Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ben Robot Değilim Testi Ne Kadar Etkilidir?

0 334

Ben robot değilim reCAPTCHA’nın bir sürümüdür ve kullanıcının bir insan veya bot olup olmadığını belirlemek için çeşitli ipuçları kullanılmaktadır. Modern bot programları artık bu metni % 99,8 doğrulukla deşifre edebildiğinden, kullanıcıların yazmak zorunda olduğu çarpık metin kullanan önceki CAPTCHA yöntemlerinden çok daha etkilidir.
İnternet hayatı çok kolaylaştırmıştır ve istenilen her şey sadece bir tık ötededir. Dolayısıyla istenilen hemen hemen her şeye kolayca erişilebilmek mümkündür. Konut malzemelerini yeniden almak veya tatil için bir yer ayarlamak sadece bir e-ticaret sitesine girerek işlemleri yapmak artık çok kolaydır. Artık kişiler oturdukları yerden kalkmadan para gönderebilir, bankanın net bankacılık hizmetlerini kullanarak istediği pek çok işlemi yapabilirler. İlgi duyulan herhangi bir hobi üzerinde bilgi bulmak için sadece kişinin kendi zevkine hitap bir dizi blog incelemesi yeterlidir.
Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, her devrimci teknolojinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. İnternet söz konusu olduğunda, dijital bir altyapıyı yönetmeyle ilgili birçok endişeden biri, web sitelerine botlarla istenmeyen erişimdir. Finansal sahtekârlıktan, bir e-ticaret web sitesi tarafından sağlanan mal arzının boşaltılmasına kadar, botlar tahribat oluşturabilmektedir. Bir web sitesine kimin eriştiğini belirlemek için sürekli ilerleyen yollar geliştirmek gerekli hale gelmiştir. Peki; kişinin gerçek kişi olduğunu kanıtlaması için bir kutuyu tıklatması ve insan testini geçmesi ne kadar etkilidir?

Neden Web Sitelerinin Test Etmesi Gerekir?

Ben Robot Değilim Testi Ne Kadar Etkilidir?Daha önce de belirtildiği gibi, İnternet bir zamanlar hayal edebilecek ideal bir yer değildi. Dijital altyapıdaki gecikmelerden yararlanmak ve kötü niyetli niyetlerini yerine getirmek için kullanmak isteyen kötü kişilerle doludur. Botlar her türlü zararı karşılayacak şekilde geliştirilebilmektedir. Botlar, sosyal ağ platformlarında ve e-posta sağlayıcılarında (Gmail) birden fazla hesap oluşturabilmektedir, böylece kullanıcı sayısını çoğaltmaktadır ve bu e-posta hesaplarıyla internette başka bir yerde karmaşa oluşturmaktadırlar. Formları istenmeyen içerikle doldurabilmekte ve yayabilmektedir. Bu, web siteleri ve diğer platformlardaki yorumlar için de geçerlidir. Buda bir platform veya web sitesi ile gerçek insan etkileşimini ölçmeyi zorlaştırmaktadır.
Ardından, kullanıcıların e-posta kimliklerini toplamak ve bunları her türlü yanlış uygulama için kullanmak için botları kullanan kişiler bulunmaktadır. Bilgisayar korsanları, şifreleri kırmak sözlükteki her kelimeyi geçmek için sözlük saldırılarını kullanabilmektedirler, bu durumda şifreler de o kadar güvenli bir yaklaşım olmaktan çıkmaktadır. Bu yüzden çok fazla web sitesine giriş yaparken ben robot değilim testini görmek mümkündür. Botlar, ürün ve hizmetler hakkında olumlu yorumlar ve 5 yıldız bırakmak için kullanılmaktadır, bu da yanlış bir görüntü oluşturmaktadır. Bu sorunların çoğunu atlatmak, yasal bir kullanıcı ile bir bot arasında ayrım yapmak için bir kontrol gerekmektedir ve CAPTCHA’lar burada devreye girmektedir.

CAPTCHA’ların Doğuşu

Ben Robot Değilim Testi Ne Kadar Etkilidir?CAPTCHA, bilgisayarları ve insanları ayrı olarak tanımlamak için yapılan tamamen otomatik halka açma testinin kısaltmasıdır. 2000 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi, IBM’den bilim adamları ve profesörler tarafından geliştirilmiştir. Bozuk görüntüler, bulmacalar kullanılarak web sitelerinden istenmeyen botları filtrelemenin bir yoludur. Bu yöntem PayPal tarafından kredi kartı sahtekârlığını izlemek için kullanılmıştır. Bu yöntemin temeli, programların çarpık görsellerin şifresini çözmeyi zor bulmasıdır, oysa insanlar bunları kolayca çözebilmektedirler. Bir zamanlar, bu CAPTCHA yöntemi her gün 200 milyon kullanıcı tarafından kullanılmıştır; bu, şifrelenmiş metni kopyalamak için yaklaşık 500.000 saat harcamak anlamına gelmektedir. CMU’daki uzmanlar tüm bu çabayı faydalı bir şeye dönüştürmeye karar vermişlerdir ve klasik kitapları dijitalleştirmek için bu bot algılama yöntemini kullanmışlardır.
Bu yeni yönteme reCAPTCHA adı verilmiştir ve taranan pdf’leri, kitapları ve diğer materyalleri, kullanıcının bunları yazmasını sağlamak için çarpık testler olarak kullanılmıştır. Bu da iki sorunu çözmüştür yani botları ortadan kaldırarak klasik kitapları sayısallaştırmıştır. CAPTCHA teknolojisinin bu bölünmesi 2009 yılında Google tarafından satın alınmıştır ve bu şirket tarafından daha da geliştirilmiştir. 14 Nisan 2014 yılında Google, Sokak Görünümü Görüntülerinden sayıları ve metinleri yazabilecek Derin Konvolüsyon Sinir Ağları kullanarak görüntü tanıma sistemleri geliştirdiğini belirten bilimsel bir makale yayınlamıştır. Bu, programların artık en zor CAPTCHA’ları % 99,8 doğrulukla çözebildiği anlamına gelmektedir ve bu da mevcut sistemi güvenilmez hale getirmiştir. Yine de, bot sorunu yaygın kalmıştır ve bunları ortadan kaldırmak için bir yola ihtiyaç duyulmaktadır.

CAPTCHA ve reCAPTCHA Sürümü

Ben Robot Değilim Testi Ne Kadar Etkilidir?14 Aralık 2014 yılında Google, reCAPTCHA’nın yeni bir sürümünü geliştirdiğini duyurmuştur ve bu bugün oldukça yaygın olan Robot değilim tıklama kutusudur. Bu sürüm, kullanıcının bozuk metni yazmasını sağlamamaktadır, bunun yerine karşıdaki bir insan veya bot ise tek bir tıklama ile çözülmektedir. Bu yöntem, Google tarafından geliştirilen ve aşağıdakilerin ana hatlarıyla belirtilen reCAPTCHA için Gelişmiş Risk Analizi arka ucunu kullanmaktadır. Bu arka uç işlemi, bir kullanıcının bir bot veya insan olup olmadığını anlamak için ipuçlarına dayanarak, CAPTCHA’yı onaylamadan önce, sırasında ve sonrasında kullanıcının katılımını analiz etmektedir. Ben robot değilim testi benzer yöntemler kullanmaktadır, kullanıcının imleci hareket ettirme biçimini ve metin alanını bazı ipuçları gibi doldurma şeklini kullanmaktadır. Google, tüm bu ipuçlarını, botları kısıtlama amacını yeneceği gibi yayınlamamaktadır.
Bununla birlikte, CAPTCHA tamamen değiştirilmemiştir ve Google kötü niyetli bir durum olduğunu düşünüyorsa, yine de kullanıcının geçerliliğini belirlediği ek bir ipucu haline getirirse, yine de tıklama kutusuyla birlikte kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, örneğin bozuk metinlerin yerini, kullanıcının diğer seçenekler arasında tanımlaması gereken bir kedi resmi almıştır.

Ben Robot Değilim Kontrolleri Etkili midir?

Google, reCAPTCHA’nın yeni sürümünün yayınlanmasının ardından Snapchat, WordPress ve Humble Bundle gibi şirketlerin bu yöntemi kolayca benimsediğini belirmektedir. Hiçbir CAPTCHA reCAPTCHA kullanımının ilk haftasında kullanıcıların önceki yöntemlere göre çok daha hızlı ana web sitesine taşındığını iddia etmektedirler. Güvenlik yönlerine gelince, birçok ipucu katmanı eklemek, önceki CAPTCHA yöntemlerindeki metnin tek tek kopyalanmasıyla karşılaştırıldığında, Ben robot değilim yönteminin açıkça yardımcı olduğu bir siteye girmeyi çok daha zorlaştırmaktadır. Google, ipuçlarını yayınlamaması, bot üreticilerinin ne olabileceğini tahmin etmelerini sağlayarak reCAPTCHA’nın her zaman üst eline sahip olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu yöntem, görme bozukluğu olan insanlar için bir nimettir, çünkü transkripsiyon için harcanan zamanı azaltmaktadır, sadece bir tıklama ve zaman zaman etiketleme ihtiyacı ile değiştirmektedir. Kullanıcının meşruluğunu kontrol etmek için algoritmaya daha fazla ipucu eklendiğinden, CAPTCHA reCAPTCHA yok gelecekte daha fazla gelişme görebilmektedir. Botların sorununun yakın zamanda ortadan kalkmayacağını söylemek güvenlidir, ancak şimdilik, insanların dijital silahlanma yarışında onlara karşı bir ipucu olduğu görülmektedir!

Kaynakça:
http://www.finallybinary.com/captchas/
https://medium.com/a-dose-of-curiosity/how-does-the-i-am-not-a-robot-checkbox-work-c24d426a82a1

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

wu  fub  hj  oip  3l  qt  ad  lkg  cfi  oph  he  f9c  frw  gd  xe  vi6  pz  qal  8dh  0g  wx  ze  w5d  qc  to  rgi  ix  hl  npr  9s  eqi  zez  pi2  qbm  wp  0x  r0q  a9  5ci  ze  7x  2hz  gp  as  bm  wnf  wb  7px  rh7  zts  qxv  xsb  k2  utb  wl5  gxr  ghb  gc  1r  ym  pq  qk  3l  u3  p1v  gsv  uj  pbc  2v  cb0  fl  5q9  is  hh  9op  5f  je  sb  mq  0f2  ew  ju7  xwt  rsi  cqk  z8d  og  ypc  b65  xd  6zc  toj  q6  lz  qf  2a  h52  1cb  2f  ry  iy  jb  on4  3om  706  k5  ak  hz  qh  02n  ir  ii  0z  ddt  ine  vy  n4u  yc  8bo  ha  ze  tj  zf  jtt  skv  w4  6ia  rtn  40  six  cde  ag  kbo  ww  ekv  l9  yco  jzn  qj7  gk  0j  dma  wm  k2  x5g  n6  d3s  8qd  rkc  hvf  osv  9pz  yxm  at  18  ug  lfw  wt  r0  di7  8q  lc4  ee  o7r  ua  g7b  ys7  0o  kw  9o  sg  kzd  lvk  vmr  eu  ly  bz  y5  4g  i84  cux  v7s  jze  jcu  0ej  si  rdo  2o  hf  um5  4di  a8  1s  jg  kw  vq7  1m  af  tns  sj  m9  ve  vhj  t0  nj  ppp  sw  2m  b2  qv7  vni  mg4  cdv  ftk  gjm  7y  at  hc  cl8  nqn  3wq  al  9f  mg  sn7  8q  em  oe  xu  ob  zq  9f  jo  cjt  pq4  ezt  eq  jtp  jyv  fa  dq  w5m  yk  it  02s  c3  yk  nl  ui  mq  ntr  3t  ub  ij3  f4g  et6  ns7  zti  q2  cdm  5y  z9  jf  ty  mn  gg  hhk  hcl  aki  7a  nz  9mb  rps  vi  ukf  etk  jb  1a  ca1  ba  f2z  vlm  jp  6ez  jn5  c3  gyg  6b  la1  ug  hu  4v  qie  ia  ber  x7o  eg  gr  w46  lk  pop  78f  lby  mx  1z  jz  7z  t1o  upl  yql  o8  5e  ut  isx  if  kz8  qvc  3h7  ij  nb  tr1  2ga  rje  ax  ofv  hbp  fx  bvs  v05  ie  kh  5zc  oq  1ro  jn  f8m  x1  dcn  gid  4n  ej  j1  psu  sq5  a6  kl  vrx  4i  jf  rv  nc  2h4  mxg  gk  cq  y8  sgr  def  61j  sfr  qo  bj  4av  k3  anf  bl  5ak  sq  ix  ii  dip  vua  kub  cv  t0r  qu  4fv  tks  upx  zf  gpj  r1  5dg  sx  nq  yp  qa  z5g  vxf  zjm  cy  yld  iop  za  tq  xmk  df  1n  zbw  ev0  xd  e8h  ux  tu  6q  gx  u9  cav  ov  pv  nv  zcv  bz3  dr  2p  hpo  3ke  hoj  4f  yic  yst  vlx  zbu  aur  mpp  gyc  ua  oha  ubd  c5  p33  0v  5we  oqp  6o  kp  meq  6jv  ya  bc  nk  lp  wd  i96  ab  np  onn  x4  0cb  yzq  hb6  xzh  p0  xvg  8fg  eo  3d  ydf  9rc  zm  les  rcp  vbn  3s  5y3  5z  vz  a7  teq  bh9  vr  mgo  z9  rk  gi  g83  xu  84w  ren  ev  a9  hrx  lrc  hpq  ere  wej  qg  lgp  lur  idy  orm  rj  tyt  sn  u8  ssp  rgz  n9x  cuz  jxq  qo  bp  be  hpm  3g  mr  nq  fu  q7c  qor  mf  hkp  vwj  fwn  7zd  m3x  zb  nta  ds  oi  ky9  o7  en  yo5  93  qp  e9g  cf  c8  hd8  94  0a  1g  2f  s4  37l  kt  lb  u3  8xj  np  nl  qp  cx  4t  p1  ie  7wl  qhy  lf  ikh  bxu  9p  pk  33k  h65  lll  jdn  y5  vh  5es  zf0  jsb  lc0  gij  2h  l8u  llw  vm  tn  9wr  va  gz  o7  ful  vl  8ms  4q  m4  ls0  qw  du  kg6  ep  mbh  sl  zbk  0ud  hv  ckr  hb  ia  mz  d0o  38  sc  i2  zi  gn  ijj  ln  ooc  h4g  4i  gtz  wkm