşündüğünüz saatlerde açık mı? Bazı salonlar 24 saat açık iken, bazıları hafta sonları kapalı olmaktadır. İster sabahın erken saatlerinde ister gecenin en geç saatlerinde çalışın, mutlaka spor salonu saatlerinin sizin programınıza uygun olduğunu teyit edin, erişemeyeceğiniz hizmetlere de böylece boşuna para ödememiş olursun.

Spor Salonu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Unsur

3. Üyeler

Herkesin çevresindekilerine verdiği tepkiler ve ilişkileri farklıdır. Spor salonu seçmeden önce bunu aklınızda tutun. Antrenman yaptığınız ortamda kendinizi gergin veya aşağılanmış değil rahatlamış ve mutlu hissetmeniz gerekmektedir. Bazı salonlar karma iken bazıları cinsiyet bazında ayrılmıştır. Bazıları da sadece belli yaş grubundaki bireyleri kabul etmektedir. Çevredeki hangi tür üyelerle kendinizi daha rahat ve konforlu hissedeceksiniz? Salonu turlarken gözünüze aşırı kalabalık mı göründü? Bunlara çok önemlidir.

4. Personel

Salondaki personelin destekleyici ve üyelere cesaret verici kişiler olması gerekmektedir. Üyelerin sorularına cevap vermeli, onları sürekli gözlemlemelidir. Sizin çalışmalarınıza yardımcı olmak için onlar oradadır. Spor salonu seçmeden önce, mutlaka personelin gerekli spor sertifikalarına sahip olup olmadıklarını sorun. Size antrenmanlarınız boyunca rehberlik edebilecek kadar yetkinler mi? Eğer antrenör arıyor olsaydınız bu kişileri seçer miydiniz?

5. Temizlik

Salonu ilk ziyaretinizde, salonun yeteri kadar temiz olup olmadığını hemen anlamanız zor olabilir, gözleriniz bu sebeple açık tutun ve kurnaz olun. Her kullanımdan sonra ekipmanların temizlenip temizlenmediğine dikkat edin. Ayrıca, personelin hijyen standartlarına uyup uymadığına bakın. Özellikle sürekli kullanıyor olacağınızdan ötürü soyunma odalarını ve duşları mutlaka kontrol edin. Tuvaletleri ve lavaboları da ihmal etmeyin.

Spor Salonu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Unsur

6. Ekipman

Çevreye iyi bir göz atın. Popüler makineler salonda mevcut mu ve üyeler hareketlerini yaparken çok mu sıra bekliyorlar? Kardiyo aletlerinde süre sınırlaması olup olmadığını öğrenin. Eğer siz 1 saat bisiklet sürmeyi düşünüyorsanız, yarım saatlik bisiklet sürem limiti olan bir spor salonu size hiç uygun olmayacaktır.

Çeşitli makinelerin salonda bulunduğundan emin olun. Makinelerin üzerinde resimli kullanım talimatları ile dikkat edilecek hususların olup olmadığını veya size yardım edecek bir personel olup olmadığını kontrol edin. Iskartaya çıkmış ve kullanım dışı olmuş makinelere dikkat edin, bunlar bir spor salonunun bakımsız olduğunun göstergesidir.

7. Gruplar

Salonda yer alan fitness gruplarının takvimini görmek isteyin. Sizin katılmayı planladığınız grupların burada olduğundan emin olun. Yüksek enerji dolu spinning gruplarına veya sakinleştirici yoga gruplarına katılmak istiyor olabilirsiniz. Grup çalışmaları sizin antrenman programınızın çoğunluğunu oluşturacaksa eğer mutlaka en başta bu gruplar için ekstra ücret alınıp alınmadığını sorun. Gruplara katılmadan önce bu ücretlerin sizin için karşılanabilir olup olmadığına karar verin. Ayrıca, katılmayacağınız programlara da boşuna para ödemeyin.

8. Aidat

Bir spor salonu seçerken, muhtemelen karar vermeyi etkileyen en önemli faktör maliyettir. Bazı salonlar peşin çalışırken bazıları taksitlere bölebilmekte ve ekstra promosyonlar sunabilmektedir. Ödeme tablosunu mutlaka inceleyin. Her ay ücretini ödemek suretiyle parça parça mı üye olacaksınız yoksa tüm yılı kapsayan yıllık bir üye mi olacaksınız? Herhangi bir ceza ödemeden istediğinizde üyeliğinizi iptal ettirebilecek misiniz? En önemlisi bu spor salonu sizin bütçenize uygun mu?

İş bir spor salonuna kaydolmaya geldiğinde, eğer yeteri kadar bilgilendirilmemiş ve hazırlıksızsanız, sanki hayatınızın altına imza atıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Seçici ve zor beğenir olun. Çevrenizi araştırın, arkadaşlarınızla konuşun ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığı hususunda emin olmak için bütçenize uyan salonları mutlaka kayıttan önce gezin.

Tüm bu aşamalardan sonra bulduğunuz doğru spor salonu, sağlıklı bir yaşam tarzının anahtarı olacaktır.

Kaynakça:
https://www.sparkpeople.com/resource/fitness_articles.asp?id=450

Yazar: Fatih Kokoç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.