Birol Güven Kimdir?

6979_89644-birol-guven-den-90-lar-aciklamasi-bu-kez-ozal-in-etkisini-konu-aliyoruz-379-247Birol Güven 1 Mayıs 1964 tarihinde Kocaeli’nin Darıca ilçesinde dünyaya gelmiştir. Kalabalık nüfuslu ailenin bir bireyi olan Güven’in babası Erdoğan Bey Darıca’da tüp bayiliği yapan bir işletmecidir. Kendi ifadesiyle çocukluğu tüp dağıtmakla geçmiştir. İleriki yıllarda Burcu Güven’le hayatını birleştiren Birol Güven’in Can ve Öykü isimlerinde iki çocuğu vardır. Türk dizi ve film yapımcısı, senarist ve yönetmen olarak ülkemizde ün kazanan Güven Mint Entertainment Grubu’nun kurucusu ve sahibidir. Bu grup televizyon, sinema, müzik ve eğitim sektörlerinde aktif halde iş yapmaktadır.

Öğrenim Hayatı

Güven liseyi Gebze Lisesi’nde okumuş ve bu okuldan mezun olmuştur. 1983 senesinde Ankara Hacettepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanmış ve üniversite öğrenimine de böylelikle başlamış olmuştur. 1988 senesinde üniversiteden mezun olan Birol Güven bir süre turizm rehberliği yaparak hayatını kazanmaya çalışmıştır.

Kariyeri

6979_artist_60027Birol Güven turizm rehberliği yaptığı sırada tanışma şansı yakaladığı senarist ve yönetmen Yavuz Turgul aracılığıyla Gani Müjde’yle de tanışarak kendisine hayatında başka bir yol çizmiştir. Gani Müjde’yle tanışmasıyla beraber Tükenmez Kalem ekibinde senaryo yazarlığı yapmaya başlayarak yeni çizdiği bu yolda ilerlemiştir. Senaryo yazarlığındaki başarısıyla kısa sürede dikkat çeken Birol Güven Gani Müjde’yle birlikte 1996 senesinde bir şirket kurmuştur. Birol Güven daha sonra eşi Burcu Güven’le beraber şirketin ismini değiştirerek Made in Turkey’i (MinT) kurmuşlardır. Birol Güven Cem Özer’in sunuculuğunu yaptığı “Laf Lafı Açıyor” programında iki yıl metin yazarlığı yaparak deneyimine deneyim katmıştır ve bu alanda ismini daha da ön plana çıkarmayı başarmıştır. 1999 senesinde “Ayrılsak da Beraberiz” adlı dizisini, 2002 yılında da “Çocuklar Duymasın” isimli dizisini televizyonlarda icra etmiştir. Bu iki televizyon dizisi de seyirci tarafından yoğun ilgi görmüştür. Bu dizilerin ardından “En Son Babalar Duyar” dizisiyle seyircilerin beğenisini kazanmaya devam etmiştir.

Birol Güven’in Yer Aldığı Bazı Projeler

Kaygısızlar – (1994) – Dizi
Çocuklar Ne Olacak – (2004) – Dizi
Kadın İsterse – (2005) – Dizi
Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım – (2010) – Film
Dersimiz Atatürk – (2009) – Film
Arka Sıradakiler – (2007) – Dizi
Benden Baba Olmaz – (2007) – Dizi
Yalancı Romantik – (2009) – Dizi
Çocuklar Duymasın – (2002) – Dizi
En Son Babalar Duyar – (2002) – Dizi
Ayrılsak da Beraberiz – (1999) – Dizi

Yazar:Dorukan Çelik

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar