Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bisiklet Türleri Nelerdir ?

0 331

Bisiklet Türleri Nelerdir ?Etrafımızdaki insanlara bisiklet sporu ile ilgili sorular sorduğumuzda birçoğu sadece dağ bisikleti veya yol bisikletinden bahseder. Bu yaygın yanlış anlaşılma maalesef birçok insanın bu harika spora başlamadan vazgeçmesine neden olur. Sadece yol veya dağ bisikleti düşünüldüğünde bile binicilerin farklı ihtiyaçlarına uygun birçok alternatif bisiklet türü bulunmaktadır.
Son on yılda artan bisiklet kullanımı ile birlikte, bisiklet endüstrisi, yapacağımız geniş bisiklet sürüşleri için uygun olan bisikletleri sunmaya çalışırken, bisiklet çeşitleri arasında bir patlama oldu. Henüz kendinize iki tekerlekli bir nakliye aracı sağlamış değilseniz veya binicilik tarzınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, belki de paranızı yatırmadan önce tüm seçenekleri düşünmenin zamanı gelmiştir.

Dağ Bisikletleri

Dağ bisikletleri genelde 26 inç veya 29 inç jantlar ve geniş lastiklerle pürüzlü yol ve engellerin üstesinden gelmenize izin verir. Bu bisikletlerin düz gidonları ve sağlam şasileri ve parçaları vardır. Dağ bisikletleri, sık sık kayalık dağ yollarında bisiklet sürücülerine yardımcı olmak için süspansiyonludur. Birçok kişi yolların yanı sıra parkurlarda da dağ bisikletine binerler. Bu bisikletle bu tarz sürüşleri de yapabilirsiniz. Otoyol sürüşlerinde arazi araçlarının kullanımı gibi bir durumdur bu. Evet, arazi araçlarını otoyollarda da kullanabilirsiniz ancak otoyol için en etkili seçenek değildir. Dağ bisikletlerinin fiyat aralığı oldukça yüksektir. Düşük fiyatlı bir dağ bisikleti agresif dağ sürüşleri için uygun olmayabilir ancak yine bozuk yollar için iyi bir seçenek olacaktır.

Melez Bisikletler

Melez bisikletler ve spor amaçlı konforlu bisikletler aynı konfor özelliklerini paylaşır, ancak tekerlek boyutu ile ayırt edilirler. Genel olarak, melez bisikletler yol bisikletlerinde bulunan jantlara fakat daha geniş lastiklere sahiptir. Konfor bisikletleri ise dağ bisikletindeki gibi lastiklere sahiptir. Her iki bisiklet de konfor özellikleri ile öne çıkar ve az pürüzlü yollarda, döşeli patikalarda ve aile bisiklet gezilerinde eşit derecede iyi çalışırlar. Bu bisikletler, konfor için hazırlanmış olduğu için oldukça dik bir sürüş konumu sunarlar. Böylece daha az eğilmiş ve daha rahat bir sürüş elde etmiş olursunuz.

Bisiklet Türleri Nelerdir ?Yol Bisikletleri

Yol bisikletleri, ince lastikleri ve yere daha yakın gidonlar ile tanımlanabilir. Bu bisikletler, aşırı verimlilik ve hızlarından ötürü yol sürüşleri için tavsiye edilir. Daha ince lastikler yol boyunca çok az çaba harcamanıza yardımcı olurken, çok pozisyonlu tutma kolu daha dikeyden daha agresif bir tutuşa geçmenize imkan sunar. Yol bisikleti, özellikle yolculuk süresince iyi bir asfaltta binmek isteyen ve uzun sürüşlere çıkmak isteyen herkes için en iyi seçimdir. Bisiklet sürmek için harika yollarla dolu bir bölgede yaşamak ise bizim için büyük bir avantajdır.

Triatlon / Zamana Karşı Bisiklet

Triatlon veya zamana karşı deneme olayları için özel olarak üretilen bisikletler temel olarak uzmanlaşmış yol bisikletidir. Bu makineler, boğa boynuzlu, gidon ve aero çubuklara sahiptir. Aero çubukları biniciyi aerodinamik bir pozisyonda öne eğebilir. Bu bisikletlerdeki vites kolları, aero çubuklarının sonunda bulunur. Böylece pozisyonlarını bozmadan vites değişimi yapılabilir. Bisiklet çerçevesinin geometrisi, triatlona veya zaman deneme yarışına uyacak şekilde tasarlanmıştır, her iki türde de aerodinamik üzerine yoğunlaşılmıştır.

BMX / Gösteri Bisikleti

BMX, Bicycle Motor Cross’un kısaltmasıdır, çünkü bu tek vitesli bisikletler, motor sporuna benzer kısa bir toprak izinin etrafında dönerler. Sıklıkla, BMX terimi, 20 inç tekerleği olan tek vitesli bisikleti tanımlamak için kullanılır. Bu bisikletler genellikle çok dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bir yerlerden atlama veya gösteriler yapmak isteyen herkes için en iyi seçim olacaktır.

Bisiklet Türleri Nelerdir ?Ulaşım Bisikletleri

Basitçe söylemek gerekirse, bir yerden bir yere gidip gelme bisikleti, genel ulaşım amaçlı kullanılan herhangi bir bisiklettir. Nakliye bisikletleri genelde ışıklar, arka raflar, çanta, kilitler ve çamurluklar gibi pratik kolaylıklar içerir. Bu aksesuarlar, bisikletin faydacı bir araç olmasını sağlamaktadır. İş yoğunluğunuzdan dolayı bisiklet sürmek mümkün değilse, postane, bakkal ya da diğer küçük işleriniz için bisiklet sürmeyi deneyebilirsiniz. Ulaşım için bisiklet kullanmak, biraz egzersiz yapmak, paradan tasarruf etmek, çevreye yardımcı olmak ve eğlenmek için mükemmel bir yoldur. Bisiklet uzmanları satın almaya gittiğinizde bu amaçla kullanacağınız bir ulaşım bisikleti için size yardımcı olacaklardır.

Kros Bisikletleri

Kros bisikletleri, yol bisikletlerinde bulunan gidonlara ancak daha geniş yumrulu lastiklere sahiptir. Bu bisikletler, çeşitli aralıklarla engellerin yerleştirildiği bir parkur içerisinde yarışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu engeller üzerinden kısa zaman içerisinde geçebilmeyi hedeflemek için üretilmiştir. Kros bisikletleri ile uğraşmak, parkurlarda yarışmak çok eğlencelidir ve istediğiniz her hareketi bu bisikletle yapmanız mümkündür.

Rota Bisikleti / Sabit Vites

Rota bisikleti, tek bir vitese sahip ve freni olmayan yol bisikletidir. Bu, normal yol bisikletçilerinin bu stil bisikleti kullanamayacağı anlamına gelir. Aslında, gerçek bisikletlerin frenleri bile yoktur, bu nedenle sporcu, bisiklet hareketini durdurmak için bacak kuvvetlerini kullanmalıdır. Rota yarışı, velodrom olarak adlandırılan bükülmüş dönüşlerle kapalı bir pistte yapılır. Sabit vitesli versiyonları açık alanda kullanım için bulunmaktadır. Tek bir sabit vitesi, frenleri ve farklı stilde gidonları olabilir. Bu bisikletler, sporcuların bacaklarında tutarlı bir döngü içinde dönmelerini ve daha yüksek bir ritim çalışması sağladıklarından, genellikle yarışçılar için kullanılırlar. Ayrıca şehirlerde veya kötü hava durumlarında da kullanılırlar. Sabit bir vites üzerinde çok az hareketli parça olduğundan ucuzdurlar ve çok az arıza çıkarabilirler. Bu bisikletler, bisiklet sporunun ilk yıllarına derin köklü bir nostaljik bağlantı sunarlar.

Tandem / İki Kişilik Bisikletler

Tandem, iki kişilik bisiklettir. Birçok stilde gelirler ve bisiklet dünyasının mükemmel seviyesindedirler. Farklı yeteneklere sahip iki bisikletçi, bir tandem kullanırken aynı seviyedeki bir sürüş keyfini çıkarabilir. Genç sürücüler, yeni bisikletçiler veya körler için uyumlu bir bisiklettir. Tandemler, binmek için özel bir beceri gerektirmez ve kimin daha fazla pedal çevirdiğini tartışmadığınız sürece eğlenceli olabilir.

Bisiklet Türleri Nelerdir ?Yetişkin Bisikletleri

Yetişkin bisikletleri, bir yetişkin için tasarlanmış üç tekerlekli bir bisiklettir. Bu bisikletler birçok farklı konfigürasyona sahiptir. Bu bisikletler, dengelemede zorluk çeken, endüstriyel ulaşım araçları olarak ya da sadece üç tekerleğin tadını çıkaran biri tarafından kullanılabilir.

Katlanır Bisikletler

Katlanır bisiklet harika bir seyahat arkadaşı olabilir. Çünkü katlanırlar, bir metroya, arabanın bagajına ya da tekneye kolayca girebilirler. Hava yoluyla seyahat ederken, tam boyutlu bir bisikletin taşınmasıyla bağlantılı ilave masraflardan ve güçlüklerden kurtarmış olur.

Çocuk Bisikletleri

Çocuk bisikletleri, özellikle çocuklar için tasarlanmış bir bisiklettir. Bu bisikletleri her yönü bir çocuk için güvenli ve uygun olmak için küçültülmüştür. Çocuklar bisiklet sürmeyi çok eğlenceli bulurlar. Ancak bu bisikletlerin bir oyuncak olmadığını, güvenli bir şekilde kullanıldığında eğlenceli bir araç olduğunu hatırlatmak önemlidir.

Kumsal Bisikletleri

Bir kumsal bisikleti, düz arazide kısa mesafelerde sürmek için tasarlanmış bir bisiklettir. Bu bisikletler, yüksek saplı gidonlarla tanımlanabilir ve genellikle çamurluklara ve zincir korumalarına sahiptir. Tipik olarak bu bisikletlerin yalnızca birkaç vitesleri vardır çünkü tepelik bölgelerde kullanmak için tasarlanmamıştır.

Bisiklet Türleri Nelerdir ?Yatay Bisikletler

Yatılı bisikletler, sandalyeye benzeyen bir koltukta daha aşağıda oturum sağlayan geleneksel olmayan bisikletlerdir. Uzun ve kısa dingil mesafelerine, üstten ve alttan koltuk direksiyonuna, iki, üç ve dört tekerlek çeşidine, tandem yatma yerlerine ve diğer birçok varyasyona kadar birçok farklı konfigürasyona sahiptirler. Koltuğun arka tarafı, biniciye, oturmuş bir bacak basıncına benzer şekilde, daha yumuşak bir vites çevirmesine izin verir. Bununla birlikte, bu bisikletlerde güç kullanılması gereken bir yere tırmanırken ayağa kalkmak mümkün değildir.

Gördüğünüz üzere, birçok bisiklet türü bulunmaktadır. Satın almadan evvel detaylı bir araştırma yapmanız ve uygun bisikleti seçmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede istediğiniz tarzda sürüşü daha uygun ve verimli bir şekilde yapabilirsiniz. Keyifli ve enerjik sürüşler.

Kaynakça:
http://www.ebicycles.com/article/what-type-of-bicycle-should-i-buy.html#right-bicycle-for-me
https://centurycycles.com/buyers-guides/bicycle-types-how-to-pick-the-best-bike-for-you-pg9.htm
http://road.cc/content/buyers-guide/170749-beginners-guide-bike-types
https://thebicycleescape.com/resources/types-of-bikes/
https://www.thecyclingexperts.co.uk/get-cycling/buying-a-bike/types-of-bicycle/
http://www.thecoolist.com/bike-types-explained/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.