Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tansiyon Yükselmesinde Yapılan Yanlışlar

0 294

Tansiyon Yükselmesinde Yapılan YanlışlarTansiyon Yükselmesinde Yapılan Yanlışlar

Tansiyon rahatsızlığı insanlarda aniden gelişen ve hızlı bir şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık kişinin yaşam enerjisini adeta elinden alır ve onu son derece güçsüz bırakır. Sağlıklı bir yaşam için ve bu tür rahatsızlıkların içinde yer almamak için sağlıklı besinler tüketmeyi kendimize borç bilmeliyiz. Çünkü yediğimiz ve içtiğimiz her şey, hiç ummadığımız zamanlarda bize ciddi oranlarda zarar verebilir. Bu nedenle gıda alımı esnasında, vücudumuzu dinç tutacak ve bağışıklığımızı güçlendirecek besinlere öncelik vermemiz gerekir. Çok fazla yağlı ve şekerli gıdalar bu tür olası tansiyon rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Tansiyonumuz çıktığı vakit o an için ne yapacağımızı tam olarak kestiremeyiz. Bu nedenle tansiyonumuzu düşürmeye çalışırken daha fazla yükselmesine sebebiyet verebiliriz. O halde tansiyon yükselmesinde yapılan yanlışlar neler isterseniz hep birlikte bu konuda doğru bir şekilde bilgilenelim, öğrenelim. Bakalım bu gibi durumlarda önce ne yapmamız gerekecek hep birlikte öğrenelim.

Tansiyon Yükselmesinde Yapılan YanlışlarGenelde 40 yaş üstü daha fazla ortaya çıkan tansiyonun çoğu zaman yaş ile ilgili olmadığını görürüz Yanlış yaşam ve yanlış beslenme bunu erken yaşlarda da tetikleyebilmektedir. Özellikle en çok sigara içen kişilerde bu durumun daha hızlı geliştiğini görüyoruz. Sağlıksız bir yaşam çerçevesinde sağlık beklemek ne kadar doğru bir kavramdır? Eğer siz kendinizi yeterli bir şekilde koruyamıyorsanız, hastalıklarında ortaya çıkmasına şaşırmamalısınız. Evet, kaliteli yaşam yoksa her an, sağlığınızda ciddi sonuçlar alabilir, hayata küsebilirsiniz. Çok ciddi bir başlangıç olarak bilinen yüksek tansiyon, gerekli önlem ve tedavileri alınmadığı zaman risk içeren bir kimliğe bürünebilir. Ve bunun sonu kötü sonuçlanabilir. Peki, hangi durumlarda insanlar hataya düşebilir? Bir de sizlere bunlardan bahsedelim.

Tansiyon Yükselmesinde Yapılan YanlışlarVücudun alışık olmadığı durumlarda tansiyon yükselmesi varsa, bunun altında bir hastalık yatabilmektedir. Eğer benim vücudum bu konuda alışkın diyorsanız ve kendinizi bu konuda ihmal ediyorsanız, biliniz ki hataların en büyüğünün içinde yer almışsınız demektir. Vücut bu durumlara alışmaz. Bir yerden sonra dengesini yitirebilir ve bununla beraber hiç beklemediğiniz rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bunun için uzman hekimden destek almalı, gerekli tedavi işlemlerinizi en kısa zamanda yapmalısınız. Çünkü tansiyon yükselmesinde yapılan yanlışlar önce kendini umursamamak ile başlar ve gelişir.

Tansiyon yükselmesi oluştuğu an kendiniz düşürmeye kalkmayın. Yanınızdan birine söyleyerek destek alın ve ilacınız daha önce doktor tarafından size sunulmuş ise, ilacı hemen zamanında içerek riski önleyiniz. Vücudunuzun alışık olması sizin düzelmenizi sağlamaz. Aksine bunu daha fazla alevlendirir ve hiç olmadık durumlarda ateş her organı ayrı yakmaya başlar. Sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı hareketlerde bulunun ve en önemlisi sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürünüz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıcakla.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.