Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Osmanlı Köyü; Cumalı Kızık

0 400

6600_cumali_kizikÜlkemizde bulunan sayısız doğal güzellikler arasında gelen Cumalı Kızık, Bursa ilimiz sınırları içerisinde ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde yer almakta olan beş Kızık köyünden biri olarak adlandırılıyor. 2014 yılı içerisinde yapılan çalışmalar ile birlikte Bursa ilimiz UNESCO Dünya Mirasları arasında yerini almaya devam ediyor. Her yanı tarih kokan Bursa ilimizde birbirinden özel tarihi yapılar ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya tüm hızıyla devam ediyor. Cumalı Kızık özellikle televizyon dizilerinde yer aldıktan sonra popüler olması ile beraber her gecen gün popüler bir bölge olmaya devam ediyor. Cumalı Kızık ismi içerisindeki Kızık adını Uludağ etekleri arasında kaldığı için alıyor. Önceki dönemlerde Kızık köylerinden gelen halk Cuma namazı için Cumalı Kızık köyünde toplandıkları için bu köy o zamanlardan beri Cumalı Kızık köyü olarak adlandırılmaya devam ediyor. Bazı kişiler de Osman Bey tarafından köyün kurulduğu gün Cuma günü olduğu için köye Cumalı Kızık adının verildiğini savunuyorlar.

Tarihsel Güzellikleri

Osmanlı döneminden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan Cumalı Kızık köyüne bakıldığı zaman tarihsel dokunun çok güzel anlamda korunduğu gerçeği görülüyor. 1300’lü yıllarda kurulan bu köyde tarihsel doku çok iyi korunduğu gibi insanların Cumalı Kızık köyünde tarihsel kalıntılar ile karşılaşabileceği bir müzede ziyaretçilere güzel anlar yaşatabiliyor. Sık sık tarihsel ve normal filmlere ev sahipliği yapan bu köy ziyaretçileri tarafından sıkça tercih edildiği gibi tarihin derinliklerine burada inilebiliyor. Köy meydanında yer alan Cumalı Kızık Etnografya Müzesi’nde sergilenen eski eşyalar insanlara geçmiş hakkında çok fazla bilgiler verebiliyor.

6600_cumali_kizik_nasil_gidilirNasıl Gidilir Nereler Gezilir?

Cumalı Kızık köyüne ulaşmak isteyen ziyaretçiler bulundukları yerlerden ilk olarak Bursa ilimize gelmeleri gerekiyor. Bursa iline gelen ziyaretçiler buradan yıldırım ilçesine ve son olarak da Cumalı Kızık Köyü’ne otobüsler ve kendi araçları ile kolayca ulaşabiliyorlar. Köyde gezilebilecek yerlerin başında Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar kalan köy camisi, Tek kubbeli hamam ve Zekeriya Hatun Çeşmesi geliyor. Tüm bunlara ek olarak köyde Bizans döneminden günümüze kadar kalan Kilise kalıntısı bulunuyor. Cumalı Kızık köyünde hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku