Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beş Yapraklı Namus (Hayıt) Ağacının Sağlığa Faydaları

0 1.564

İffetli ağaç meyvesi, namus,nirgundi ya da hayıt olarak da bilinen ağaç türü, yapraklı ve iri bir ağaç türüdür. Orta Asya ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Sanskritçe nirgundi olarak adlandırılan bu ağacın çeşitli kısımları Ayurveda’da çeşitli sağlık sorunları için doğal bir tedavi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Menopozal ve menstrüel sorunları rahatlatmaktan, endometriozisle mücadele etmeye ve düşük yapmayı önlemeye kadar sayısız yararı ile dünya çapında özellikle kadınlar tarafından kullanılan bir ağaç türüdür. Bu bitki sadece sağlıklı kalınmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda en iyi şekilde görünmeye de yardımcı olur. Beş yapraklı namus ağacının sağlık faydaları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır aşağıdaki gibidir:

Genel Sağlık Faydaları

Beş Yapraklı Namus (Hayıt) Ağacının Sağlığa FaydalarıBeş yapraklı namus ağacının genel sağlık koşullarını iyileştirmede pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanılan sağlık koşulları aşağıdaki gibidir:
• İnflamatuar sağlık koşulları için tedavi: C Vitamini ile paketlenmiş olan nirgundi, doğa da bulunan en iyi doğal antibiyotik ve antienflamatuar etkenlerden biridir. Bağışıklık sistemini yükseltir, ateş, orşit, tonsillit ve farenjit sıklığı nükslerini engeller. Tonsillit ve farenjit rahatsızlıklarında rahatlama elde etmek için bu bitkinin yapraklarının kaynatılmasından elde eldilen suyla günde üç kez gargara yapılarak kullanılabilir.
• Sinüzit ve baş ağrıları tedavisi: Sinüzit, migren veya soğuk algınlığı nedeniyle yoğun baş ağrıları yaşayanlar için bu bitkinin bazı kuru yapraklarından elde edilen tütsü dumanını solumak hemen rahatlama sağlamaktadır.
• Menopozal belirtilerinde rahatlama sağlar: Araştırmalar, iri ağaç meyvelerinin progesteron seviyelerini artırabileceğini göstermektedir. Bu da ruh hali değişiklikleri, vajinal kuruluk ve sıcak basmalar gibi menopoz semptomlarının hafifletilmesine ve azalmasına yardımcı olur. Ancak, farkı görmek için en az 8 ila 10 hafta beklenmesi gerekecektir.
• Endometriozis için doğal tedavi: Endometriozis, uterus astarı dışındaki bölgeler de endometrial hücrelerin anormal büyümesiyle karakterize agonize edici ağrılı bir durumdur. Bu birikintiler normal de yaralı doku oluşumunu tetikler. Araştırmalar, bu bitkinin, ağrı ve bu durumla ilişkili diğer semptomları hafifletme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu bitkinin aç karnına sabahları 400 mg’ı en az 6 hafta boyunca ağrılarla mücadele etmeye yardımcı olur.
• Adet dönemlerinin rahat geçirilmesine yardımcı olur: Bir araştırma adet öncesi dönemlerinde nirgundi kullanan kadınların anksiyete, sıvı tutulumu, istek ve depresyon gibi tahriş edici PMS semptomlarını daha iyi yönetebildiğini göstermiştir. Birçoğu bu bitkiyi 3 kez kullandıktan sonra PMS semptomlarında ciddi bir düşüş yaşarken, birçoğu semptomların varlığının durduğunu bile fark etmiştir.
• Kadınlarda doğurganlık düzeylerini geliştirir: Araştırmalar, bu bitkinin 200 mg’ının, bu engelin üstesinden gelmek için çeşitli kısırlık sorunlarından mustarip kadınlar tarafından kullanılabileceğini göstermektedir. İnfertilite sorunu olan bir grup kadına, altı ay boyunca yeşil çay ekstresi, iffetli ağaç meyvesi, belirli bir dizi mineral ve vitamin karışımı ile uygulanmıştır. Tüm grup dışında, 15 kadın 5 ay ilaç harmanından sonra olumlu etkiler yaşamış ve gebe kalmışlardır.
• Çeşitli sindirim sitemi bozukluklarının tedavisinde faydalıdır: Bu bitkinin sindirim sisteminin işleyişini güçlendirdiği bilinmektedir. Sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur ve iştahı uyarır, ayrıca anoreksiyi de hafifletmekte eşit derecede etkilidir. Aynı zamanda bir antelmintik olarak da işlev görür ve bir sindirim sistemi temizleme etkeni olarak kullanılabilir.
• Dolaşım sisteminde faydalıdır: İffetli ağaç meyvesinin yaprakları dolaşım sisteminde ki her türlü ödemin atılmasını kolaylaştırmak için kullanılabilir. Dalak ve karaciğeri etkileyen enflamatuar durumların tedavisinde de faydalıdır. Ayrıca ayurveda uygulayıcıları ascit tedavisi için inek idrarı ve nirgundi yaprağı suyunun bir karışımını önermektedir. Beş Yapraklı Namus (Hayıt) Ağacının Sağlığa Faydaları

• Sinir sistemini etkileyen ağrılı durumları azaltmaya yardımcı olur: Bu otu dâhili olarak, hafif baş ağrılarından romatoid artrit, siyatik ve sinovite kadar çeşitli sinir sistemi koşullarını kolaylaştırmak için kullanabilir. Aynı zamanda harika bir beyin toniği olarak çalışır ve hafıza gücünü arttırmaya yardımcı olur.
• Solunum sistemi şikâyetlerinin giderilmesinde etkilidir:
İffet ağacının yapraklarından yapılan bitki çayının, solunum sisteminde biriken balgamları hafiflettiği bilinmektedir. Böylece tıkalı geçişleri temizler, hava almayı arttırır ve nefesi hafifletir. Bu yaprakların Ayurveda’da bronşit, astım, plörezi ve zatürree için bir ilaç olarak önerilmesinin ana nedenlerinden biridir.
• Dismenore için faydalıdır: Bu yaprakların analjezik ve anti-enflamatuar özellikleri, ağrıyı hafifletme de ve dismenoreda yaşanan kramplarla mücadelede yardımcı olabilir.

Cilt İçin Faydaları

Kadınlar güzel görünmek için çok fazla emek ve para harcarlar. Bu bitki güzel ve sağlıklı bir cilt kazanmak için uzun bir yol kat etmeye yardımcı olabilir. Cilt açısından faydaları aşağıdaki gibidir:
• Akne için doğal panzehir: Birçok kadın adet döngüsü sırasında sivilce problemi yaşar. Nirgundi üzerinde yapılan çalışmalar bu bitkinin adet öncesi dönem de sivilce patlamalarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
• Yaraları ve çeşitli cilt koşullarını iyileştirir: Güçlü bir analjezik, antienflamatuar ve antibakteriyel madde olan bu bitkinin yaprağı, yara iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, ayrıca, yaranın enfeksiyonlardan etkilenmesini önler. Yaprakları ile yapılan bir maske, daha hızlı iyileşme için etkilenen bölgenin üzerine yerleştirilebilir. Nirgundi yağı, yaraları temizlemek, enfeksiyonları ve kötü kokuyu önlemek için kullanılabilir.

Saç İçin Faydaları

Beş Yapraklı Namus (Hayıt) Ağacının Sağlığa FaydalarıGüzel parlak ve canlı saçlar tüm kadınların hayalidir! Ama nirgundi bu hayali gerçekleştirmeye yardımcı olabilir. Saça olan faydaları aşağıdaki gibidir:
• Saçın uzamasına yardımcı olur: Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağ saç toniği olarak kullanılabilir. Düzenli uygulamanın saçları gençleştirdiği, saç dökülmesini önlediği ve saç büyümesini teşvik ettiği bilinmektedir. Bazı Ayurveda uygulayıcıları, nirgundi yağını kellik için bir çare olarak reçete etmektedirler.
• Kafa derisi enfeksiyonları ve kepeklerden korur: Araştırmalar, iri ağacın yapraklarından yapılan yağın düzenli bir şekilde uygulanmasının, bitler ve kepek dâhil olmak üzere kafa derisi enfeksiyonlarını hafiflettiği ve önlediği bilinmektedir.
• Saç beyazlamasında etkilidir: Nirgundi yağını saç toniği olarak kullanan kadınların erken saç beyazlama gelişimi olasılığı daha düşüktür. Saçların doğal rengini iyileştirir ve beyazlayan saçların eski haline dönmesine yardımcı olur.

Diğer Yararları

Vitex negundo, vitiligo, göz hastalıkları, çocuklar da ağrılı diş çıkarma, ağız ülseri, cüzzam, şişlik, kasların ve eklemlerin iltihaplanması gibi diğer sağlık durumlarında doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Ayrıca kan akışı, hepatit, tifo, sıtma, mide bulantısı, sinüzit, sifiliz ve mide kramplarındaki tıkanıklığı tedavi etmek için de kullanılabilir. Bunun dışında erkek libidosunu iyileştirdiği ve vajinal akıntı tedavisinde yardımcı olduğu söylenmektedir.
Namus ağaç meyveleri birçok sağlık yararı sağlar, ancak herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için kullanmaya başlamadan önce doktor ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
draxe.com
ncbi.nlm.nih.gov
sciencedaily.com
sciencedirect.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku