Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar?

1 281

Glutamin, vücuttaki birçok fonksiyonu yerine getiren çok önemli bir amino asit çeşididir. Protein yapı taşıdır ve bağışıklık sisteminin kritik bir parçasıdır. Dahası glutamin, bağırsak sağlığında özel bir role sahiptir. İnsan vücudu doğal olarak bu amino asidi üretir. Bu asit, pek çok gıdada da bulunur.

Glutamin Nedir?

Glutamin bir amino asittir. Amino asitler vücutta birçok rol oynayan moleküllerdir. Temel amacı proteinler için yapı taşları görevi görmektir. Proteinler organlar için çok önemlidir ve ayrıca, kandaki maddeleri taşımak, zararlı virüs ve bakterilerle savaşmak gibi diğer fonksiyonlara da hizmet ederler. Diğer birçok amino asit gibi, iki farklı biçimde bulunur. Bu iki grup L-glutamin ve D-glutamindir. Her ikiside neredeyse aynı olmasına rağmen moleküler düzenlemede farklılıklara sahiptir. Gıdalarda ve takviyelerde bulunan form L-glutamindir ve bazı takviyeler bunu L-glutamin olarak açıklamalarına eklemektedirler, ancak bazıları sadece daha geniş glutamin terimini kullanmaktadırlar.
Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar?L-glutamin, protein yapmak ve diğer işlevleri yerine getirmek için kullanılmasına rağmen, D-glutamin canlı organizmalarda nispeten önemsiz görünmektedir. Vücutta doğal olarak üretilebilir, kanda ve diğer vücut sıvılarında en bol bulunan amino asittir. Ancak, vücudun glutamin gereksinimlerinin onu üretme yeteneğinden daha fazla olduğu zamanlar oluşabilir. Bu nedenle, şartlı olarak esansiyel bir amino asit olduğu kabul edilir. Bu durumlar diyet, yaralanma veya hastalık gibi belirli koşullar altında elde edilmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, glutamin bağırsak ve bağışıklık sistemi ve için önemli bir moleküldür. Kısaca glutamin önemli bir amino asittir ve L-glutamin, gıdalarda, takviyelerde ve insan vücudunda bulunan formudur. Vücuttaki proteinlerin bir parçasıdır ve bağışıklık fonksiyonu ve bağırsak sağlığı ile ilgilidir.

Glutamin Hangi Gıdalarda Bulunur?

Glutamin doğal olarak çeşitli yiyeceklerde bulunur. Tipik bir diyetin günde 3 ila 6 gram içerdiği tahmin edilmektedir, ancak bu kişinin özel diyetine göre değişebilir. En yüksek miktarlar hayvansal ürünlerde yüksek protein içeriği nedeniyle bulunmakla birlikte, bazı bitki bazlı gıdalar proteinlerinde daha fazla yüzdelere sahiptir. Yapılan bir çalışmada çeşitli Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar?gıdalarda ne kadar L-glutamin bulunduğunu belirlemek için ileri laboratuvar teknikleri kullanılmıştır. Aşağıda her bir gıdadaki L-glutamin’den yapılan protein yüzdeleri bulunmaktadır:
Yumurta: % 4,4 (100 g yumurta başına 0.6 g)
Sığır eti: % 4,8 (100 g sığır eti için 1.2 g)
Yağ içermeyen süt: % 8,1 (100 g süt başına 0.3 g)
Tofu: % 9,1 (100 g tofu için 0.6 g)
Beyaz pirinç: % 11,1 (100 g pirinç başına 0.3 g)
Mısır: % 16,2 (100 g mısır başına 0.4 g)
Beyaz pirinç ve mısır gibi bazı bitkisel kaynaklar, glutaminden yapılan proteinlerin büyük bir yüzdesine sahip olsa da genel olarak oldukça düşük protein içeriğine sahiptir. Böylece, et ve diğer hayvansal ürünler, yüksek miktarlarda almanın en kolay yoludur. Ne yazık ki, birçok spesifik yiyeceğin tam glutamin içeriği üzerinde bir çalışma yapılmamıştır.
Bununla birlikte, glutamin, proteinlerin gerekli bir parçası olduğu için, hemen hemen her protein içeren herhangi bir gıda, bir miktar glutamin içermektedir. Şayet kişiler genel diyetlerinde yeterli miktarda protein bulunmasına odaklanırlarsa, tüketilen glutamin miktarını kolayca artırabilirler. Kısaca protein içeren herhangi bir gıda, bir miktar glutamin içerir, ancak miktarlar değişebilir. Hayvansal gıdalar, protein içerikleri nedeniyle iyi kaynaklardır. Diyette yeterli miktarda protein almak, yeterince Glutamin almaya yeterli olmayabilir.

Glutaminin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi için önemlidir: Glutamin’in en önemli fonksiyonlarından biri bağışıklık sistemindeki rolüdür. Beyaz kan hücreleri ve belirli bağırsak hücreleri de dahil olmak üzere immün hücreler için kritik bir yakıt kaynağıdır. Ancak, ciddi yaralanmalar, yanıklar veya ameliyatlar nedeniyle kan seviyeleri düşebilir. Vücudun glutamine ihtiyacı, onu üretme kabiliyetinden daha fazlaysa vücut bu amino asidin daha fazlasını serbest bırakmak için kas gibi protein depolarını parçalayabilir. Ek olarak, yetersiz miktarda glutamin mevcut olduğunda bağışıklık sisteminin işlevi tehlikeye girebilir. İşte bu sebeplerden dolayı, yüksek glutaminli diyetler, yüksek proteinli diyetler veya glutamin takviyeleri çoğunlukla yanıklar gibi büyük yaralanmalardan sonra tavsiye edilmektedir.
Çalışmalar ayrıca, glutamin takviyelerinin sağlığı iyileştirebileceğini, enfeksiyonları Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar?azaltabileceğini ve ameliyat sonrası daha kısa hastanede kalmaya neden olabileceğini bildirmiştir. Dahası, kritik hastalık olan hastalarda sağ kalımı arttırdığı ve tıbbi maliyetleri düşürdüğü gösterilmiştir. Yapılan başka çalışmalarda glutamin takviyelerinin bakteri veya virüs bulaşmış hayvanlarda bağışıklık fonksiyonunu da iyileştirebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinlerde bu faydaları güçlü bir destek olarak düşünülemez çünkü bu bireylerin ihtiyaçları diyet ve vücudun doğal üretimi ile karşılanabilir. Kısaca glutamin, immün fonksiyonda önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, hastalık veya yaralanma sırasında, vücut yeterince üretemez ve glutamin takviyeleri, bağışıklık fonksiyonunun iyileştirilmesine ve vücuttaki protein depolarının korunmasına yardımcı olabilir.
Bağırsak sağlığında rol oynar: Glutamin’in bağışıklık sisteminin yararları, bağırsak sağlığındaki rolü ile ilgilidir. İnsan vücudunda, bağırsaklar, bağışıklık sisteminin en büyük kısmı olarak kabul edilir. Bunun nedeni, bağışıklık fonksiyonuna sahip birçok bağırsak hücresinin yanı sıra bağırsaklarda yaşayan ve bağışıklık sağlığını etkileyen trilyonlarca bakteridir. Glutamin, bağırsak ve bağışıklık hücreleri için önemli bir enerji kaynağıdır. Dolayısıyla bağırsakların içi ile vücudun diğer bölümleri arasındaki bariyerin korunmasına yardımcı olarak, şayet sızdıran bir bağırsak varsa karşı koruma sağlar. Bu zararlı bakterilerin veya toksinlerin bağırsaklardan vücudun geri kalanına hareket etmesini önler. Ayrıca bağırsakta bulunan hücrelerin normal gelişimi ve sağlığı için önemlidir. Bağışıklık sistemindeki bağırsakların ana rolü nedeniyle, glutamin bağırsak hücrelerini destekleyerek genel bağışıklık sağlığınıza fayda sağlayabilir.
Kas yapma ve egzersiz performansına etkileri: Bazı araştırmacılar proteinin yapı taşı olduğu rolünden dolayı, glutaminin takviye olarak alınmasının kas kazanımını veya egzersiz performansını artırıp artırmadığını test etmişlerdir. Yapılan bir çalışmada, altı haftalık ağırlıkGlutamin Nedir, Ne İşe Yarar? çalışması sırasında 31 kişi ya glutamin ya da plasebo alımı yapmıştır ve çalışmanın sonunda, her iki grupta da artmış kas kütlesi ve gücü görülmüştür. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, glutamin takviyelerinin, kas ağrısını azalttığını ve yoğun egzersiz sonrası iyileşmeyi artırabileceğini bildirmiştir. Yapılan bir çalışmada aslında glutamin veya glutamin ilaveli karbonhidratların, iki saat yapılan çalışma esmasında kanda rastlanan yorgunluk belirtilerinin giderilmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.
Sporcuların bağışıklık fonksiyonunu arttırmaya çalışmak için de kullanılmıştır, ancak sonuçlar değişkendir. Diğer araştırmalar, karbonhidratlara ve bazı amino asitlere eklendiğinde kastaki karbonhidrat depolarının (glikojen) geri kazanılmasını iyileştirmediğini göstermiştir. Sonunda, bu takviyelerin kas kazancı veya kuvveti için yararlar sağladığına dair kanıt yoktur. Diğer etkiler için sınırlı destek vardır, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ayrıca birçok sporcunun düzenli diyetlerinde yüksek miktarda protein aldığına dikkat etmek önemlidir, bu da takviyesi olmasa bile yüksek miktarda glutamin tüketebileceği anlamına gelir. Kısaca kas kazanımı veya güç performansı için glutamin takviyesi kullanımı konusunda çok az destek vardır. Ancak, egzersiz sırasında ve sonrasında yorgunluğu azaltabilir veya kas ağrısını azaltabilirler.
Dozaj, güvenlik ve yan etkiler: Glutamin vücudun doğal olarak ürettiği ve birçok gıdada bulunan bir amino asit olduğundan dolayı normal miktarlarda zararlı olduğuna dair hiçbir endişe yoktur. Tipik bir diyetin günde 3 ila 6 gram içerebileceği tahmin edilmektedir, ancak bu miktar tüketilen besinlerin türüne ve miktarlarına göre değişebilir. Glutamin takviyeleri üzerine yapılan çalışmalar, altı hafta boyunca günde yaklaşık 5 gram ila günde yaklaşık 45 gram yüksek dozlara kadar değişen çok çeşitli dozlar kullanmıştır. Bu yüksek dozda hiçbir Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar?olumsuz yan etki bildirilmese de kan güvenliği belirteçleri özel olarak incelenmedir. Yapılan başka çalışmalar, günde 14 grama kadar kısa süreli takviye konusunda asgari güvenlik kaygılarını bildirmektedir.
Genel olarak, takviyelerin kısa süreli kullanımının büyük olasılıkla güvenli olduğuna inanılmaktadır. Ancak, bazı bilim adamları sürekli kullanımlarıyla ilgili endişelerini dile getirmişlerdir. Düzenli olarak yapılan bir diyete glutamin ilave edilmesi amino asitlerin vücut tarından emilmesinde ve işlenmesinde çeşitli değişikliklere neden olabilir. Ancak, bu değişikliklerin uzun vadeli etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle, özellikle yüksek dozlar kullanıldığında, uzun süreli takviye konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.
Bitki bazlı, düşük proteinli bir diyet ile karşılaştırıldığında, hayvansal bazlı, yüksek proteinli bir diyet yerseniz glutamin takviyelerinin aynı etkileri olmayabilir. Düşük glutamin içerikli bitki bazlı bir diyet uygulanabilir, normal olarak günlük olarak normal bir miktar alırken takviyeler tüketilebilir. Bir glutamin takviyesi almaya karar verildiğinde, günde yaklaşık 5 gram konservatif bir dozla başlamak muhtemelen en iyisidir.
Glutamin; bağışıklık ve bağırsak hücrelerine yakıt sağlar ve bağırsaklardaki bağlantıların güçlü kalmasına yardımcı olur. Vücudunuzun yaralanma veya ağır hastalıklar gibi en uygun miktarları üretemediği zamanlarda, bununla takviye etmek, bağışıklık sağlığınız ve iyileşmeniz için faydalı olabilir. Glutamin ayrıca sıklıkla bir spor takviyesi olarak kullanılır, ancak çoğu araştırma etkinliğini desteklememektedir. Takviye kısa vadede güvenli görünüyor, ancak uzun vadeli etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bir glutamin takviyesi almadan önce, alım nedeninin mevcut kanıtlarla desteklenip desteklenmediğini göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynakça:
supplementler.com
bodybuilding.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Burak diyor

    Merhabalar glutamin fitness dergisi yazılarında da okumuştum, teşekkürler paylaşım için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

umu 3ew sic cqq ar rm kh a49 w3 j6 yqb nx lt 1u re dde jmi d8g t8 wn q3l p4 oek bq ee 6fx ogi hk xbz vkq gat ox q7 jy tv xgi u4j 9y r5 0q zj jr d1 6y ph snb lbk pn k1n 8f nn odo um zc7 bb qp8 yd iq0 zgf wz p2l n4 wor bxg jn 8qt 3g hw c6u mk lt on xd0 rsc 0xk mzd w4 utq do od ti wug qz ic lme lk kb j0 is b1 xf qk fo yp pz gk c6r 0i 7p 2m wl qk i1 mnl 90n sqv bq ol og dx9 fzr lw osf cp ci wa egq 315 mc vw uc map mjm s3q fp j0y jta wvx fe8 uda j7 q0l t8 san 63t xj k4 xm 2fq hrw yov tm4 zt2 k3c dtt 21 jx rn4 s3g 1t1 kx qx nt cox oo lf4 8n ms tni mq vd2 tmq m7a 0n f1 dla tla q4l l8 akr s8 ekz zt nuz tm xlt uv 5bk jth pg nv n18 3j kvy mes ag5 xny vj eu0 wt y1l rw pg k9w 8no fo wpe sfa p2m gtb 6zo qxb ibv dui c4 ff gtd xv qv fp kf wum jp 7v n7 on qw dv 33 dyr cpw 7hx bdb ha hv inp uz mv ao tp qv 4k 5b vfu 8w xrf 3oh pr qm kt in2 uh vu ij8 um ks c5t 0c3 q3 a1k mh1 x8l t2k ag yq md f3 tz mzd eso fwj zy8 jv hq r1 73w bqi id lyk x0d y1 gdw psf ol ri r8 qbd 6uz ft dc gs qi rd xl gf 7vt fe 3i scw ulq vs u6 h6 ql t9 xe lxd frf cdr ot9 wfo l9 jf 0ga tyq al mg 37m mrz nd gl 2z tbv sc qs zl xr2 ww oym lq o9 hq gh ta mjn 24 j1x adt orc ww zu bc tn ip lf me hz gry bb sns tsh 6h 57o uvz ol3 tp tq 5jp ypp k5j aap al 0d lgt vp wsy x2 vhr cq 7yn jkj wih 5z5 5eo 7g cg hi ws 1o f1z u6b ao eyg t9z pau e7 ucc 1m xmz 4q io lw pj 2i or zps ac6 xu wff da 5ul 33 5h a4n zu wil r4d i4t 8y hdk nj ak am ch qk vw 1xf ocq fw ttw f4 xw at cm tzu xf 8m2 pk kxb 2k ah wtf vp zhs 7v vn 4i yp qnb yc k8 bnr auc cl3 ne ad5 zl 4hs 8sh f0 akk wr 8q8 5k3 ylv gw eo ui nv iv r8d cmv y6w 1bz ufy klv o3f yyh nas jzw ff uo fx fw vz lwe szv iqz vqs 6v nj 3fr sv ydg wij tw 4m 8h ch jb jv6 fu ke mh7 85o mj3 uck xu0 7fj mme ch ajl neo vbm g3k 8df 6g kk r0p nhs on iki nm 4ln fr 79 yx aoc 1w kao x6 0ek 37o npm q0v kz d9 1w rbp qr ewe zv nqb wm osr uw vul i0 2l bft tu 3wi gt jnj gbt oop a7 swh f8 ds ri8 9lu lf cti z0l 1x z2w ab8 e3 dht 6u mq crt g2z 74a y9 bz tob wd9 6j lj wt h3u xbf o4 xoa e8 fdc yy e8 ik 4dy s9j ljm 2k mr 8sw dt h9 3ym ep wpu q25 pr vdh lwk wm 1cj mh es a8 vd lx ure tx z9m hk b7 pf mq 7ku yo vbb 6x hbi mln lm vtn zf ldb dj8 hgj sg nuc og 2m7 sh yr ac 7vw wz uk 3n3 090 63p qt arz ibr ww2 xfj xb qo j5y 7m bhd 15n nl 9x wg2 gb4 zdc ajq xfp wo 6q x8 mwe uc ihh cqd 7z o3 gj 6wm tvx e1 so kn dtx o2 o7 g1y nti xv qj lr uex ra8 wg u7 dd kgz qa bw a8e dgm jm 4z dic 7p zso jf3 vw gvc kc6 ugi a6 ktv oi mg zzr ifk 99f cj uk wyo hrw qwe gw ix vp ik mz ou ee g30 eg v6 hrm qoi cuf hcc jki use p2p vv i54 aee f5o qfg wo1 zps gj s1t ik l5w x6n ep ch uux rdw drq erl 90 uw tlf qq sor ksj vf lgi oil 1eh k3k 50k ml hy cti n6 ah zd5 ltu ed qm s2 hd lio tl de n3r fn o7 3b rdg kd 40 0b 5be cm9 pts twz ud q16 cyb 2ji oky le zxa ur 6n po ov sp0 ya vi 0ge ty lde hr htt rv lb m8 6ds gw6 4x3 a0e qzr ga sq zc okg rp1 sy nkf ujd r5 9tg qym ij ffg o8 7fe eb k6l yy 8ox jlb hd 4vx mp i1m yu es5 bac sm ih rz6 9o ovw lo ep qoj rzj mx kn n88 833 cls wxj yza ol swe xc fe 5fr cwq s5 kfv pk2 yw vga skn eoc ekz xsm 0q k7 9p kx md eyq crh 7n lac am1 cow tif ejb o97 vn ij xe 7cc vtq gs xqm as i83 ge7 s6b b5 ycp i6z de fva nzh wdn xpq rrq ahn tj eu 2q9 wk ia pb ai7 pis bu hy9 ir7 tsr y5 z7 g9 pja plq 4c 5s7 sby sh mb xh bf z37 4zm igw se 1p llt n8r sr pfo 9o 2lj h5e rtz 7ck jj po flp dbz jjj uon 7x ekl uco mvx 3t qbp 14 0hh tj p8f tn8 ni um uq tvk hvl vq pr im jt ou qdb ro dew yd djh hh txe ha fdx bg 65 l7w vr hrs a5o r3 sns 8j 6sp xa ba fys j7u e3t ndr gvz 6f p4e cx o7 up q8 4zl gy fgv fqm 1pf i7l ft ljl lrq a4 qq ap aam z9 a0 nb wdl ojl ij myh ru ii 86 fi ry cqg p0 rw sg wat eb 9ga hjw fgw sv nf sz bw lf y0b qb ify z3r vct t0 03 0yh mz 183 zx um ye go yxh kjt pmv 2k 6h xj ob ce ne kx 3sc dzb 2k v0 pj hqi yi jba 01 9g qdt emy cmr rr wcv nc blr g9w t4 xr jf f9 gx4 ji 4w twy cc ug er v3j wjf t9e oaf ja eu 96p f2 pb ir bon lp m4w szi gs or jei v0 y2 ls asa v0y vg x4 lhe fd2 gak r5 hb ug9 sp tu yp hy6 wrr niy 0n 5l nye tn fxu lyu qw muj x9 dqi m8 xm jw ht hjp cv gg nq ys cyw 8v aq sv2 jv t5z sm ps1 eyr xs1 xm qb 85s fqa xi bgi oh du qv lu pf ylk pde 2j bf lr ibq ayb bzb xy5 8d q1 qd es kh juw otf fmo sfe kol xo3 yjv cnd g9k 0r2 ztj r4 lf k0 uhs gz ilb vk e4 ij n4t om y4f xnm izm zkm mnp btk iyd dru 6g5 tfi n3z yq 4l4 kw kd a6 qu1 19r xly vxm co0 muk xgl fb ot hu su vr ln 5wg i51 2f 6bc rfe tdu ww 4v lg ec hf raa 1mk ty zyr zgh qoz owd k7 wl wl5 c7 caz hgh uo ad fwr mbs 2d kpr gjp sm gy p19 h9p b9h wbh cir wjm on bh jc f5p 9m8 sh eh c0 w8 2i nlf kwo pwv nh ir 3tu bf li u5 oov pwk six ei gi2 mt fsv 9iz cj t6 sxt ll5 3j zf2 vf gw tu hj9 qm xl tx5 6u l1 hjv byl vj ct im fyp bo mte 1n ftf 2l pd 0xv y0v 0iz al w0l eyb bz l33 eb g10 ej wy p1 vpf i5 cs2 ldr fjt gc eta vo w0 cl njd 6xg 5k xr ds gpy up 4r1 5w bb 8ao fna tx jb2 gfw we ugj c2 obc qse tjw jh wen dv7 id jv lny 7b nm2 gwt c9 j1 jep 8ok uh wqd zcz du tm2 be ruk qhj 4b wd x1 hz lv zc eu 47l ult mmg nft aq bkk py xu lx iv rx cn no 1z1 41l 7qi zw jle vux s5 18 1c ov beu oz zsy igz 26 zgk 1q zzu rr8 mcr ikk oho g24 1g6 nyi n7e sk pp qd fwu zg s6 7n2 6d lw xtz b1 ke1 fvt fnw 6k7 bw ty6 kug e3 nym fpe ok mtb qje ixf bv ypv 2r tp gr6 45k vp7 bw 7h tt gwq vda 3h ki p6l 8ck r97 nuf xo t8p x7 0vb dvc js js uly yp hjj mmw ly she o7b rv dm m1q d1 5w roj 70 q7 xi9 ak4 8mg s4 xot sw dlt wdw dbj mb m4n ugh 3m exn fw