Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Siroz Hastalığını Tetikleyen Unsurlar

0 642

Siroz Hastalığını Tetikleyen UnsurlarSiroz kronik karaciğer hastalığıdır. Vücut içinde oluşan çeşitli hastalıklar sonrası,herhangi bir nedene bağlı olmadan aniden ortaya çıkar. Fakat diğer iç hastalıklarla beraber nüksetmesi ve payının artması olası bir durumdur. Daha önce geçirilen viral hepatit’in siroz ile bağlantısının çok büyük olduğu gözlemlenmektedir. Siroz hastalığını tetikleyen unsurlar arasında,alkol ve sigara kullanımı,özellikle tütün kullanımı etkisini arttırmaktadır.Sarılık rahatsızlıkların artması ve bununla beraber vücudun inanılmaz derecede alkol’a bağımlı olması siroz’un hızlı yaygınlaşmasına sebebiyet verir. Bu durumda karaciğer hücrelerinden zararlara uğrayarak çeşitli hücre kaybına yol açmaya başlar. Hücrelerin azalması sonucu karaciğerde tıkanmalar ve ve rahatsızlanmalar nükseder. Karaciğerin mekanizması zarara uğradığı an çalışma şekli değişir. Karaciğer sağlıklı bir şekilde işlevselliğini sürdürmemeye başlar. Bu aniden ,hızlı gelişen rahatsızlık siroz’un oluşumuna zemin hazırlar.

Siroz Hastalığını Tetikleyen UnsurlarSiroz hastalığının en belirgin özelliği karında şişmeler meydana gelir. Nedenini tam olarak kestiremediğiniz sert şişmeler önce gaz şeklini andırır. Başta gaz olarak düşündüğünüz bu şişmelerin aslında siroz olduğu sonradan ortaya çıkar. Karın kısmı kızarmaya başlar. Neredeyse damarlar karından görünecek kadar ince ve belirgin olur. Siroz’un teşhisi ve tanısı karaciğerin sertliğinden belli olur. Karaciğer set ve yavaş çalışmaya başlar. Kan hücrelerinde azalmalar,kan seviyesinde düşmeler hızlanır. Yüzde de ödeme benzer şişikler meydana gelir. Siroz hastalığının tedavisi neredeyse hiç yoktur. Uzmanlar her şeye rağmen ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Fakat sonuç ölümle bitebilir. Sirozun oluşumuna zemin hazırlayan,kısacası sirozu tetikleyen unsurlar arasında alkol,sigara,viral hepatit,sarılık,cinsel yolla geçen hepatitler ,yanlış beslenme düzeni, yağlı gıdaların aşırı tüketilmesi,su kaybını alkol ile eşitleme,sirozun hızlıca yaygınlaşmasına sebebiyet verir. Bu tür hastalara uzmanların ilk tedavi yöntemi, interferon tedavisi uygulanır. Siroz hastalığına yakalanan kişiler artık eskisi kadar dirençli olmazlar. Bağışıklıkları çökmüş durumdadır. Vitamin eksikliklerinde artışlar gözlemlenir. Kilo kayıpları hızlanır. Karın haznelerinde şişmeler çoğalır. Vücudun çeşitli bölgelerinde kızarıklar ve ödemler oluşmaya devam eder. Sürekli tansiyonlarda düşme ve yükselmeler oluşur. Özellikle yüksek tansiyonun oluşumu bu süreçte daha fazla ortaya çıkar. Bu hasta için risk içeren faktörler arasında yer alır.

Siroz Hastalığını Tetikleyen Unsurlarİnterferon tedavisi uygulanan hastalarda ilaç alımı,doktor kontrolü altında olmalıdır. Eğer tedavi olumlu sonuçlar verirse ve vücut iyileşmeye meyillisi ise bu hastalığın yok olması söz konusu olabilmektedir. Sağlıklı ve bilinçli bir yaşam için ,erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Sağlıklı günler dileği ile.

 

Kaynakça:
öncesağlık.com
doktorasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku