Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ürün inceleme: Nokia 6210

0 85

19

Dünya’nın lider cep telefonu üreticisi Nokia alanında mükemmel telefonlar üretmeye devam ediyor, N serisi müzik telefonlarının ardından 6210 model cep telefonu ile navigasyon alanında büyük kolaylıklar sağlıyor.

KDV dahil 620 TL ücretle satın alabileceğiniz telefon Symbian işletim sistemi ile çalışıyor 3G ve MicroSD hafıza kartı desteğinin yanı sıra 3.15 megapiksel kameraya sahip.

Telefonu ilk elimize aldığımızda diğer kapaklı telefonlara oranla boyutunun biraz daha küçük oluşu dikkat çekiyor, bunun dışında telefonun elinize rahatça oturması için arka kapak kısmının özel bir malzemeden üretilmiş olduğunu hemen hissedeceksiniz. Nokia 6210’un ön kısmı ve tuşları plastik kaplama ayrıca tuşların büyük oluşu kullanını kolaylaştırmış, telefonun ön kapağını incelediğimizde bir yıldız dikkatimizi çekiyor bu yıldız tuşu aslında telefonun navigasyon uygulamasını başlatmak için bir kısayol.

37Telefonu ilk açtığımızda telefonun arkaplanı ve menülerinin harita düzeninde olması dikkat çekiyor, telefonun navigasyon özelliğini çalıştırdığınızda ise karşınıza Google Maps çıkıyor nagivasyonu çalıştırmak için telefonun ön kapağında ki yıldız tuşunuda kullanabiliyorsunuz. Telefonun navigasyon özelliğini biraz daha incelediğimizde POI noktaların çokluğunu görüyoruz, bu POI noktaları sayesinde ihtiyacınız olduğu anda okul, eczane, alışveriş merkezi gibi yerleri tespit edebiliyorsunuz dilerseniz GPS ile yol tarifide alabilirsiniz. Nokia ilk defa 6210’da dijital bir pusula kullanmış navigasyonu çalıştırdığınızda ekranın alt tarafında size hangi yöne gittiğinizi gösteren pusulayı görebilirsiniz.

Cihaz başarılı bir şekilde sesli navigasyon hizmeti verebiliyor ancak bu hizmet yanlızca 3 ay boyunca kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor daha sonra sesli navigasyon hizmetini kulanmak için yıllık kullanım ücretini ödemeniz gerekiyor, eğer sürekli olarak navigasyonu kullanan birisiyseniz kesinlikle sesli navigasyonu denemeli veya kullanmaya devam etmelisiniz. Nokia’nın navigasyon alanındaki yenilikleri bu kadarla sınırlı değil, telefon uydu bağlantısının yapılamadığı durumlarda navigasyon hizmetini çalıştırmak için GSM şebekesini kullanıyor, GSM şebekesi ile yapılan yer saptalamalarda hata payı bulunsada navigasyon hizmetinin hiç çalışmamasından daha iyi bir durum. GSM şebekesi ile yer saptamaya A-GPS adı veriliyor.

Nokia 6210 cep telefonu başarılı Multimedia özelliklerede sahip, mp3 desteğinin yanı sıra Aac ve çeşitli video dosyalarınıda oynatabiliyor ayrıca telefonu satın aldığınızda kutunun içerisinden telefon ile uyumlu kulaklık çıkıyor, telefon ile uyumlu dedim çünkü Nokia’nın standart kulaklıkları bu telefon ile uyumlu değil 6210’da 2.5 mm’lik küçük girişlerden kullanışmış.

29Telefonun pil ömrü kullanım sıklığınıza göre değişiyor, navigasyon uygulamasını sürekli açık tutarak pili birkaç saatte bitirebileceğiniz gibi normalden daha az sıklıkta telefon kullanan biriyseniz pil ömrünün 4 gün kadar gittiğini görebilirsiniz. Aracınızda navigasyon özelliğini uzun süre kullanmak isterseniz araç içi şarj kitini ayrıca satın almanız gerekiyor, Nokia bu aparatı ürün kutusunun içerisine koymamış.

N0kia 6210 cep telefonu dahili olarak 128 MB belleğe sahip bunun dışında telefonun yan tarafında 8 GB’a kadar MicroSD hafıza kartı takabileceğiniz bir hafıza kartı girişi bulunuyor. Nokia’nın ilerleyen zamanla birlikte telefonun desteklediği hafıza kartı boyunu yazılımsal bir değişiklik ile arttırması bekleniyor. Cep telefonunu satın aldığınızda kutunun içerisinden Nokia Pc Suite kurulum CD’si ve yine özel olarak 6210’a uyumlu USB kablosuda çıkıyor, PC Suite programı her zaman kullandığımız sürümde, ekstra bir özellik veya özel bir sürüm olarak verilmemiş ancak mecvut hali zaten kullanıcının pek çok ihtiyacını karşılıyor.

Sonuç olarak Nokia’nın navigasyon konsepti üzerine kurduğu ilk telefonu 6210 işini yapmakta oldukça başarılı, telefonun küçük bir ekrana sahip olması hoş bir görüntü sağlasada navigasyon özelliğini araç içerisinde kullanmak isteyen kişiler için bazen sıkıntı yaratabilir bu durumlar için alternatif olarak sesli navigasyon hizmeti var ancak onunda üç aylık süreden sonra ücretli olmasının büyük bir eski olduğunu düşünüyorum.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku