Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uykusuzluğu Giderici Bilimsel Gerçekler

0 466

Uykusuzluk Nedir?

Bir türlü uyuyamama sorunu ya da uykudan sürekli kalkarak uzun ve kaliteli bir uyku anı yaşayamama veya uyku uyuyup da dinlememe gibi şikayetlerin hepsi insomnia, diğer bir adıyla uykusuzluk diye adlandırılır.

Peki, İnsan neden uyuyamaz, uykusuzluğa sebep olan şeyler nelerdir ? Uykusuzluğa sebep olan birçok etken vardır. Bu etkenler psikolojik ya da biyolojik etkenlerdir. Daha çok iş hayatında ya da okul hayatında veyahut da aile hayatında stres altında kalan kişilerin sorunu olan uykusuzluk, bir şeyi aşırı derecede kafaya takmak, depresyon gibi sebeplerden oluşur.

6317_9e656b88c48a5ca7396d12a4c826ecfc_1299418378

Uykusuzluk birçok çeşitte karşımıza çıkar:

– Akut Uykusuzluk,

– Kronik Uykusuzluk,

– Psikiyatrik Uykusuzluk,

– Huzur Bacak Sendromu,

– Sirkadiyen Ritm Bozuklukları,

– Nörolojik Bozukluklar…

Bu başlıkları daha da ayrıntılı açacak olursak;

– Akut Uykusuzluk: Uzun süreli uykusuzluk çeşidi değildir. Birkaç hafta sürer. Daha çok stres, hastalık, kafein veya alkol alımı sebebi ile ortaya çıkar. Uykusuzluğun baş gösterdiği sebep ortadan kalkınca uykusuzluk sorunu da ortadan kalkar.

– Kronik Uykusuzluk: Herhangi bir sebepten ötürü ortaya çıkan ve uzman biri tarafından destek alınmadığı sürece iyileşmenin söz konusu olamayacağı uykusuzluk problemidir.

– Psikiyatrik Uykusuzluk: Kronik uykusuzluğun bir üst basamağıdır.

– Huzur Bacak Sendromu: Bacak ağrısı sebebi ile geceleri ciddi uykusuzluk yaşanması ve bu uykusuzluğun artması ile bacak ağrısının daha da çekilmez bir hal alması durumudur.

– Sirkadiyen Ritm Bozuklukları: Ülkemizde en çok rastlanan uyku problemlerinden biridir. Bu durumda olan kişilerin uyku saatleri daha farklıdır; kimisinin vücudu uykuyu gündüz ister, kimisinin ki günün herhangi bir saatinde ister.

– Nörolojik Uyku Bozuklukları: Hafif ya da ciddi nörolojik rahatsızlıklar sebebi ile ortaya çıkan uyku problemidir.

6317_uykusuzlugun-nedenleri

Uyumak İçin Ne Yapabilirim?

Uyumak için geliştirilmiş olan belli başlı etmenler vardır. Uzmanlar bu konularda dikkatli olursak ciddi uyku problemleri ile karşılaşmayacağımızı açıklıyorlar. Öncelikle yatak odamızda televizyon seyretmemeli, yatak odamızda canlı boya renkleri kullanmamalıyız. Ayrıca uykumuz gelmediği sürece yatak odasına girmememiz gerek. Bu etmenleri yerine getirdiğimiz sürece birçok uyku problemi ile başa çıkabiliriz.

Uykuya Dalma Yöntemleri Nelerdir?

– Öncelikle ne aç ne de tok olmamız şart.

– Uykuya dalmadan önce kafein içerikli ürünler kullanmamalıyız.

– Günlük spor yapmaya özen göstermeliyiz.

– Daha sonra vücudumuzu gevşetmeliyiz.

– Zihnimizde can sıkıcı bir şeyler tutmamalıyız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku