Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Ödem Neden Oluşur?

0 3

Ödem, her gebe kadının korkulu rüyasıdır. Genelde hamileliğin son devrelerinde ortaya çıkar. Hamileliğin başlaması ile kendine dikkat etmeyen anne adayında bir takım kilolar meydana gelir. Bu kilolar her ay daha hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Kilonun artması ile ödem olayı hızlı bir şekilde gelişir. Yani ödem kilo kontrolünü aştığınız zaman meydana gelir. Ödem çok riskli bir durumdur. Bu yüzden bu fark edildiği andan itibaren kontrol altına alınması gerekir. Her zaman erken önlem iyidir. Kişinin bebeğini kaybetme riskini azaltır. Gebelikte hızlı bir şekilde ilerleyen ödem bebeğin sağlığına zara verir. Kadın kilo aldıkça bebeğin her an ödem yüzünden kaybetme olasılığını taşır. Bunun nedenini yani gebelikte ödem nasıl oluşur hakkında detaylı bilgileri birazdan sizlerle paylaşacağız.

Gebelikte Ödem Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

8626_son20162260398_44Ödemin en büyük belirtisi ayak ve ellerde oluşan şişkinliklerdir. Bu yüzde de olabilir hatta bacaklarda da olabilir. Aslında ödem her kişide farklı bir şekilde görülür. Ödem gebeliğin son aylarında baş gösterir. Gebeliğin sekizinci ayına girdiğiniz zaman bu durumu yaşama olanağınız oldukça yüksektir. Peki, bu durumu azaltmak için ödem nasıl önlenir isterseniz bunları sizlerle paylaşalım ne dersiniz?

Gebelikte ödemin engellenmesi için öncelikle beslenme şeklinize çok dikkat etmeniz gerekir. Temel beslenmede sağlıklı, lif içeren gıdaları yemeniz sizin daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşamanıza vesile olacaktır.

Unlu ve tahıllı yiyecekler çok fazla kilo yapan guruplardandır. Çok fazla un, şeker, yağ, tuz, tüketmeyiniz. Bu sizin hızlı bir şekilde kilo almanızı sağlayacak ve ödem oluşumuna sebep olacaktır.

Daha çok meyve içerikli gıdalar içiniz ve elinizden geldikçe gebelikte su alımına dikkat ediniz. Su az alınmamalıdır. Bu bebeğin su kesesinde rahat hareket etmesini engelleyecektir. Bu yüzden su içmek oldukça önemlidir.
Ödemi engellemek için yeşil sebzeleri daha fazla yemelisiniz. Marul, maydanoz, karalâhana, yeşil lahana, brokoli, enginar, pancar, buğday çimi, tere otu, dereotu, nane otu, ıspanak, pazı kısacası D vitamini yoğun olan gıdalar ödemi azaltır.

Çok fazla ekmek yemeyiniz bunun yerine kepekli ekmek yemek ideal bir seçim olacaktır.

Süt ve süt ürünleri, balık, kırmızı et, ceviz bunları gebeliğin son aylarında biraz daha azaltın. Normalde gebeliğin ilk beş ayında bu saydıklarımızı çok tüketmeniz gerekiyor. Fakat son aylarda kilo alımı için biraz daha azaltmanızda yarar göreceksiniz. Gebelikte ödem belirtileri nelerdir nasıl önlenir hakkında detaylı bilgileri verdik. Gebelikte sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Çok fazla ödem bebeğin anne karnında zehirlenerek ölmesine neden olabilir. Genelde son aylarda bebeğini kaybeden birçok anne adayı bulunmaktadır. Bunun sebebi ödemin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi ve hareketlerde yavaşlama görülmesinden kaynaklanmaktadır. Ödem hem size zara verir hem de bebeğinize. Bu yüzden daha rahat hareket etmek için sağlıklı beslenin spor yapın.
Kaynakça:
Gebelik.org

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.