Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilgisayarlarımızın Olmazsa Olmazı: Klavyeler

1 87

Bir bilgisayarda olmazsa olmazlardan olan bir birim varki oda şüphesiz klavyelerimizdir, peki hiç düşündünüzmü klavyeler nasıl kurgulanır ve ne tür kriterlere göre şekil alırlar ? Gelin Bu Yazımızdada Klavyelerimizi Yakından Tanımaya Çalışalım;

En klasik ve sık kullandığımız giriş birimi şüphesiz klavyedir. Bilgisayarlarımızdaki klavyeler bir zamanlar ve günümüzdede nadiren rastladığımız daktiloları andırırlar. Klavyelerde harfler, rakamlar ve işlem kolaylığı sağlayan ekstra tuşlar bulunur. Şüphesiz klavye bilgisayarlarımız için vazgeçilmez giriş birimlerinden biridir.

klavye

Klavyelerdeki harf dizilim sırası belli bir kritere göre dizilmiştir, klavyenin kullanıldığı ülkede hangi dil yaygın ise klavyelerde o dilde en sık kullanılan harfler kolaylık sağlıyacak şekilde dizilmişlerdir. Dolayısı ile her dilin kendine has bir klavyesi vardır diyebiliriz. Türkçe daktilolarda en üst satırın en solunda “F” olduğu için bu klavyeler “F” klavyeler olarak lanse edilir. “F” klavyelerdeki harfler de Türkiye de kullanılan daktilolardaki gibi dizilmiştirler. Lakin İngilizce klavyelerde en üst satırın en solunda “Q” harfi vardır. Bilgisayarların Türkiye’ye ilk girdiği dönemlerde teknoloji yeterince ileride olmadığı için, klavyelerdeki harf dizilişleri değiştirilememiş ve bilgisayar alanında ne yazık ki “Q” klavyeler yaygınlık kazanmışlardır. Bu klavyelerde Türkçe ye özgü harfler klavyelerin sağ tarafında toplanmışlardır. Günümüzde hem “F” hem de “Q” klavyeler kullanılmaktadırlar.

klavyebaglama

Klavyeler Bilgisayarlarımıza kendi ara kabloları ile bağlanırlar. Bu bağlantılar bilgisayarlarımızın kasa diye adlandırdığımız neredeyse tüm önemli donanımlarımızı içinde barındıran en büyük donanımın arka panelindeki girişlerden bağlanır. Bağlantı sağlandıktan sonra klavyelerimizde bastığımız tuşların harf bilgisi işlemciye ulaşır. İşlemci bu veriyi işleyip gerekli yere yollar. Unutmadan şunu da belirtelim günümüzde klavyeler kablo ile bağlantıya alternatif olarak kızıl ötesi ve radyo dalgaları dediğimiz kablosuz bağlantı ilede bağlanabilmektedirler.

Donanım İnceleme ve Araştırma Uzmanı
Ebubekir Yaman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku