Hamilelik Sırasında Yaşanan Spazmlar Nasıl Yönetilir ?

Hamilelik, anne adayları için heyecan verici bir dönem olabilir, ama aynı zamanda bir çocuğu dünyaya getirmenin birçok yeni kapıyı açması gibi, hamilelik bir anne-babaya yeni, bazen rahatsız edici duygular getirebilir. Hamilelik sırasında en sık görülen şikayetlerden birisi de sırt ağrısı ve özellikle spazmlardır.

Hamilelik, bel ağrıları ve spazmlar için açık bir nedendir. Genel olarak, hamilelik aynı zamanda kadınları sırt da dahil olmak üzere vücutta herhangi bir yerde genelleşmiş kas spazmlarına karşı daha savunmasız hale getirebilir.

*Sırt spazmlarına ne sebep olur?

Spazmların neden hamile kadınları etkilediğine dair birkaç farklı açıklama vardır. İlk sebep belki de en belirgin olanı olan hamilelikteki kilo alımıdır. Hamilelik, özellikle vücudun abdominal bölgesinde kadınların ciddi kilo almasına neden olur. Bu, kadının ağırlık merkezini kaydırır ve postürü ayarlama eğilimindedir. Sırt spazmları genellikle zararsız tahrişlere sebep olsa da, bazı ek komplikasyonların belirtisi de olabilirler. Bu durum bazen uterus kasılmasından gelen ağrı, sırt ağrısı ve sırt spazmı olarak yorumlanmaktadır. Uterin kasılmaları sırt bölgesinden gelen ağrıya işaret olabilmektedir.

Sırt ağrınızın uterus kasılmalarına bağlı olup olmadığını belirlemek önemlidir. Rahim kasılmaları erken doğum eyleminin bir belirtisi olabilir. Rahim kasılmaları ek uyarı işaretleri olmadan, bir saat içinde altı ya da daha fazla kez oluştuğu takdirde tıbbi yardım alınması tavsiye edilir. Kasılmalar daha uzun, daha güçlü ve daha belirgin hale gelebilir. Bazen kasılmalar sadece alt sırtta hissedilir, yani yaşadığınız acı kasılmalardan kaynaklanıyor olabilir. Doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Siyatik kalçalar, alt sırt bölgesi ve bacaklara bağlanır. Siyatik sinir tarafından ağrı meydana gelebilmektedir. Bu aynı zamanda spazm ağrıları ile karıştırılabilir. Sırt spazmlarına, bacak ağrıları da ayak bölgesine kadar aşağı doğru eşlik ediyorsa, doktora danışılması gerekmektedir.

*Sırt spazmlarından kurtulabilir miyim?

Öyleyse spazmlar nasıl ortadan kaldırabilir veya sıklıkları nasıl azaltılabilir? Spazm hissedildiğinde kısa bir süre (10 dakikadan az) alt sırta ısı veya buz uygulanması önerilir. Gevşeme ve masaj terapileri de son derece faydalı olabilir. Hastalar, masaj terapistlerinin gebelik masajı ile sertifikalandırıldığından emin olmalı ve hamile anneler için uygun ekipmanlara sahip olmalıdır. Akupunktur, sırt spazmlarının neden olduğu rahatsızlığın bir kısmını hafifletebilmektedir.

Hamilelik sırasında yoga yapmak, bazı ağrı ve ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kaslarınızı germek ve rahatlatmak için yoga yapılabilir. Uzmanlar ayrıca spazmları da yatıştırır, ancak anne adayları dikkatle hareket etmelidir. Rahat bir pozisyonda bazı kolay bacak yükseltme hareketleri ile hafif egzersizler önerilir. Sırt kaslarını aşırı germek, spazmları şiddetlendirebilir ve daha fazla rahatsızlığa yol açabilir.

Transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) yıllardır fizyoterapistler tarafından kullanılmaktadır. Doğum uzmanları, TENS’i doğum sancılarını yönetmenin bir yöntemi olarak kullandılar. TENS’in gebelikte bel ağrısı için güvenli ve ucuz bir tedavi olduğu bulunmuştur. TENS birimleri, tek kullanımlık ve şarj edilebilir üniteler için satın alınabilir elektronik cihazlardır.

Uzmanlar hamile kişileri ilaçla spazmları tedavi etmeye karşı uyarmaktadır. Çoğu ilaç gebelikte güvenle kullanılamaz. Mutlaka doktor bilgisi dahilinde ilaç alınmalıdır. Yoksa kötü senaryolar ile karşı karşıya kalınabilir. Neyse ki, hamilelik sırasında sırt spazmları genellikle sadece sıkıntı ve hastalık için bir neden değildir. Spazmlar daha sık veya ağrılı hale gelirse doktora danışın. Sırt ağrısı, multip sklerozun (MS) yaygın semptomlarından biridir. Hareketlilik sorunları da MS’in belirtilerindendir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar