Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Baş Ağrısı ve Migren için Akupunktur Tedavisi

0 308

Baş Ağrısı ve Migren için Akupunktur TedavisiAkupunktur, geleneksel Çin tıbbının bir bileşeni ve parçasıdır. Vücudunuzdaki basınç noktalarına çok ince iğneler batırarak tedavi etmeyi içerir.

Tıbbi topluluğun akupunktur hakkındaki araştırmaları ve görüşleri karışıktır. Bazı çalışmalar taklit yapıldığını ileri sürer. Diğer çalışmalar, akupunkturun kronik baş ağrısı yaşayan insanlara rahatlama sağlayabileceğini doğrulamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), akupunkturun 1979’dan beri ümit verici bir tedavi olduğunu onaylamıştır.

*Baş ağrısı için akupunkturun yararları

Akupunktur, vücudunuzdaki pozitif enerjinin akışını yeniden sağlamaya çalışır. Aynı zamanda size acı veren negatif enerjiyi de kaldırdığını iddia eder. Modern tıbbi bakış açısıyla, akupunktur vücudunuzun çeşitli sistemlerini uyarır. Bu iyileşme yanıtını tetikleyebilmektedir.

Baş Ağrısı ve Migren için Akupunktur TedavisiAkupunktur, vücudunuzu bir dizi bölgeye ve basınç noktalarına ayırır. Akupunktur iğneleri, semptomlarınıza bağlı olarak farklı basınç noktalarına yerleştirilir. Bu iğne noktaları genellikle vücudunuzdaki sinirlere yakındır. İğne, vücutta bir tepki oluşturarak, endorfin gibi hormonları salmak için sinirleri uyarır. Bu bağışıklık ve dolaşım sistemi uyarımı, migreni ve şiddetli baş ağrılarını hafifletir.

*Akupunkturun riskleri ve etkisi

Akupunktur uygulaması lisanslı bir uygulayıcı tarafından yapıldığında çok az risk taşımaktadır. Bazen morarma, yorgunluk ve ağrı oluşturur. Özellikle ilk seanstaki uygulamada riskler ortaya çıkmaktadır. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezlerine göre, standart dışı veya kirli ekipmanlarla yapılan akupunktur çok ciddi bir sağlık riski oluşturabilir. Akupunktur iğneleri Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenir ve sadece tek kullanımlık olması gerekir.

İlk randevunuzu almadan önce doktorla konuştuğunuz hazırlıkları tamamladığınızdan emin olun. Kendinizi rahat hissetmiyorsanız randevuyu kesinlikle erteleyin. Kullanılmakta olan iğnelerin steril ve yeni olduğundan emin olmak için uygulayıcınıza dikkat edin. Neler olduğu hakkında sorular sormaktan korkmayın. İyi bir akupunktur uzmanı size prosedür hakkında bilgi verecek ve bunun sizin için sakin ve güvenli bir deneyim olacağından bahsedecektir. Akupunktur tek başına kronik baş ağrısını tedavi etmek için yeterli olmayabilir. Günlük hayatınızı bozan migren, tansiyon baş ağrısı ve küme baş ağrıları ağrı kesici ilaçlarla da ele alınmalıdır.

Baş Ağrısı ve Migren için Akupunktur Tedavisi*Akupunktur için genel kurallar

Akupunktur tedavisinde randevu öncesinde özel bir hazırlık yoktur. İlk seferinizse, bir soru listesiyle gitmek isteyebilirsiniz. Uygulayıcınız size ne kadar tedavi olmanız gerektiğini ve belirtilerinizin rahatlamasını yaşamanız için ne sıklıkla başvurmanız gerektiğini söyleyecektir. Genelde iki hafta tedavi ardından bir hafta bakım tedavisi uygulanmaktadır.

Bazı insanların iğnelere karşı fobisi vardır. Bazı insanlar da hiç bir şey hissetmezler. Uygulayıcınızla endişeleriniz hakkında konuşursanız, rahatlarsınız ve uygulamaya girerken kendinizi sakin hissedersiniz. Birçok sigorta şirketinin akupunktur tedavisini kapsamadığını bilmelisiniz. Baş ağrınızı hafifletmek için akupunkturu denemeden önce cebinizden ödemeniz gereken maliyeti öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Baş Ağrısı ve Migren için Akupunktur Tedavisi*Diğer alternatif tedaviler

Eğer baş ağrısı tedavilerinizi bütünsel tıbbı tedavi ile desteklemeyi düşünüyorsanız, akupunkturun yanında diğer seçenekler de vardır. Esansiyel yağlar ve egzersizler sizi rahatlatabilir. Lavanta yağı incelenmiş ve akut baş ağrısına yönelik etkili ve güvenli bir tedavi olduğu bulunmuştur.

Çalışmalar aerobik egzersiz yapmanın başka bir seçenek olabileceğini düşündürmektedir. Egzersiz, diğer şeylerin yanı sıra dolaşımı iyileştirebilir, stresi azaltabilir ve akciğer kapasitesini artırabilir. Migreni olan kişiler genellikle semptomlarının nedenini ortadan kaldırmak için aerobik egzersiz rutinini benimsemeye teşvik edilirler.

Baş Ağrısı ve Migren için Akupunktur Tedavisi*Doktora ne zaman gidilmelidir?

Akupunktur geleneksel tıbbın yerini alamaz. Bazı baş ağrıları hemen tıbbi müdahale gerektirir ve bunları akupunktur ile tedavi etmeye çalışmamalısınız. Görme, baş dönmesi veya mide bulantısı kaybı yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Baş ağrısından sonra daha da kötüye giden baş ağrıları ve olağandışı şiddetli ağrılar, acil bir müdahaleye ihtiyaç duyduğunuzu gösterir. Bazen baş ağrıları, teşhis edilmesi gereken bir tansiyon artışı veya alerjik reaksiyon gibi altta yatan faktörlerden kaynaklanabilir. Her zaman, doktorunuza yerleşik bir teşhis için aldığınız alternatif tıbbi tedaviler hakkında bilgi vermeyi unutmayın.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.