Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bakteri Nedir ve Vücuda Nasıl Girer?

0 1.345

8811_images_2Bakteri küçücük bir mikrobun vücutta büyüme şeklidir. Biz bunlara küçük canlı organizmalar diyoruz. Çok küçük olduklarından dolayı mikroorganizmalar diye bilinirler. Bakteri istenmeyen zamanlarda insana bulaşır. Yiyecekler, içecekler, ev işi yapma, dışarıda lavabo kullanma, dışarı yemeklerini yeme gibi. Biz aslında bu bakterileri tanımlayamayız. Fakat vücudumuz bağışıklık açısından güçsüz kalır. Bağışıklığın çöktüğü ve halsizliğin başladığı bir anda vücudumuza yerleşmiş olan bakteriler bizim yavaş yavaş ateşimiz de çıkartmaya başlayacaktır. Bu nedenle bakteriler vücudun düşmanıdır. En çok okula giden çocuklarda ortaya çıkar. Okul ortamı görüldüğü kadar temiz değildir. Özellikle tuvalet bakımında yetersiz olduğunu da görebilmekteyiz. Çocukların sık rahatsızlandığını, enfeksiyon kaptıklarını görebilmekte fakat bunun önüne geçememekteyiz. Bu yüzden çocuk sağlığı için okul tuvaletlerinin bakteriyel açıdan yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün etrafımıza baktığımızda her şeyden nem kapabilir o bakteriyi teneffüs edebiliriz. Örneğin soluduğumuz kirli hava, çevresel etkenler, içtiğimiz sular, organik olmayan hormonlu sebze ve meyveler, kabuklu yiyecekler, kimyasal ürünler, diş eti rahatsızlıklarında oluşan bakteriler, kullandığımız yanlış şampuanlar, deodorantlar, parfümler, lavabolar, el hijyeninin yeterli şekilde gelişmemesi, bakımsızlık, sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucu vücut mikroba karşı dayanıklılığını kaybeder ve kişi bu mikrobu kaparak, grip, nezle, enfeksiyon, iltihabi durumları yaşar. Tedavisi hemen yapılmadığı sürece, farklı hastalıklar ile karşılaşmanız söz konusu olabilmektedir. Sağlıksız yaşamın zaten içindeyiz bunu daha sağlıklı bir hale getirmek sizlerin elindedir. Bunu tam olarak nasıl yapmanız gerekir bu konu hakkında da gerekli bilgilendirmeleri sizler ile paylaşmak istiyoruz. Bakteri nedir vücuda nasıl girer hakkında bilgileri verdik. Bir de Bakterinin tedavisi ve engellenmesi nasıl yapılır isterseniz onları ele alalım.

8811_bakteri-1El hijyenini yerinde ve zamanında sağlamak gerekir. El ne kadar temiz olursa bakterilerin bir o kadar önüne geçer, sağlığınızı tehlike altına almamış olursunuz.
– Lavabolara giderken, lavaboların temiz olduğundan emin olun. En çok bakteri bu tür yerlerde oluşur.
– Dışarıdan aldığınız yiyeceklerin ne şartlar altında yapıldığını tam olarak bilemezsiniz. Bu nedenle dışarıda aldığınız yiyeceklerin sağlık kontrolleri altında tutulduğundan emin olun. Sağlıklı yiyecekleri kendi evinizde hijyenleyerek temiz ve doğru piştiğinden emin olarak pişiriniz. Bazı çiğ yiyecekler tam pişmediğinden bakterilere zemin hazırlayabilmektedirler.
– Kabuklu yiyecekleri iyi yıkamalısınız. Aldığınız sütlerin günlük süt olması gerekir. Hatta hazır yoğurtları yemenizi tavsiye etmiyoruz.Evde kendiniz mayalayınız.
– Bakımlı ve titiz olduğunuz sürece bakteri sizden uzak duracaktır. Çok fazla sert havalarda da bakteri soğuk olarak vücuda girer.
– Meyve ve sebzeleri tüketirken hormonlu gıda olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Sağlıklı meyve yemek için zamanında olan meyveleri tercih etmelisiniz.
– Ispanak, marul ve bol yeşil yapraklı sebzelerin iyi yıkanması çok önemlidir. Bakteri ve virüsün nerden kaynaklı olduğunu anlamak oldukça zordur.
– İdrar yolu enfeksiyonların sebebi günlük iç çamaşırların değişmemesindendir. Bu yüzden iç temizlik çok önemlidir. İç çamaşırlarınızı günlük değiştirin ve hafta en az 3 kere banyo yaparak temiz ve sağlıklı olun.
– Sağlıklı içecekler tüketmek oldukça önemlidir. Örneğin suyu arıtılmış kaynak suyu olarak içmeniz gerekir. Bilmediğiniz meyve sularında da bakteri oluşabilmektedir. Yediklerinize içtiklerinize dikkat ettiğiniz sürece bakterilerden de bir o kadar uzaklaşmış olursunuz.

Bakterilerin Vücuda Yayılmasını Nasıl Anlarız?

Sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam ederken birdenbire yorgunluk ve ateşinizin çıktığını fark ettiğinizde bilin ki enfeksiyon kapmış, bakterilere maruz kalmışsınız demektir. Bu durumlarda oldukça halsiz ve yorgun olacak gözünüzü açacak haliniz kalmayacaktır. Küçücük bir bakterinin yani bir diğer adı ile mikroorganizmaların vücutta büyüme şeklidir bakteriler. Bunlar büyüdükçe karın içinde kıl kurduna, parazite salya ya dönüşürler. Bunu aşırı karın ağrısı ve ishal olarak anlamanız mümkündür. Kiminde idrar enfeksiyonuna yol açar. Kiminde ise ishal ve karın ağrısı yoğunlaşır. Ateş hızla artar ve enfeksiyon iltihaba dönüşerek, kişinin var olan bağışıklığını çökertir ve hastalık hızlıca vücudun her yerine dağılarak ilerler. Böyle durumlarda ihmal olmamalı size en yakın bir hastaneye gidilmeli, gereken müdahale yapılmalıdır. İhmal bazen birçok kötü hastalığa zemin hazırlayarak, kanser ve olası tehlikeleri de ortaya çıkartabilir. Bu yüzden sağlıklı yaşamak için tedbirli davranmasını bilmeniz gerekir. Bakterilerin bir de en hızlı geçiş yöntemi doktor tarafından sizlere verilen antibiyotik ve ilaçlardır. Bunun dışında sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemeniz gerekir.
Kaynakça:
saglikbilgisi.gen.tr/

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.