Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Londra’ya Ulaşım: Luton Havalimanı

0 389

Londra'ya Ulaşım: Luton HavalimanıLondra, Avrupa Birliği’ne 1973 yılında zor bela kendini kabul ettiren ve günümüzde de çıkmak için kendisini son sürat hazırlayan Birleşik Krallık’ın ve de onun parçası olan İngiltere’nin başkentidir. Bu şehir, dünya üzerinde yer alan en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilir. Son derece tarihi bir atmosferi bulunan Londra, gotik anlamda da bir mimarı harikası olarak söylenebilir. Kasvetli ve de bitmek bilmeyen yağışlı havasına rağmen her yıl milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başaran Londra, bu yüzden dünyanın en işlek hava meydanlarını sınırları dahilinde bulundurur.

Birleşik Krallık sınırları içinde başka hiçbir şehir, Londra kadar yoğun bir ziyaretçi ya da başka bir ifadeyle yolcu trafiğine sahip değildir. Bu trafik şehrin sınırları dahilinde yer alan 4 adet uluslararası havalimanı ile düzene sokulur. Şehrin sahip olduğu Heathrow, Gatwick, Stansted ve de Luton Havalimanları şehrin sahip olduğu hava trafiğini yıllık bazda 200 milyona kadar çıkarmaktadır. Bu anlamda Londra bir başka benzeri olmayan hava trafiği ile dünya şehirleri arasında zirvede yer alır. En büyük yük şehrin en popüler ve de en kapasiteli hava meydanı olan Heathrow’dadır. Heathrow sonrası, yük dağılımı Gatwick, Stansted ve Luton şeklinde bölüşülür. Bu anlamda Londra tam olarak bir havalimanı merkezidir.

Londra'ya Ulaşım: Luton HavalimanıLondra Luton Havalimanı, uluslararası uçuşlara açık bir hava meydanıdır. Bu anlamda gerek iç pazar gerekse de dış pazar uçuşları nazara alınacak olursa, Londra Luton Havalimanı tüm bunlara ev sahipliği yapar. Her ne kadar Londra, 4 adet devasa havalimanına sahip olsa da bunlar şehir merkezine pek de yakın sayılmazlar. Ulaşım kolaylığı olarak nazara alınacak olur ise en yakın hava meydanı, şehrin en büyük hava meydanı olan Heathrow’dur. Bu havalimanı şehre yakın olup, tesisinden merkeze metro ile ulaşım imkanı da sunar.

Ancak Londra Luton Havalimanı, şehir merkezine 45km’lik bir mesafede yer alır. Kamusal bir kurum olan bu tesis, şehrin güneyinde yer alır. Günümüz itibariyle 2031 yılına dek Aena ve de Ardian şirketlerine ait olan işletme hakkı bizzat kamu iştiraki olarak kabul edilir.

Londra'ya Ulaşım: Luton HavalimanıLondra’nın en küçük havalimanı olarak bilinen Londra Luton Havalimanı, yaklaşık olarak 15 milyonluk bir yolcu trafiğine sahiptir. Her yıl yolcu sayısında yüzde 15 ila 20’lik bir artış yaşanan Londra Luton Havalimanı, son yıllarda önemini daha da artırmıştır. Londra Luton Havalimanı, Birleşik Krallık toprakları nazara alındığında ülkenin en kalabalık 5’inci havalimanı olarak karşımıza çıkar.

Londra Luton Havalimanı, EasyJet, Monarch, Thompson Airways, Ryanair ve de Wizzair gibi oldukça düşük maliyetli hizmet veren havayolu şirketlerinin sıkça tercih ettiği bir hava meydanıdır. Havalimanına şehirden ulaşmak için tren ya da otobüs kullanabilirsiniz. Bunun için önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Biletinizi aldığınız havayolu şirketi size servis imkanı sunacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.