Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeğinizi Emzikten Kesmenin Yolları

0 702

Bebekleri yalancı meme adını da verdiğimiz emziğe alıştırma sürecinin dışında birde alıştıktan sonra onu bırakmasını sağlamak vardır ki bu durum emziğe alıştırmaktan çok daha zordur. Çoğu anne ve babalar bu süreçte oldukça yıpranır, hem çocuk hem de ebeveyn emzik bıraktırma konusunda sıkıntı yaşar. Oysa bu durum bir kaç basit adımla bir kabus olmaktan çıkacak ve bebeğinize emzik bıraktırma kolaylaşacaktır.

6311_2665

Bu adımları sıralayacak olursak;

1- Emziğin uç kısmını kesin.

Emziğin ucunu kestiğiniz de bebeğiniz emziği ağzına aldığında ememediği ya da kesik ucundan tiksindiği için ağzına almak istemeyecektir. Eğer bebeğiniz 2 yaşından büyük ise ona emziğin ucunun olmadığını anlatarak da emziği bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Pek çok anne babanın kullandığı emzik kesme yöntemi emzik bıraktırma da ilk sırayı yer alır ve çoğunlukla kesin sonuç verir.

2- Emzik istediğinde ilgisini çekecek başka bir şey verin.

Bebeğiniz emzik için ağladığında onun ilgisini çekecek ve emzik isteğini unutturacak başka bir eşya verirseniz bebeğiniz bu eşya ile vakit geçirirken emziği unutacaktır.

Vereceğiniz eşya oyuncak bir ayıcık, plastik bir top, ilgi çekici oyuncaklar gibi bebeğinize fiziksel ve zihinsel zararı olmayan eşyalardan oluşmalıdır. Bebeğiniz her emzik istediğinde ona bu eşyayı vermeniz kısa sürede onun emzik ihtiyacının yerini alacak ve onu emzikten vazgeçirecektir.

3- Emzik bırakmayı zamana yayın.

Anne ve babalar bebeklerinin emziği birden bırakmasını isterler ama çoğu uzman bu durumun bebeğin psikolojisi açısından pek sağlıklı olmadığı savunur. Bu nedenle emzik bırakma sürecini bir kaç ay gibi bir zaman dilimine yayarak daha başarılı bir şekilde uygulayabiliriz.

Öncelikle emziği sadece evde vererek dışarıda kullanmamasını sağlayarak başlayabiliriz. Daha sonra uyku zamanları dışında emzik vermemek ve son olarak artık emziksiz uyumasını isteyebiliriz. Böylece hem bebeğimiz emzik olmadan da kendini rahat hissettiğini anlayacak hem de aniden emziği bırakmadığı için daha huzurlu bir emzik bırakma süreci yaşayacaktır.

6311_shutterstock_261484571

4- Emziği oyuncak ile takas edin.

Özellikle 2 yaş üstü çocuklarda uygulanan ve onlara hem emzik bırakma hem de kişisel gelişim açısından fayda sağlayan bu yöntem emziği herhangi bir oyuncak ile değiştirerek başlar. Yalnız bu değiştirme işlemi çocuğun anlayacağı dilde ona tam anlamıyla anlatarak yapılmalıdır.

Takas işlemini yaparken bir oyuncakçı dükkanından çocuğunuzun istediği bir oyuncağı almasını ve ödemeyi emziği ile yapmasını söyleyin. Kasaya emziğini bırakmasını sağlayın. Böylece çocuk evde her emzik istediğinde ona emziğin karşılığında oyuncak aldığını, bunun kendi kararı olduğunu hatırlatarak onu emzikten vazgeçirirken aynı zamanda her şeyin bir bedeli olduğu mesajını da algılanmasına katkı sağlamış olacaksınız.

5- Emziği kaybedin.

Oldukça basit olan kaybetme yöntemi ile bebeğiniz emziğinin kaybolduğunu algılayacak ve kaybolan bir şeyin artık hayatında olamayacağını anlayacaktır. Bu yöntem küçük bebekler için uygulanır ve biraz zaman alan bir yöntemdir ancak bebeğiniz ile kaybolan emziği aramanız “bak bulamıyorum” demeniz onu bu duruma inandıracak ve bir süre sonra emzikten umudunu kesecektir.

Bu basit ama etkili yöntemleri emzik bırakmasını istediğiniz bebeğinizde uygulamanız durumunda çok daha etkili ve başarılı sonuçlar elde edeceksiniz. Dikkat ederseniz yöntemler yalnızca emzik bıraktırma üzerine değil çocuk gelişimi konusunda da sizlere yol gösterici niteliktedir. Bu yöntemler ebeveynler için emzik bıraktırmayı kabus olmaktan çıkarıp eğlenceli ve eğitici bir duruma getiriyor.

Yazar:Gülnisa Gülseven

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku