Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bitki Çaylarının Doğru Kullanımı

0 372

Bitki Çaylarının Doğru KullanımıSon dönemlerin vazgeçilmezi Alternatif Tıp sağlık problemi yaşayan ve yaşamadan önce tedbir almak isteyen birçok insanın göz bebeği. Bitkisel içerikli tüm ürünleri kullanmakta dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi bu yazımızda bitki çaylarını ve kullanım esaslarını ele alacağız.Sağlığa olumlu katkıları ile bilinen bitki çaylarını ne kadar bilinçli tüketiyoruz? Nasıl hazırlıyoruz? Nereden temin ediyoruz? Ne sıklıkta kullanıyoruz?

Sağlık problemlerinden ziyade tat konusunda hassas davranan bireylerin de sürekli tükettiği bitki çayları birbirinden farklı tatlar sunuyor. Fakat kontrolsüz tüketilen bu çaylar karaciğer ve mide tahribatına yol açıyor.

Öncelikle bir doktor veya eczacıya danışmakta fayda var. Farklı bir kullanıma ihtiyaç duyulmuyor ise çaylar genellikle günde 2 kez ve aç karına tüketilmelidir. Çok sıcak veya çok soğuk olarak içmemek tavsiye edilen. Yavaş yavaş yudumlanmalı. Fazlaca tüketilmemelidir. Fakat belli bir rahatsızlığa çözüm olarak tüketilecek çaylar kesinlikle sağlık kuruluşlarından bilgi alınarak kullanılmalıdır.

Bitki Çaylarının Doğru KullanımıBunun yanı sıra satın alacağınız ürünlerde öncelik ambalaj ve satış koşuludur. Bilinen markaları kullanmak faydanıza olacaktır. Çünkü piyasada adı duyulmamış, açık ve ucuz ürünler sağlığınızı tehdit altına sokabilir. Bir sağlık çalışanı tarafından tavsiye edilenler, eczanelerden alınanlar veya güvenilir bilirkişilerin sorumluluğundaki aktarlar tercih edilmeli, kafanızda var olan tüm soruları sorulmalıdır.

Hazırlık evresinde ise farklı şekilde kullanımlar mevcuttur. Çaylara göre kullanımlar demlenerek, haşlanarak veya kaynar suda bekletilerek olmak üzere çeşitlilik gösterir. Bitki çaylarını olabildiğince şekersiz için. Şeker ve şeker ürünleri çayın özelliğini ve tadını bastırıcı nitelikte olmamalı ki etkisini hemen gösterebilsin.

Yazar: Meliha YILDIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku