Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilmeniz Gereken Ani İnme : Felç Belirtileri

0 305

Bilmeniz Gereken Ani İnme : Felç BelirtileriBirçoğumuz gelecekteki kalp krizini engellemek için beslenmelerimize dikkat etmemize rağmen, bir beyin kanamasının ne kadar ölümcül olabileceğini unutmamalıyız. Türkiye Felçliler Derneği bize Türkiye’de beşinci önde gelen ölüm nedenini hatırlatıyor ve her 40 saniyede bir kişinin felç sonuçlu semptomlar yaşadığını belirtiyor. İnme geçirdiğinizde tam iyileşme mümkün olsa da, çoğu insan bunu baş aratmamaktadır. Aslında, hayatta kalanların üçte ikisinden fazlası ani inmeyle ilişkili bir çeşit sakatlığa sahip olmaktadır.

Kalp krizi gibi, vuruşlar her an her yerde olabilir ve her şey beyninizin bir bölgesinden kan akışı kesildiğinde başlar. Buradan oksijenden yoksun beyin hücreleriniz ölmeye başlar, bu da başka yerlerde veya hatta ölümle ilgili sorunlara neden olur. Ancak çoğu vuruş engellenebilir ve bu durum sizi uyarmak için birçok semptom iletir.

Bazı inme belirtileriyle karşılaşmadan önce, temelleri bilmek önemlidir. Bu kısaltma ile en yaygın işaretleri tespit etmek için kolay bir yol vardır. O da hızlı davranmak.

“Y” yüz anlamına gelir. Yüzünüz sarkıyor mu? Yüzünüzün bir tarafının aşağı çekilmiş gibi görünüp görünmediğini görmek için aynaya bakarken gülümsemeye çalışın. “K” kolları gösterir. Kollarınızı kaldırın. Bir kol aşağıya doğru sürüklenirse, bu bir işarettir. “S”, söylemeyi ifade eder. Sözlerinizi mi tekrar ettiremiyorsunuz? Ya da dilimizde uyuşukluk mu hissetmeye başladınız?
“Z” zaman anlamına gelir. Bir inme yolda ise, zamanınız sınırlıdır. Hızlı bir şekilde hareket edin ve bu belirtilerden herhangi biri meydana gelirse acil 112’yi arayın.

Çok yaygın olmayan belirtiler;

1. Ani ve şiddetli baş ağrısı

Zaman zaman kafataslarımızda o sinir bozucu acıyı hissederiz. Ara sıra baş ağrısı genellikle endişelenecek bir şey olmasa da, baş ağrınız herhangi bir uyarı yapmadan ve sakatlayıcı bir şekilde acı çektiriyorsa, dikkatli olmalısınız. Bunlara sancılı baş ağrıları denir ve beyinde kanamaya işaret edebilirler. 50 yaşın üzerindeyseniz ve aniden hayatınızın en büyük baş ağrısına sahipseniz veya bunları normalden daha sık aldığınızı fark ederseniz, derhal acil servise başvurun. Bu bir inme ya da başka bir nörolojik problemin belirtisi olabilir.

2. Sorun konuşmak

Beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak, gelen inme bazılarında konuşma sorunlarına neden olabilir. Bu daha önce belirtildiği gibi HIZLI kelimesinin kısaltmasının bir parçasıdır, ancak bu belirti birkaç şekilde ortaya çıkabilir. İnme geçirecek olan bir kişinin anlamlı olan cümleleri konuşmakta zorluk yaşayabileceğini veya karmaşık konuşmaları anlamada zorluk yaşayabileceğini açıklıyorsa bu bir belirtidir ve acil servise gidilmesi gerekmektedir. Bu semptom genellikle, beynin dili kontrol eden alanının ihtiyaç duyduğu kan akışını sağlayamadığını gösterir.

3. Koordinasyonun kaybedilmesi

İnme geliyor ise, kollarınız ve bacaklarınız gerektiği gibi çalışmayacakmış gibi hissedebilirsiniz. Bu yürümeye zorlandığınız anlamına gelebilir çünkü dengede değilsiniz ya da bacaklarınız aniden zayıflamıştır. Kendinizi her zamankinden daha fazla tökezleyerek ya da nesneleri toplamakta zorlanacağınızı da görebilirsiniz.

4. Bulanık görüş

Karotis arterleriniz boynunuzun kenarlarında yer alır ve beyninize, boynunuza ve yüzünüze kan sağlamada önemli bir işe sahiptir. Bu da görüşünüzde bazı garip değişiklikler ile sonuçlanabilir. Beyninizin bu kısmında oksijen azaldığı için, gece görüşünü kötü hissedebilir veya bir gölge gözünüze doğru çekilmiş gibi hissedebilirsiniz. Kafatasının tabanı boyunca atardamarlarda meydana gelen bir inme varsa, görme yeteneğinizde de değişiklikler görürsünüz. Tam bir görme kaybı yaşayabilirsiniz.

5. Ani ses kısıklığı

Sesiniz tipik olarak felçten etkilenen ilk belirti değildir. Muhtemelen bundan önce bacaklarınızda zayıflık veya kötü koordinasyon olduğunu fark edeceksiniz. Ses Vakfı, ses kutunuzun gücünün Parkinson, multipl skleroz gibi birçok nörolojik hastalıktan etkilenebileceğini açıklamaktadır.
Beyin sapına kan akışının kaybedilmesi, bir tarafa felç edilen vokal kasların boğuk veya soluk sesine neden olur. Beyinde daha baskın olan tarafın etkilendiği zaman konuşma yeteneğini tamamen kaybetmek de mümkündür.

6. Hıçkırıklar

Acı veren hıçkırıklar, bir inmenin gelebileceğinin sinyali olabilir. Çoğumuz hıçkırıkları, başladıkları kadar çabuk ortadan kaybolan hafif bir rahatsızlık olarak düşünürüz. Bununla birlikte, bu rahatsız edici bedensel işlev bir inme sinyali verir. Acı verici, sürekli ve çok şiddetli hıçkırıklar olabilir. Aynı zamanda uyuşukluk ve bulanık görme fark edersiniz. Eğer hıçkırıklarınız huzursuzluk veriyorsa ve diğer semptomlara eşlik ederse, doktora gitmelisiniz.

7. Surat ve kolda ağrı.

Kol ağrınız olduğunda, muhtemelen gelen kalp krizinden korkuyorsunuzdur. Yine de bu durum bir inme sinyali veriyor olabilir. Kadınların felç geçirmeden önce acı çekmesi daha muhtemel değildir. Kadınların inmeyi öncelikle erkekleri, yaşlıları ya da sağlıksızları etkilediğini düşünmeleri daha olasıdır ve bu nedenle bu işareti görmezden gelebilmektedirler.
Üst vücut ağrınız, zayıflık hissi gibi semptomlardan herhangi birini yaşamanız halinde tıbbi yardım alınmalıdır.

8. Bayılma

Bayılmaya genellikle ilgisiz yaklaşılmaktadır. Bayılma, beyne giden oksijen eksikliğinden dolayı kısa bir bilinç kaybıdır. Baygınlığın bir inme belirtisi olduğu bir durum vardır ve eğer beynin kan akışının eksikliğinden etkilenen kısmı uyanık kalmanıza ve farkında olmanıza yardımcı oluyorsa bu ani inmenin belirtisi olabilir.

9. Nöbet

Nöbet geçirdikten hemen sonra tıbbi yardım alınmalıdır. Beyinde kanama olduğunda hemorajik inme olasılığı %80’dir. Kan damarı patlar ve kanamaya neden olur, bu da beyin şişmesine ve çevredeki dokuya zarar verir. Kısacası, bu vuruşlar geldikleri anda ciddiye alınmalıdır.

*İnme risk faktörleri

Diyabet hastalığı riski arttırmaktadır. Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek, size her zaman istediğiniz fiziği vermez fakat beyninizi korur. Bir inme geçirmişseniz, ciddi ya da değil, zaten daha yüksek risk altındaysanız, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diyabete sahip olmak sizi daha da hassaslaştırır.

Kalp hastalığı ve inme oldukça yakından bağlantılıdır. Koroner arter hastalığı kalpteki plak birikiminden kaynaklanır. Bu daha sonra beyne giden kan akışını engelleyebilir ve felce neden olabilir. Kalp hastalığınız yoksa, hala sigara içiyorsanız, zayıf bir beslenme yapıyorsanız ve spor yapmıyorsanız kendinizi gereksiz inme riskine soktuğunuzu bilin.

*Kadınların bilmesi gerekenler

Bayanlar, her 10 inme vuruşunu önlerler, Bu hastalık çoğunlukla yaşlı yetişkinleri etkilerken, 45 yaşın altındaki kadınların sayısı artmaktadır. Genç kadınlar ayrıca, baş dönmesi ve baş ağrılarını semptomlar olarak görme eğilimindedirler, bu yüzden anormal davranırken vücudunuza dikkat etmeniz önemlidir. Yüksek tansiyon her iki cinsiyet için de bir risk faktörüdür, ancak hamilelik sırasında kadınların kan basıncına özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Güvenli olmayan seviyelere yükselirse ve çocuğunuz varsa, bu kesinlikle inme risklerinizi artırabilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.