Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Baş Ağrısının Tedavisinde Basınç ve Masaj Noktaları Nerelerdir?

0 2.643

Baş Ağrısının Tedavisinde Basınç ve Masaj Noktaları Nerelerdir?Baş ağrısının acısını ve rahatsızlığını yaşamak inanılmaz derecede zordur. Ve bu ağrılar çok yaygındır. Baş ağrınızı tedavi etmek için daha doğal bir yol arıyorsanız, basınç noktaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Basınç noktaları, vücudun rahatlamasını teşvik edebilen, ekstra duyarlı olduğuna inanılan vücut bölümleridir. Çin tıbbı disiplini olan refleksoloji uygulayıcıları, baskı noktalarına belirli bir şekilde dokunmanın, şunları yapabileceğine inanıyor:

*sağlığı iyileştirir.

*ağrının acısını alır.

*vücutta dengeyi yeniden kurar.

Refleksoloji, insan vücudunun bir kısmının bir diğerine nasıl bağlı olduğunun incelenmesidir. Bu, kafanız gibi farklı bir alanı tedavi etmek için eliniz gibi farklı bir yere masaj yapmanız gerektiği anlamına gelir. Ağrınızı hafifletmek için doğru basınç noktalarına ulaşırsanız ağrınızı azaltabilirsiniz. Baş ağrınızı bu şekilde tedavi etmek hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, uygulamanın doğru bir şekilde yapılacağını anlamanız önemlidir. Baş ağrılarını tedavi etmek için refleksolojinin kullanılmasını destekleyen çok fazla bilim yoktur ve sahip olunan çalışmalar azdır. Bununla birlikte, baş ve omuzlardaki masaj tedavisinin baş ağrılarını nasıl azaltabileceğini araştıran birkaç çalışma vardır. Bu bazen kafadaki basınç noktalarının uyarılmasını içerir.

Yapılan bir çalışmada, bilim adamları, iki hafta boyunca yaklaşık bir saat süren yoğun bir masaj tedavisinin, kronik baş ağrısı yaşayan 21 kadını nasıl etkileyebileceğini inceledi. Bu çalışmada yapılan uygulamalar sertifikalı masaj uygulayıcıları tarafından yapıldı. Masajların etkilerinin daha uzun bir zaman dilimi içerisinde işe yaradığı tespit edildi. Araştırmacılar bu çalışmada 10 yoğun masaj seansının sonunda baş ağrısının azaldığını, süresinin ve yoğunluğunun düştüğünü ortaya çıkarmıştır. Ayrıca migren rahatlaması için baskı noktalarını uyarıcı çalışmalar da yapılmıştır.

Baş Ağrısının Tedavisinde Basınç ve Masaj Noktaları Nerelerdir?Vücutta baş ağrısını rahatlatmak için inanılan bazı bilinen basınç noktaları vardır.

*Parmak noktaları, başparmağınız ve işaret parmağınız arasındaki ağda bulunan ince perdedir. Baş ağrılarını tedavi etmek için, bu alanı başparmak ve işaret parmağıyla sıkıca 10 saniye boyunca sıkıştırın. Ardından, başparmağınızla bölge üzerinde her biri 10 saniye olacak şekilde küçük daireler çizin. Bu işlemi diğer elinize de tekrarlayın. Bu tip basınç noktası tedavisinin baş ve boyundaki gerginliği azalttığı düşünülmektedir. Gerilim genellikle baş ağrıları ile ilişkilidir.

*Şakak masaj bölgesi, burun köprüsünün kaşlarınızın alın sırtına ulaştığı noktaların her iki tarafındaki girintilerde bulunur. Her iki noktaya da aynı anda baskı uygulamak için her iki parmağınızı da kullanın. 10 saniye bekleyin. Bırakın ve hareketi tekrarlayın. Bu basınç noktalarına dokunmak, göz yorgunluğu, sinüs ağrısı veya basıncın neden olduğu baş ağrılarını hafifletebilir.

*Boyun bölgesi, etkili basınç noktalarının iki dikey boyun kasları arasındaki paralel oyuk alanlarda kafatasının tabanında yer alır. Bu basınç noktalarını kullanmak için: Orta parmaklarınızı elinizle bu basınç noktalarına yerleştirin. Her iki tarafıda 10 saniye boyunca sıkıca yukarı doğru bastırın, sonra bırakın ve tekrarlayın. Bu basınç noktalarına sıkı sıkıya dokunulması, boyundaki gerginliğin neden olduğu baş ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Baş Ağrısının Tedavisinde Basınç ve Masaj Noktaları Nerelerdir?*Üçüncü göz noktası, burun köprüsünün alnınızı karşıladığı iki kaş arasındaki küçük alandır. 1 dakika boyunca bu alana sıkı bir baskı uygulamak için işaret parmağını kullanın. Üçüncü göz basınç noktasına uygulanan sıkı basıncın, genellikle baş ağrılarına neden olan göz yorgunluğunu ve sinüs basıncını hafifleteceği düşünülmektedir.

*Omuz bölgesi, omzunuzun ucunda, omuz noktanızın ve boynunuzun tabanı arasındaki alandır. Bu basınç noktasını kullanmak için 1 dakika boyunca bu noktaya sert, dairesel basınç uygulamak için baş parmağınızı kullanın. Ardından diğer tarafa geçin ve hareketi tekrarlayın.
Omuz bölgesine basınçla sıkı sıkıya dokunmak, boyun ve omuzlarınızdaki sertliği gidermek, boyun ağrısını gidermek ve bu tür bir duygunun neden olduğu baş ağrılarını önlemek için yardımcı olur. Baş ağrılarını tedavi etmek için baskı noktaları kullanılmadığı halde, baş ve omuzların masajının baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteren sınırlı araştırmalar vardır.

Refleksoloji baş ağrılarını tedavi etmek için çok güvenli bir yoldur. Sadece tamamlayıcı bir tedavi olduğunu unutmayın. Tekrarlayan veya çok yoğun baş ağrınız varsa, profesyonel tıbbi yardım almalısınız.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.