Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daha Fazla Su İçmek İçin Uygulayabileceğiniz Taktikler

0 370

Susuz kalmamak daha sağlıklı bir hayatın anahtarıdır. Bu yazımızda günlük su alımınızı arttırabilmek için uygulayabileceğiniz bazı hilelerden bahsedeceğiz.

Biliyor Muydunuz?

Araştırmalar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocukların yaklaşık dörtte birinin günlük olarak yeterli su içmediğini göstermektedir. Çocuklar su yerine gazoz ya da meyve suyu gibi şekerli içecekler içmeye çok daha meyillidir ayrıca pek çok genç de su yerine enerji içeceklerini tercih etmektedir.

8299_soguk-suDaha sağlıklı bir hayat yaşamaya çalışırken yapabileceğiniz bir kaç küçük şey vardır. Sağlıklı bir diyeti takip etmek, düzenli egzersiz ve kalori alımını sınırlamak bunlardan bazılarıdır. Ama sık sık göz ardı edilen en önemli şeylerden biri yeterince su içmektir. Bol bol su içmek sağlıklı bir hayat için oldukça önemlidir. Ancak çoğumuz yeterince su içmeye gerektiği önemi vermiyor.

Pek çoğumuz gün içinde oldukça meşgul olduğundan su içmemiz gerektiğini çoğu zaman unutuyoruz. Yoğun programımıza uymaya çalışırken su içmek için gerekli çabayı harcamıyoruz. Bazılarımız da kalkıp bir bardak su almak ya da su şişelerini doldurmak için çok tembeliz. Çoğumuz gerçekten çok susamış hissedene dek su içmiyoruz. Bazen kalkıp bir bardak su almak için çok yorgunuz, bazense su içmeyi hatırlayamayacak kadar meşgulüz. Yeterince su içmemek için sebebiniz ne olursa olsun, bu yazımızda daha çok su içebilmeniz ve sağlıklı kalabilmeniz için bazı hilelerden bahsedeceğiz.

-Yanınızda Bir Şişe Su Taşıyın:

Eğer yakınınızda değilse su içmeyi hatırlamak oldukça zordur bu nedenle yanınızda sürekli bir şişe su taşımak iyi bir fikirdir. BPA içermeyen fazlaca su taşıyabilen ancak işe, spora, okula ve rahatça her yere götürebileceğiniz kadar da küçük olan bir su şişesi seçin. Suyun serin kalması için yalıtımlı bir şişe de seçmek isteyebilirsiniz. Şişeniz boşaldıkça doldurmayı unutmayın.

-Su Şişenizi Etiketleyin:

Su şişenizin üzerine size ilham verecek bir sticker ya da bir resim yapıştırabilirsiniz. Evde kendi yapacağınız suyu kaçta içmeniz gerektiğini ya da suyun kaçta tekrar doldurulacağını yazan bir şişe hazırlayabilirsiniz. Sizi daha fazla su içmek için teşvik edecek cümleler de yazabilirsiniz. Bu sizi şişeniz ile bağ kurmanızı sağlayacaktır ve sizi hedefinize daha da yaklaştıracaktır.

-Suyunuzu Tatlandırın:

8299_su_icOldukça canlandırıcı ve susuzluğunuzu gidermek için mükemmel olsa da, gün içinde yeterince su içmemenin sebeplerinden biri de tatsız olmasıdır. Bu sorunu çözmek için bir detoks tarifi deneyin veya suya taze meyve ekleyin. Limon ve portakal gibi meyveleri kesip bir sürahiye ekleyebilir ve lezzetli bir içecek oluşturmak için buzdolabında saklayabilirsiniz. Ayrıca salatalık, karpuz, kivi, çilek gibi sevdiğiniz ya da lezzetli olacağını düşündüğünüz diğer meyveleri de deneyebilirsiniz. Ayrıca nane veya fesleğen gibi baharatlar da suyunuza lezzet katabilir.

-Ne Kadar Su İçtiğinizi Takip Edin:

Susuz kalmamak için en iyi yöntemlerden biri de ne kadar su içtiğinizi takip etmektir. Size ne kadar su içtiğinizi gösteren ya da su içmenizi hatırlatacak bazı akıllı telefon uygulamaları bulunmaktadır ya da basitçe telefonunuzun alarmını kurabilirsiniz. Bu şekilde normalde içtiğinizden ne kadar çok su içtiğinizi görünce şaşıracaksınız.

-Kendinize Ufak Hedefler Koyun:

Daha çok su içmeyi daha çekici kılmak için kendinize ufak hedefler koymak isteyebilirsiniz. Örneğin kahvaltıdan önce dört bardak, öğleden önce dört bardak, akşam yemeğinden önce dört bardak su içmek istiyorsunuz. Daha küçük hedefler koymak daha fazla su içmeyi sizin için kolaylaştıracaktır ve gün boyu sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

-Yudumlar Halinde İçin:

Eğer suyu bir dikişte mideye indirmek sizin için zor ise, bir şişe alıp yudumlar halinde içmeyi deneyin. Sürekli yudumlayarak tahmin ettiğinizden daha fazla su içeceksiniz. Bu yöntem çocuklar için de işe yarayacaktır. Eğer pipet ile içmeyi seviyorlarsa bu şekilde su içmeyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

-Sudan Zengin Besinler Tüketin:

Su içeren gıdalar tüketmek iyi bir fikirdir. Salatalık, kavun, brokoli, domates, çilek gibi meyve ya da sebzeler yüksek su içeriğine sahiptir. Günlük beslenmenize bu besinleri dahil etmek otomatik olarak su alımını arttıracaktır.

-Egzersiz Yapın:

Egzersiz yapmak da sizi daha çok su içmek için teşvik edecek yöntemlerden birisidir. Egzersizden sonra vücudunuz yoruldukça su içme isteğiniz artacaktır.

-Kendinize Meydan Okuyun:

8299_waterbottlemarkedwithtime5Arkadaşlarınız ya da meslektaşlarınız ile birlikte günlük su alımınızı arttırmak için yarışabilirsiniz. Günlük içilmesi gereken bir miktar belirleyip ilk önce kimin hedefe ulaşacağını görebilirsiniz. Örneğin öğlen yemeğinden önce bir şişe su bitirmek ya da akşam yemeğine kadar bir kaç şişe su bitirmek gibi hedefler koyup başaramayanlara ufak cezalar verip, başaranlar için ödüller koyabilirsiniz. Rekabetçi bir ruh kesinlikle daha fazla su içmek için gruptaki herkese yardımcı olacaktır.

-Alışkanlık Haline Getirin:

Daha fazla su içmek için harika bir yol ise su içmeyi alışkanlık haline getirmektir. Sabah uyandıktan sonra bir bardak su içmek gibi ya da yarım saatte bir su yudumlamak ya da saat başı bir bardak su içmek gibi alışkanlıklar edinebilirsiniz. Bunu bir kaç gün üst üste yapmayı deneyin, sonra bir bakmışsınız yepyeni sağlıklı bir alışkanlığınız olmuş. Bundan sonra su içmek sizin için eskisi kadar zor olmayacak kolaylıkla yapacaksınız.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/tricks-for-drinking-more-water.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.