Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bakteriyi Önlemenin Püf Noktaları

0 705

Günümüz itibari ile birçok rahatsızlıkları seyir etmesinin ana nedeni bakımsızlıktan kaynaklanmaktadır. Bakımsızlık kişinin daha çabuk bakterilere zemin hazırlamasına neden olur. Bakteri vücudun çeşitli yerlerine yerleşerek gizli virüsü ile her tarafa yayılır. Ve kişi istenmeyen rahatsızlıklarda bulur kendisini. Bakteri her yerden her şeyden dolayı oluşabilir. Titiz olmanıza rağmen yediğiniz bir yiyecekte bile bakterinin ortaya çıkması mümkündür. Oldukça sinsi olan ve hastalıklara zemin hazırlayan bu virüsten kurtulmanın yolu ise dikkattir. Yediklerinizin içtiklerinizin hata dokunduğunuz her şeyin bilincinde olarak yaşarsınız bununla baş etme imkânlarınız oldukça yüksek olur. Peki, bu virüs üreten bakterilerden nasıl kurtulmamız gerekir? Bakteriyi önlemenin püf noktaları tam olarak neler isterseniz bir de bunlardan söz edelim.

Bakteriyi Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Bakteriyi Önlemenin Püf Noktalarıİnsan vücudunda bakterinin olması gerektiğini duydunuz mu hiç? Evet, bakteri hem zararlı hem de vücut için gereklidir. Bunun için çeşitlerini bilmeniz ve gizli virüsün ne olduğunu kestirmeniz gerekir. Hastalıklar nasıl tümörlerde iyi huylu ve kötü huylu diye ikiye ayrılıyor ise bakterilerde vücutta iyi huylu ve kötü huylu olarak üremektedir. İyi huylu olan bakteriler sizin hastalığı daha çabuk atlatmanıza yardımcı olur. Kötü huylu bakteriler ise vücutta gerekli olan ana hücrelerin ölmesine neden olur. Bu da hayati risk taşımaktadır. Bazı besinler vardır siz yediğiniz zaman sizde direk bakteri oluşturmaktadır. Biz bunlara dost bakteriler diyoruz. Örneğin muz, sarımsak, enginar, bezelye, pırasa ve soğan kaliteli lif ve zengin minerallere sahip olmasına rağmen bakteri üreten gıdalardır. Fakat bu bakteriler dost olduğundan vücudun sağlığını koruyor ve diğer zararlı bakterilerinde önüne geçmiş oluyor. Eğer bir bakteri vücudun dengesini tam olarak sağlayabiliyor ise o bakteri zararlı olarak sayılmaz. Ama bakteri vücuda ateş ve enfeksiyonel rahatsızlıkları arttırıyorsa bunun zararlı bir bakteri olduğuna dikkat edip çeşitli müdahaleleri önceden yapmanız gerekir. Peki, kötü bakteriler tam olarak neler bir de bunun ana nedenlerini sizlere sıralayalım.

Bakteriyi Önlemenin Püf Noktaları– Bakımsızlık ve kirlilik bakterinin ana kaynağıdır. Temizliği görmediği zaman yaygınlaşır ve mikrop her yere yayılarak kişiyi kötü enfeksiyonel hastalıklara girmesine neden olur.
– Tuvalete girerken gerekli özenin sağlanamaması ve tuvalet kağıdının kullanılmaması mikrobun hızlı vücuda geçmesine neden olur. Tuvalet ve lavabo ihtiyaçları karşılandığında el yıkama alışkanlığı edinilmeli ayrıca eller kaliteli sıvı sabun ile yıkanmalıdır. Havlu günlük olarak değişmeli ve çeşitli bakterilerin vücuda depolanması engellenmelidir.
– Sabahları iyi bir uykudan sonra yüz yıkama alışkanlığı ile beraber diş fırçalama alışkanlığına da dikkat edilmelidir. Ağızda kötü kokuların azalmasına yardımcı olur.
– Haftada en az 2 kere banyo yapılmalı hatta bu sayı biraz daha fazlalaşmalıdır.
– İdrar enfeksiyonunun nedenlerinin ana kaynağı iç çamaşırlardır. İç çamaşır değiştirme günlük olmalı özellikle bayanların günlük ped kullanmaları gerekmelidir. Günlük pedlerde küçücük bir idrar damlasında ki mikrobu engellemiş olursunuz.
– Su içme alışkanlığı bakterinin azalmasına ve idrar ile atılmasına neden olur. Bol bol su içmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ediyoruz.
– Gereksiz, ilaç kullanımı vücutta bakteri oluşumuna neden olur. Örneğin sürekli ağrı kesici ve ya vitamin kullanmak besin zehirlenmesine yol açabilir. Bakteri bunu gizliden çoğaltabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye etmediği sürece gereksiz ilaç kullanımı olamamalıdır.
– Yüze sürülen kremler ve makyaj ürünleri geride istenmeyen alerjilere döküntülere neden olabilir. Gözden bakteri alabilir, göz yanması ve görme kayıpları yaşayabilirsiniz.
– Deri hastalıkları da çeşitli kozmetik ürünlerinden meydana gelmektedir. Bu yüzden son kullanma tarihine dikkat ediniz.
– Yediğiniz besinler bir yandan dost bakteri olurken diğer yandan öldürücü virüs olabilir. Bu nedenle yediklerinize içtiklerinize dikkat edin. Bunların hormonlu ilaçlı olmasına dikkat ediniz. Bu tür bakteriler kötü huylu olarak sizin yaşam kalitenizin düşmesine neden olabilir.
– Her kullandığını antibiyotikler bakterilerin ölmesi yerine çeşitli bakterilerin oluşmasına da neden olabilir. Bunun için doktor kontrolü altında rast gele ilaç kullanımını tavsiye etmiyoruz.
– Bağırsak parazitlerin ana nedeni bakterinin kötü huylu olması ve onların çalışma sistemini bozmasıdır. İshal, gaz problemleri, mide bulantıları ülser genelde bağırsak sorunları yaşayan kişilerde meydana gelir. Gaz yapıcı besinler bakteri üreterek sizi feci halde rahatsız edebilir.
Bakteriyi Önlemenin Püf Noktaları– Vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar virüsün çok fazla yaygın olduğu yerde ürer. Özellikle gebeliğin başlarında dikkat etmek ve bebeğin bu tür mikroplara karşı korumak önemlidir. Gebe kadın için zor bir durumdur. Normalde de gebe olmayan bir kadının bu tür sorunları yaşaması ileride meme kanseri, rahim kanseri olma ihtimalini yüksek tutar. Bağışıklığı kazandıran gıdalar tüketerek sağlığınız zararlı maddelere karşı koruyunuz. Sağlığın gitmesi sizin yaşam enerjinizin olumsuz yönde ilerlemesine neden olur. Bu nedenle en doğru kararı seçici olarak ve araştırarak yapmanız gerekir.
– Özellikle tırnak kesme alışkanlığı önemlidir. Çünkü birçok tehlikeli virüs tırnakların içerisinde barınmaktadır. Bu nedenle tırnaklarınızı uzatmak yerine düzenli kesmeli her yemek yaptığınızda gıdaları iyi yıkamalı hatta önceden sürekli suda 5 dakika kadar bekletmelisiniz. Sirke zararlı bakterileri alarak azalmasına yardımcı olur.
– Bakteri sadece yiyeceklerden oluşmuyor. Çevresel koşullara bağlı nedenlerden, hava ve su kirliliğinden de meydana gelir. Virüsün havanın ve suyun içerisinde saklanması oldukça normaldir. Suyun kaynağını bilmeden ve hangi ortamlarda arıtıldığını bilmeden içmeyin. Suyun temiz olanı sağlığınızı korur. Ayrıca fabrikaların ve iş yerlerinin çok olduğu ortamlarda ikamet etmek sizin daha sağlıksız bir hava almanıza neden olacak çeşitli bakterileri alarak rahatsızlanacaksınız. Bu nedenle tercih ve yaşam şekli çok önemlidir. Sağlığınız için bazen fedakâr olmak ve daha temiz yerlerde yaşamayı planlamak gerekir. İş hayatınızı kısa bir süre düzene koyacak ve daha temiz doğa ile bütünleşmiş bir hayatta yaşayarak uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşama hakkını elde etmiş olacaksınız.

Kötü Bakterilerden Kurtulmak İçin Bunları Tüketin!

Bağışıklığınızı güçlendiren besinleri seçmek sağlık için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu gıdalar sizin sağlığınızın her daim koruyacaktır. Bunlar neler isterseniz hep birlikte öğrenelim:

Bakteriyi Önlemenin Püf Noktaları– El yıkama alışkanlığına dikkat etmek ve vitamini vücuda gereli ölçülerde sağlamak gerekir.
– C vitamini bağışıklık için idealdir. Çeşitli virüs ve bakterilerin azalmasına neden olur ve sizi inanılmaz derecede korur. Bunun içi her gün kivi suyu, nar suyu ya da ıhlamur içerek yüksek miktarlarda C vitamini almalısınız. Yemeklerde bol yeşillik ve lif içeren zengin C vitamini barındıran gıdaları seçerek kendinizi koruyabilirsiniz.
– Dost bakteri alarak diğer zararlı bakterileri bastırabilirsiniz. Bunun için muz, enginar, pırasa, bezelye yemeniz gerekir. Diğer bakliyatlar da zararlı bakterileri bastırarak sizi çeşitli hastalıklara karşı korur.
– Proteini yüksek olan gıdaları seçin. Yumurta, beyaz et, tavuk eti, hindi eti, süt ve süt ürünleri, ayran, ceviz, badem ve diğer kuru yemişlerden yüksek mineral ve protein bulunmaktadır. Bu sizin sağlığını için oldukça idealdir.
– Keçi sütü zarlı bakteriler için idealdir.
– Marul, maydanoz, tereotu, taze nane, defneyaprağı kekik, karanfil bakterinin azalmasına yardımcı olur. Özellikle maydanoz suyu zehirli bakterileri dışa atarak antioksidan görevini üstlenir.
– Mümkün oldukça su tüketin. Günde en az 9 bardak su içme alışkanlığı edinin. Su aynı zamanda beyinde oksijenin yeterli bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur. Strese bağlı durumların azalmasına neden olur. Stres ve sinir de bakteri üreterek çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle kaliteli yaşam için kaliteli düşünmek ve beslenmek gerekir. Bakteri bazen hiç bilmediğiniz şeylerden türer ve zararlı olduğunda hayatın akışını bozarak sağlığın kötü olmasına neden olur. Ölümle bile sonuçlanabilir.
– Tuvalete her gidişinizde tuvalet temizliğine dikkat edin ve iç çamaşırın en az 60 derece sıcak suda yıkanmasına dikkat ediniz. Derecenin fazla olması çeşitli mikrobun kırılmasına neden olur.
– El alışkanlıklarınıza dikkat ediniz. Saç ile oynama, sürekli bir yerlere dokunma ve el yıkamama virüsün ve bakterinin oluşmasına zemin hazırlar.
– Mümkün oldukça yoğurt yiyin. Yoğurt bakterileri ve virüsleri vücuttan atar.
– Ihlamur için. İçinde yüksek vitamin barındıran ıhlamur hayat kurtarır.
– Bitki çaylarından ada çayı ve papatya çayını için. Bakterilerle savaşan en etkili çay gurubunun içinde yer alır.
– Kışın bol bol nar yiyin. Nar sağlık için en gerekli meyvedir. Bakterilerin vücuttan kısa bir süre sonra atılmasına yardımcı olur.
– Tarhana çorbası için. Evet, çorbalardan en çok sağlıklı olan tarhananın içerisinde zengin vitaminler bulunduğundan hastalıklara ve çeşitli virüslerin azalmasına yardımcı olur. Kışın grip için oldukça koruyucu bir içecek türüdür.
– Bol yeşillikli salata tüketin. Salata her ana öğüne olması gerekir. Özellikle havuç, salatalık, karalahana ile yapılan salata Yüksek C vitamini depolar ve sizi hastalıklardan korur. Sağlıklı yaşamak için lif bakımından zengin gıdaları tüketin. Sağlığı tehdit eden gıdalardan ilaçlardan, alkol ve sigaradan mümkün oldukça uzak durun. Bakterinin iyi huylu olması atlatılabilir ama kötü huylu olması istenmeyen hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir. Sağlığınız için dikkat en önemli kavramdır. Bunu aklınızdan katiyen çıkarmayın. Sağlıklı günleriniz daim olsun.
Kaynakça:
bilgisel.com
sadecebilgi.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.