Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bira (Brewer) Mayasının Sağlık Açısından Faydaları

0 1.097

Bira mayası FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır ve takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Yönetmelikler onlar için üretim standartları belirler, ancak bunların güvenli veya etkili olduklarını garanti etmez. Bu yüzden alınmadan önce uzman bir doktora sanışılması tavsiye edilmektedir. Bu yazı da bira mayasının sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.
Aşağıdaki iddia edilen faydalar sadece sınırlı, düşük kaliteli klinik çalışmalarla desteklenmektedir. Aşağıda listelenen kullanımlardan herhangi biri için bira mayasının kullanımını destekleyen kanıtlar yetersizdir. Bira mayasını ek olarak almadan önce bir doktorla görüşülmesi ve uygulanan tedaviye ve ilaç yerine kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Bağırsak Sağlığı ve İshal

Bira (Brewer) Mayasının Sağlık Açısından FaydalarıCerevisiae’nin bağırsak sağlığını şu şekilde teşvik ettiğine inanılmaktadır:
• İyi bakterileri desteklerken kötü bakterileri temizlemek
• Zararlı bakteri ve mantar toksinlerinin bağırsaklara yapışmasını önleme
• Bağırsak bariyeri bütünlüğünü korumak
• İnflamasyonu azaltmak
• Enfeksiyonlarla mücadele etmek
Bu etkilerin çoğu varlığı aracılık ettiği prebiyotik olarak S. cerevisiae (yani, beta-glukanlar ve mannan-oligosakkarit) gibi nükleotidtir. Bira mayası insanlarda C. difficile ile ilişkili ishalin, ancak kanıtlar birkaç bireysel vaka ile sınırlıdır. Bununla birlikte, bira mayası, artan besin emilimi ve ek bağırsak mikrobiyom yararları gibi probiyotik etkilere sahip değildir. Bunlar canlı S. cerevisiae takviyeleri ile sınırlıdır.
Saccharomyces boulardii ,ishal ve diğer bağırsak bozukluklarının tedavisinde klinik etkinliği nedeniyle şu anda insanlarda probiyotik kullanım için onaylanmış mayanın tek çeşididir. İshali veya başka bir bağırsak durumunu yönetmek için bira mayasını kullanmadan önce doktorla görüşülmelidir. Bira mayası insan bağırsak florası için yararlı bir tür olarak kabul edilir. İshal için bazı faydaları olabilir.

Tip 2 Diyabet

Bira mayası, biyolojik olarak aktif bir krom formu içeren bir bileşik olan glikoz tolerans faktörü (GTF) bakımından doğal olarak zengindir. GTF kan şekeri, trigliserid ve azalmış LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve daha yüksek düzeyde bir HDL (iyi) kolesterolü, tip 2 diyabet olan sıçanlarda ve insanlarda) ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca diyabetik hayvanlarda böbrek ve göz hasarını önlemiştir. Glikoz tolerans faktörü bu etkileri insülini taklit ederek elde edebilir ve aşağıdaki etkileri olabilir:
• İnsülin sinyal yollarında yer alan proteinleri aktive eder
• Glikoz naklini arttırır
• Glikojen depolanmasını teşvik eder
• Glikoz tolerans faktörü, insülin aktivitesini de arttırmış ve hücrelere bağlanmasına yardımcı olmuştur
Bazı insan çalışmaları umut verici sonuçlar vermesine rağmen, bira mayasının diyabetin yönetiminde bir rolü olup olmadığını belirlemek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Brewer mayası, insan çalışmalarında kan şekerini azaltan ve kolesterol profilini geliştiren bir bileşik olan glikoz tolerans faktörü içerir.

Enerji ve Ruh Hali

S. cerevisiae doğal bir diyet nükleotid kaynağıdır. Nükleotidler sporcularda dayanıklılık ve egzersiz sonrası iyileşmeyi arttırmıştır, bu da bira mayasının yorgunluğu azaltmada bir kullanımını gösterebilir. Kronik yorgunluk sendromu olan hastalar genellikle semptomları kötüleştirebilen birçok besin maddesinde eksiktir. Bira mayasına (Nagipol) dayalı bir besin takviyesi, kronik yorgunluk sendromu hastalarında bilişsel işlevi ve ruh halini geliştirmiştir. Yazarlar, bira mayasının bu az anlaşılmış bozukluk için yararlı bir tedavi olabileceğini öne sürmüşlerdir.
Bira mayası, geleneksel olarak duygu durum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan bir element olan lityum içerir. Doğal olarak lityum bakımından zengin bira mayası eski uyuşturucu kullanıcılarında ruh halini iyileştirmiştir. Bununla birlikte, bu kanıtların bira mayasını yorgunluk için önermek için hala yetersiz olduğu düşünülmektedir. Gelecekteki çalışmalar, bu amaç için güvenli ve etkili olup olmadığını belirleyecektir. Bira mayasında bulunan besinler, fiziksel efordan sonra yorgunluğu azaltabilir ve iyileşmeyi artırabilir.

Sağlıklı Cilt

Bira (Brewer) Mayasının Sağlık Açısından FaydalarıS.cerevisiae özü içeren kozmetik ürünler, gönüllülerde cilt nemini, parlaklığını ve pürüzsüzlüğünü geliştirmiştir. Bu sonuçlar S.cerevisiae’deki bol proteinler, beta-glukanlar, vitaminler ve mineraller ile açıklanabilir. Bu bileşenlerin yara iyileşmesi, nemlendirici ve antioksidan özellikleri olduğu düşünülmektedir.

Sağlıklı Kilo Kontrolü

54 obez erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, maya hidrolizatı yağsız vücut kitlesini olumsuz etkilemeden vücut ağırlığını ve mide yağını azaltmıştır. Bu sonuçlar, maya hidrolizat takviyesinden sonra vücut ağırlığının ve vücut yağının azaldığını gösteren önceki hayvan ve insan çalışmalarından elde edilen verilerle örtüşmektedir. Maya hidrolizatı, işlenmiş ve konsantre edilmiş S. cerevisiae ile bir besin takviyesidir ve bira mayası kilo kaybı üzerinde aynı etkilere sahip olmayabilir.
Maya (S.cerevisiae’den) farelerde açlık hormonu grelinini azaltmaktadır, bu da kısmen vücut ağırlığındaki kaybı açıklayabilir. Ayrıca yağ asitleri yapmak için gerekli olan karaciğer enzimlerinin aktivitesini azaltarak yağ üretimini azaltır. Ayrıca nikotinamid ribosid (bira mayasında bulunur) yağ yakımı (sirtinler) ve enerji kullanımı ile ilgili enzimleri arttırır, böylece kilo kaybını arttırır. Kilo vermenin en iyi yolu sağlıklı bir diyet yemek ve bir egzersiz planı yapmaktır. Bira mayası bu sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir, ancak beklenmedik etkileşimlerden veya yan etkilerden kaçınmak için kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Sınırlı klinik çalışmalarda, bira mayası ile takviye etmek kilo kaybını arttırdı ve yağ üretimini azaltmıştır.

Kalp Hastalığı

Diyet bira mayası, kalp hastalığına karşı potansiyeli nedeniyle araştırılmaktadır, çünkü hayvanlarda ve insanlarda kolesterol ve kan basıncı seviyelerini iyileştirmiştir. Bira mayası birçok kolesterol düşürücü vitamin ve mineral içerir:
• Beta glukanlar
• Niasin (HDL seviyelerini de arttırır)
• Nikotinamid ribozit
• Glikoz tolerans faktörü
Bira mayasının günlük tüketilmesi, yüksek kan kolesterolü olan 55 tip 2 diyabetik hastayı içeren küçük bir çalışmada LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdü ve HDL kolesterolü arttırmıştır. Kolesterolü düşürmenin yanı sıra, bira mayası da kan basıncını düşürebilir. Tip 2 diyabetli 90 yetişkinde yapılan bir çalışmada, bira mayasının kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuştur. Bira mayasında yüksek miktarda potasyum, magnezyum ve kalsiyum, kan basıncındaki bu azalmayı açıklayabilir. Bazı çalışmalara göre, bu minerallerin daha fazla alınması yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilir.
Bira mayası ayrıca anjiyotensin dönüştürücü enzimin (ACE) aktivitesini azaltarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olan proteinler içerir. Bu enzimin daha yüksek aktivitesi, yüksek tansiyon ile bağlantılıdır. Bira mayası, kolesterolü düşürmek amacıyla onaylanmamıştır ve doktorunuz tarafından önerilen stratejiler ve tedaviler yerine kullanılmamalıdır. Bira maya takviyesi, klinik çalışmalarda kolesterol profilini geliştirdi ve kan basıncını düşürmüştür.

Beyin Sağlığı ve Bilişsel İşlev

Bira mayası, nikotinamid adenin dinükleotidinin (NAD) habercisi olan B3 vitamini formunun doğal bir nikotinamid ribosid kaynağıdır. Nikotinamid ribozit hayvanlarda ve insanlarda güvenli bir şekilde NAD düzeylerini yükseltmiştir. Yüksek NAD düzeyleri sinir hücrelerini korur ve nörodejeneratif hastalığı önleyebilir. Nikotinamid ribozit ile artan NAD seviyeleri, Alzheimer hastalığının bir fare modelinde bilişsel işlevi restore etmiştir.
Ek olarak, nikotinamid ribozid NAD yollarını uyararak sinir dejenerasyonunu yavaşlatır ve bu da yaralanma sonrası beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Bira mayasının bilişsel işlev ve sinir sağlığı üzerinde sürekli olarak nasıl bir etkisi olabileceğini belirlemek için daha fazla insan çalışması gerekecektir. Bira mayasında bulunan besinler, küçük bir insan denemesinde bilişsel işlevin bir belirteci olan NAD’yi arttırdı. Bununla birlikte, bira mayası takviyesi doğrudan bilişle bağlantılı değildir.

Adet Öncesi Sendromu

Biyası mayası, vitaminler ve minerallerle birlikte, hafif ila orta şiddette adet öncesi sendromu olan 40 kadında adet öncesi ağrıyı hafifletmiştir. Bu faydayı doğrulamak için daha büyük, daha sağlam çalışmalar gerekecektir.

Bağışıklık

Beta glukanlar (maya, bakteri ve mantarların hücre duvarlarında bulunan şekerler) bağışıklık sistemini aktive edebilir. Makrofajlar, nötrofiller ve doğal öldürücü hücreler dahil olmak üzere ana bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevini arttırırlar. Beta-glukanlar, bu hücrelerdeki spesifik reseptörlere bağlanır ve çok çeşitli faydalı bağışıklık tepkileri başlatmaktadır.(ör., Anti-enflamatuar sitokin üretimi) Bununla birlikte, tüm beta glukanlar eşit değildir. Farklı kaynaklardan türetilen beta-glukanlar, farklı etkilere yol açan benzersiz yapılara sahiptir. Hücre araştırması, mayadan beta-glukanların (yani beta-1-3-glukan) bağışıklık sistemini aktive etme kapasitesinin en yüksek olduğunu göstermektedir. S.cerevisiae’den türetilen beta-glukanlar, aşağıdakileri içeren umut verici sonuçlar göstermiştir:
• Farelerde ve insanlarda bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyon insidansında azalma
• Farelerde ve insanlarda alerji semptomlarında azalma
• Hayvanlarda ve insanlarda azalmış postoperatif enfeksiyon oluşumu
• Hayvanlarda ve insanlarda inflamasyonda azalma ve daha hızlı yara iyileşmesi
• Azalan kanser tümör boyutu ve hayvanlarda büyüme oranı
• Farelerde radyasyondan sonra beyaz kan hücrelerinin artan rejenerasyonu
• Fare artrit modellerinde inflamasyonda azalma
Hücre çalışmaları, bira mayasından alınan beta-glukanların bağışıklık sisteminin parçalarını aktive edebileceğini, ancak bunun insanlarda doğrulanmadığını göstermektedir.

İşitme Kaybı

Bira mayasında bulunan bir B3 vitamini formu olan nikotinamid ribosid, farelerde gürültüye bağlı işitme kaybını önlemiştir. Gürültüye maruz kalmanın neden olduğu sinir hücresi hasarını azaltmıştır. Bu etki henüz insanlarda çoğaltılmamıştır ve hatta test edilmemiştir.

Hamilelik

Bira (Brewer) Mayasının Sağlık Açısından FaydalarıS.cerevisiae, büyük doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan zengin bir diyet folat kaynağıdır. Oksidatif stres, hamilelikte anne ve fetusun komplikasyonlarına neden olan yüksek tansiyonun önemli bir nedenidir. S. cerevisiae, maternal kord kırmızı kan hücrelerinde oksidatif stresi azalttı ve yazarlar, fetüse oksidatif hasarın azaltılmasında yararlı olabileceğini önerdiler. Ancak bu bir hücre çalışmasıydı ve hipotezleri canlı hayvanlarda veya insanlarda test edilmemiştir.
Hamilelik sırasında folat gereksinimi iyi belirlenmiş olsa da, bira mayasının hamile bir kadın veya doğmamış çocuğu üzerindeki etkisi kesin değildir. Kişi hamileyse, bira mayasının diyetinize uygun bir katkı olup olamayacağı konusunda doktor ile görüşmesi tavsiye edilir. Bira mayası sağlıklı bir hamilelik ve doğum için gerekli olan folat açısından zengindir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında bira mayasının güvenlik profili incelenmemiştir.

Yaşlanma

Bira mayasında bulunan nikotinamid ribosid, NAD sentezini ve sirtuin aktivitesini arttırarak maya ömrünü uzatmıştır. Ayrıca, mitokondriyal fonksiyonu iyileştirerek farelerde uzun ömürlülüğü teşvik etmiştir. Mitokondriyal disfonksiyon yaşlanmada anahtar bir bileşendir. Bu etkiler henüz insan çalışmalarında test edilmemiştir. Bira mayası ve ömrü arasında bir bağlantı kurmak için çok daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.

Kaynakça:
https://draxe.com/nutrition/brewers-yeast/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.