Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Zamanlar Televizyonlarda Yayınlanan Meşhur Çizgi Filmler

0 484

Özellikle 1990 öncesi doğmuş kişilerin çocukluk dönemlerine denk gelen birçok çizgi film, günlük olarak televizyon ekranlarında yayınlanıyordu. Bu çizgi filmlerin birçoğu artık hiçbir kanalda yer almadığı gibi, sinema projelerine de konu olmuyor. Ancak bir zamanların çocuklarını televizyonlarının başına kilitleyen bu yapımlar, özellikle bir döneme damga vurmuş, hem eğitici hem de kaliteli içeriğiyle benzerlerinden ayrılmıştı.

1- JetGiller:

Özellikle Taş Devri çizgi filmini izleyen çocukların bir sonraki yayın programında takip ettiği, oldukça nitelikli bir yapım idi. Gelecekte geçen bu hikayede, teknolojinin en uç noktalarını görmek mümkündür. Fred Çakmaktaş ve Barney’in maceraları nasıl tarih öncesi dönemi anlatıyorsa, Jetgiller de geleceğin dünyasını dönemin çocuklarına aktarıyordu. Özellikle bölümlerinde yer verdiği robotları ve ulaşım araçlarıyla, bilim-kurgu özellikleri taşıyan tek çizgi film olmasıyla da önemli yapımlar arasında yer almaktadır.

2- Tsubasa:Bir Zamanlar Televizyonlarda Yayınlanan Meşhur Çizgi Filmler

Tsubasa, çocukluk ve ilk gençlik dönemleri mahalle – sınıf maçlarında geçmiş olan kişiler için bir futbol kahramanı idi. Japon çizgi sinemasının yurt dışına pazarladığı ilk büyük yapım olmasıyla da önemli bir yere sahiptir. Toplam 20 – 25 dakika süren her bölümünde Tsubasa’nın forvet mevkinde oynadığı takımın müsabakaları, şampiyonluk maçları ve antrenmanları ekranlara getiriliyordu. Çizgi film o kadar geniş kitlelere seslenmişti ki, daha sonrasında Tsubasa ismini taşıyan özel formalar ve toplar da satışa çıkarılmıştı. Aynı zamanda birçok farklı Tsubasa oyununa da atari ve bilgisayar platformlarında yer verilmişti.

3- Road Runner ve Coyote:Bir Zamanlar Televizyonlarda Yayınlanan Meşhur Çizgi Filmler

Tom ve Jerry’in bir alt dalı olarak piyasaya sürülen Road Runner ve Coyota ikilisi, kovalamaca esasına dayalı en renkli ve popüler çizgi filmlerden biri olmuştur. Yönetmen koltuğunda Chuck Jones oturmuştur. 1949 yılından 1990’lı yılların sonuna kadar hem Avrupa hem de Türkiye televizyonlarında yayımlanmıştır. Coyote bir tilki olup bütün bölüm boyunca Road Runner’ın peşinen koşar. Ancak hiçbir bölümde tam anlamıyla bir yakalama gerçekleşmez. Bu yönüyle Tom ve Jerry’e oldukça benzeyen yapım, günümüzde hiçbir televizyon kanalında yer almamaktadır.

4- Casper:

Uzun adı ”Sevimli Hayalet Casper” olan bu çizgi film 90’lı yılların sonu ile 2000’li yılların başında birçok televizyon kanalında aynı zamanlarda yayınlanmıştır. Casper adlı bir hayaletin insanlarla olan arkadaş olma çabalarını çeşitli kurgular içerisinde ekrana taşımıştır. Aynı zamanda insanları korkutmaktan hoşlanan iki hayalet abisi ile mücadeleleri de bölümlerde yer almaktadır. Casper, sevimli halleri ve insan sevgisi ile farklı ve bizden olmayan canlılara karşı nasıl davranmamız gerektiğini çocuklara ve yetişkinlere öğreten, son derece sosyolojik bir alt yapıya sahip olan çizgi filmler arasında gösterilmektedir.

5- He- Man ve She- Ra Bir Zamanlar Televizyonlarda Yayınlanan Meşhur Çizgi Filmler

He-Man büyük bir çoğunluk tarafından bilinse de She-Ra sadece kısa bir dönemde televizyon ekranlarına taşındığı için çok az kişi tarafından bilinmektedir. ”Gölgelerin Gücü Adına” repliğiyle hafızalara kazanan He-Man, güçlü ve karanlık güçlere karşı savaşan bir kahramanı konu edinmekteydi. Ancak zamanın yapımcıları tarafından çok tutulan bu kahramanın dişi versiyonu da gündeme gelmiş ve She- Ra karakteri yaratılmıştır. O da tıpkı He- Man gibi kılıcını göğe doğru kaldırarak güç kazanan ve farklı karanlık güçlerle savaşan bir kahramandı. Ancak hiçbir zaman He- Man kadar büyük bir popülerlik kazanamadı ve çok kısa bir süre içerisinde yayından kaldırıldı.

6- MaskeBir Zamanlar Televizyonlarda Yayınlanan Meşhur Çizgi Filmler

İlk bölüm yılı 1995 olan Maske çizgi filmi son bölümünü 1997 yılında yayınlanmıştır. Ancak tekrar bölümleri hem Amerikan hem de Türk televizyonlarında düzenli olarak ekranlara getirilmiştir. En önemli ve popüler repliği ”Biri Beni Durdursun” olmuştur. Köpeğiyle yaşayan kendi halinde bir adamın bir gün gizemli bir maske bulmasıyla başlayan The Mask, ilerleyen bölümlerde bu maskeyi takarak ortalığı birbirine katan bir karakterin çılgın maceralarını merkezine almıştır. Karşılaştığı çeşitli problemlerin yanı sıra kentin sorunlarına da maskesi ile karşı koyan bu çılgın karakter, bir döneme damga vurmuştur. Daha sonrasında Jim Carrey’in başrol oynadığı sinema filmi de çekilmiştir.

7- Speddy Gonzalez:

90’lı yıllara damga vuran Speddy Gonzalez, Meksikalı bir farenin aksiyon dolu maceralarını konu edinmişti. Peynir düşkünü olan bu fare son derece hızlı koşmasıyla düşmanlarının elinden kurtuluyordu. 2020 yılı itibariyle sinema filmi çekilmesi beklenen Speddy Gonzalez, hayranlarını bu sefer de beyaz perdeye davet ediyor.

8- Pokemon:

Çeşitli nedenlerle dolayı Türkiye’de gösterimi yasaklanan Pokemonlar, sinematografik kurgusu ve yüzlerce farklı karakteriyle ekranlarda yer bulan en kaliteli çizgi filmler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Başta Pikaçu olmak üzere her biri farklı bir hayvanı temsil eden karakterler, Pokemon evreninde geçen hikayeler içerisinde temsil ediliyordu. Pokemon eğitmenlerinin tamamen çocuklardan oluştuğu çeşitli turnuvalar da bu çizgi dizinin ana konularından biriydi. Pokemon yayından kaldırıldıktan sonra Digi-mon adlı farklı bir çizgi film ekranlara taşınmış, ancak Pokemon’un elde ettiği başarıyı yakalayamamıştır.

Çocukluk dönemine damga vuran ancak şimdi unutulan diğer çizgi filmler arasında Ağaçkakan Woody, Hayalet Avcıları, Aslan Kral, Şirinler, Richie Rich, Ten Ten, Winnie The Poo ve Pembe Panter sıralanabilir. Ek olarak Kaptan Mağara Adamı, Köpek Değerli ve Vikingler de bir dönem televizyon ekranlarının vazgeçilmez çizgi film kahramanları arasında yer almaktaydı.

Yazar: Aytaç Arslan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.