Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Alman Devi: Deutsche Post DHL

0 420

Bir Alman Devi: Deutsche Post DHLDHL ya da Deutsche Post DHL olarak da ifade edebileceğimiz şirket, dünyanın en önde gelen posta hizmeti sunan bir kurumdur. Dünya üzerinde hiçbir şirket DHL verilerine henüz ulaşabilmiş değildir. Almanların en büyük ve de aynı zamanda dünyanın en büyük posta hizmeti veren şirketi olan DHL, tam anlamıyla bir küresel marka haline gelmiştir. Dünyanın hemen hemen her ülkesine hizmet veren DHL, Alman ekonomisine de önemli katkı sunan bir kurum olarak bilinir. Hava ve de deniz yoluyla gerçekleştirilen posta hizmeti ya da taşımacılığı alanında bir marka olan DHL, oldukça etkileyici istatistiki verelere sahiptir. Lojistik alanında bir çığır açmış olan DHL, Almanya‘nın Bonn şehrinde merkezini bulundurur.

Son derece köklü bir şirket olan DHL, birçok hizmet sunumu yapar. Bunlar arasında denizaşırı seferler de bulunur. Almanların bir diğer önemli şirketi ve de aynı zamanda kamusal bir kurum olan Deutsche Post ile de ortaklığı bulunan DHL, bu anlamda daha da güçlü bir iştirak haline gelmiştir. Almanya’nın en büyük ekonomik figürleri arasında yer alan DHL, resmi olarak bundan yaklaşık 49 yıl öncesinde 1969’da kurulmuştur. Bu tarih ile beraber kısa sürede çok hızlı bir ivmelenme yaşayan DHL, resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletine bağlı San Francisco şehrinde kurulmuştur.

Bir Alman Devi: Deutsche Post DHLBir Alman şirketi olan DHL, ilk olarak kurulduğu dönemde San Francisco ile Hawaii’nin Honolulu şehri arasında taşımacılık yapmakta idi. İlk olarak gerçekleştirilen bu hizmetler sonrasında ciddi bir başarı elde eden DHL, kısa sürede adından söz ettirmeye başlamıştır. Elde edilen başarı ile beraber rotasını ve de hizmet kapasitesini hızla geliştiren DHL, küresel bir markaya dönüşmüştür. Bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük lojistik ve de posta hizmeti sunan şirketi olan FedEx ile mücadele eden DHL, rekabeti sürdürebilmek için genişlemiş ve bu da başarıya giden yolda atılmış olan en önemli adım olarak tarihteki yerini almıştır.

Bir Alman Devi: Deutsche Post DHL1998 yılına gelindiğinde Almanların devasa kamu şirketlerinden biri olan Deutsche Post, azar azar DHL hisselerine talip olmuş ve de bunları almıştır. 2002 yılına gelindiğinde geçen 4 yıl içersinde DHL’in tüm hisseleri ya da başka bir ifade ile yüzde yüzü de Deutsche Post bünyesine geçmiştir. Almanların bu hamlesiyle beraber şirket daha da büyük bir kurum haline gelmiştir. Bu satın alma sonucunda DHL, küresel anlamda daha da büyük bir markaya dönüşmüştür. Halen dünyanın en çok gelir elde eden ve de en başarılı ulusal ve de uluslararası şirketlerinden olan DHL, aynı zaman da bir istihdam devidir.

Şirketin yıllık geliri aşağı yukarı 15 milyar avro seviyelerindedir ki, bu son derece yüksektir. Küresel bir markaya dönüşmüş olan DHL, 325 bin adet çalışanı ile de dikkat çekmektedir. DHL Türkiye pazarında da aktif olarak faaliyet gösterir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku