Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Psikosomatik Nedir?

0 713

4242_psikosomatik_3

İnsanların iç dünyasında meydana gelen bir takım olumsuz durumlar, psikolojik sorunlar olarak adlandırılabilmektedir. Meydana gelmesi oldukça çeşitli nedenlerle olabilen psikolojik sorunlar, kişinin ruh halini etkileyerek kişinin dış dünyada mutsuz olmasına neden olmaktadır.

İnsanların iç dünyalarında gelen bu durumların, aynı zamanda kişileri fiziksel olarak da etkilemektedir. Günümüzde oldukça ilerlemiş olan modern tıp, psikolojik sorunların insan bedenini de etkilediği yönünde oldukça geniş kapsamlı araştırmalar yürütmektedir. Kişinin sahip olduğu ruh hali, psikoloji biliminin inceleme alanını oluştururken, bu ruh halinin vücutta meydana getirmiş olduğu etkiler de tıp bilimi tarafından incelenmektedir.

Psikosomatik kavramı ise, psikolojik sorunların neticesinde kişide meydana gelen ve tıbbın inceleme alanına giren hastalıkların genel adıdır. Bu kelimenin kökeni incelendiğinde, karşımıza Yunanca çıkmaktadır. Yunancada bu kelime, ruh ve beden kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Psikosomatik kavramı, insanların ruhsal dünyalarındaki birtakım sıkıntıların insanların bedenlerinde oldukça ciddi hastalıklara neden olabileceğinin anlaşılmasıyla ortaya çıkmış bir kavramdır. Ruh sağlığı ile beden sağlığı arasındaki ilişkinin anlaşılmasının ardından, ruh sağlığıyla birlikte meydana gelen hastalıkların tedavileri üzerinde de araştırmalar yürütülmektedir. Gerek psikoloji, gerek de tıp biliminin birlikte yürütülen araştırmalarla sonucunda, psikosomatik hastalıkların görülme yaşının çocukluğa kadar indiği anlaşılmıştır. Psikosomatik hastalıkların görülme oranı ise,son yıllarda artmış durumdadır. Bunun nedeni ise, modern dünyanın en büyük sorunları arasında gösterilen stres adı verilen kavramdır. Stresin vücutta bazı olumsuz durumlara ve de hastalıklara neden olduğu anlaşılmış bir durumdur.

4242_psikosomatikPsikolojik rahatsızlıkların paralelinde vücutta meydana gelen psikosomatik hastalıklar, insanlar için olumsuz durumlar doğurabilmektedir. Özellikle de bu tür hastalıkların çoğu zaman cilt hastalıkları olması, kişi açısından daha da kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Psikolojik bozukluklarla birlikte kendini gösteren psikosomatik hastalıkların başında, cilt yüzeyinde kaşıntı meydana gelmesi, kaşıma neticesinde meydana gelen cilt yaraları, saç dökülmesi ve de erken yaşta görülen saç beyazlaması gibi hastalıklar gelmektedir. Cilt sorunlarının dışında, psikolojik rahatsızlıklar kişinin iç organlarında meydana gelen bazı hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden birisi ise, gün için yaşanan sinirli ruh hali sonucunda kişilerin midelerinde meydana gelen yanma ya da kasılma gibi durumlar, psikolojik sorunların sonucunda ortaya çıkmış olabilmektedir. Tabi bu durumun gelişmesi kesin değildir. Çünkü kişinin bu rahatsızlığı fizyolojik sebeplerden ötürü de gelişebilmektedir. İnsan psikolojisi sonucunda meydana gelebilen fiziksel hastalıklar, fizyolojik nedenlerle de olabileceğinden, psikosomatik hastalıklarla ilgili modern tıp biliminde oldukça kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır.

Psikosomatik hastalıklar, daha çok ergenlik çağı döneminde olan bireylerde görülmektedir. Bunun nedeni ise, bu dönemdeki bireylerin oldukça fazla ruhsal olarak inişli çıkışlı bir dönemden geçmeleridir. Ergenlik çağındakiler dışında, çocuklarda ve de yetişkinlerde oldukça sık bir şekilde psikosomatik hastalıklar görülmektedir. Bu tür hastalıklara birçok psikolojik sorun neden olabilirken, duygu ve düşüncelerin dışarıya istenildiği gibi aktarılamaması da, fiziksel bir hastalığa neden olabilmektedir. Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin, gerek ruh sağlığı gerek de fiziksel sağlığı açısından bir psikoloji uzmanına danışmaları, yaşanabilecek olan olumsuz durumları önlemede oldukça etkilidir.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.