Bebek Sahibi Olmak İçin Neden Geç Kalınmamalıdır?

Uzmanlar, bebek sahibi olmak için geç kalmayın, uyarısı yapıyor. Çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlar, zaman geçtikçe doğurganlık özelliklerinin azaldığının farkına varmıyor.

Zorlu hayat şartları, kadınları önce eğitim, sonra iş ve kariyere odakladığı için kadınlar evlenmek için 30 yaşına gelmiş, oluyorlar. Çevrenize bakın, birinci çocuklarını dünyaya getirip büyüten kadınlar, belli bir yaştan sonra ikinci bebeklerine sahip olamıyorlar. Kadın, 20 ve 30 yaşlarında en verimli zamanlarını yaşıyor. Doğurganlık oranlarında 30 yaş kadınlarda bebek sahibi olma şansınız %60 iken bu oran 35 yaşında inanılmaz bir şekilde düşerek %35’lere kadar geriliyor. Yaş ilerledikçe yumurta sayınızda azalıyor.

Ergenlik dönemlerinde ayda bir kez yumurtlayan kadınlar, menopoza kadar ayda ortalama 350 ila 400 yumurta harcıyor. 20 yaşa kadar olan kadında yumurta sayısı ve kalitesinde zirve yaşanırken bu yaşın sonunda sayıda düşmeler görülebiliyor. 35 yaşa kadar olan devrede sayısı düşen yumurtalar bir de farklı sebeplerden dolayı bozulabiliyor,

yani kalitesizleşiyor ve döllenme yeteneğini kaybediyor. 35 ve 40 yaş, anne olmak isteyen kadınlar birçok sebebe bağlı olarak çocuk yapamıyor. Özellikle son yıllarda bunda epey bir artış var. Yaş kriteri, çocuk sahibi olmada en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor.

Yaş ilerlediği için hamilelik esnasında birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlıyor. Bu durumda sezaryen tarzı öneriler daha uygun hale geliyor. Vücut doğurganlığını kemik ve eklemlerle de belli ederken esnemeyen eklemler, kireçlenen kemikler birçok sorunu yaşamanıza neden olabiliyor.

Yazar: Enes Eker

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar