Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Baltimore Nasıl Bir Yerdir?

0 1.410

Baltimore, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland eyaletine bağlı bir şehirdir. Birleşik Devletler’in en önemli yerleşim yerleri arasında bulunan Baltimore, ayrıca eyaletin de en büyük şehri olarak kabul edilir. Maryland eyaleti nazara alındığı vakit, şehir bölgenin merkezi olarak kabul edilir. Oldukça eski bir yerleşim geçmişi bulunan şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu şehirlerinden biridir. Ülkenin önemli eyaletleri arasında yer alan New York ve New Jersey’e oldukça yakın bir lokasyonda olan ve aynı zamanda bunlara kara sınırı bulunan Maryland’e bağlı olan Baltimore, bağımsız şehirlerden biri konumundadır. Şehir, ülkenin ve eyaletin en popüler şehirlerinden biri olmasından dolayı, Amerikalıların en çok tercih ettiği yerleşim yerleri arasında sayılır. Baltimore, Birleşik Devletler’in en büyük 30 şehri arasında yer aldığını da vurgulamak faydalı olacaktır. Ayrıca şehir, New York City sonrasında Türk nüfusun en çok rastlanılabileceği bir yerleşim yeri olması sebebiyle de oldukça önemlidir. Bu bölgede 10 ila 15 bin arasında değişen bir Türk nüfusu olduğu tahmin edilmektedir.Baltimore Nasıl Bir Yerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu hattında bulunan Maryland’in bir parçası olan ve bu eyalet için son derece önemli bir konuma sahip olan Baltimore, civar şehirlere öncülük eder. Bu bağlamda Baltimore, birçok Maryland şehri için merkez konumundadır ve kendi şehirleri dahilinde bulunmayan hizmet ya da malları doğrudan Baltimore’den tedarik ederler. Şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski şehirlerindendir. Resmi kuruluş tarihi 1729 yılına kadar uzanan Baltimore, 1796 yılında şehir statüsünü kazanmıştır. Bu tarihle beraber ülkenin en önemli merkezleri arasına giren Baltimore, ağırlıklı olarak Avrupa kökenli göçmen vatandaşlarca tercih edilmiştir. Bunların arasında en çok İngiliz, İrlanda ve Almanlar yer alır. Şehir 1851 yılında bağımsız şehir unvanını kazanmıştır. Bu anlamda şehir eyalet içinde bağımsız bir özelliği de haizidir. Baltimore şehrinin mottosu; ”The Great City in America”dır. Bunun anlamı, ”Amerika’nın Görkemli Şehri”dir. Şehrin lakabı ise ”Charm City” ve ”B’mor” olarak bilinir. Şehrin sınırları dahilinde Emerson Bromo – Seltzer Tower, Pennsylvania Station, M & T Bank Stadium, Inner Harbor ve Ulusal Akvaryum gibi önemli lokasyonlar bulunur.

Şehir, adını kurucusu İkinci Baron Baltimore’den alır. Ayrıca Baron Baltimore haricinde şehrin kuruluşunda Cecil Calvert’ın da son derece büyük bir payı bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehirleri arasında yer alan Baltimore, yaklaşık olarak 3 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bu da şehri ülkenin en kalabalık 20 şehrinden biri haline getirir. Baltimore merkez bölgesinde ise yaklaşık olarak 1 milyon kişi yerleşik olarak ikamet eder. Şehir son yıllarda hatırı sayılır bir turist trafiğine de sahip olmaya başlamıştır. Bölgeyi ziyaret etmek isterseniz direkt olarak Baltimore seferi de yapabilirsiniz ya da civar şehirlerden karayolu ya da demiryolu ile de ulaşım mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku