Bitkisel Tentür Nasıl Yapılır?

Sağlıklı yaşamak için mümkün mertebe kimyasallardan uzak durmalıyız. Kimyasalların içinde bulunmadığı ne yiyecek ne de giyecek var. Tabii günümüz şartlarında kimyasallardan tamamen uzaklaşmak mümkün değil. Ama ne kadar korunabilirsek o kadar kârdır, diye düşünüyorsak tentürden faydalanmak bizler için bir iyi bir alternatif olacaktır.
Peki Tentür Nedir? Tentürler, alkol ve doğranmış otlar kullanılarak yapılan konsantre bitkisel özlerdir. Hazırlanan bileşimler, bitkilerin ve besin maddelerinin uzun süre korunabilmesini sağladığından, ilaçların bitkileri tercih etmenin bir yolu olarak sıklıkla belirtilir.

Kaliteli Alkol Satın Alın

Tentür üretmek için tercih edilen alkol türü votkadır. Bu, onun renksiz, kokusuz ve oldukça lezzetsiz olmasından dolayıdır. Votka elde edemezseniz, brendi, rom veya viski kullanabilirsiniz.

Uygun bir kap kullanın


Tentür yapmak için konteyner cam veya seramik kullanılmalıdır. Metalik veya plastik kaplar kullanmaktan kaçının çünkü bunlar tentürle karşılaştığında reaksiyona girebilir veya tehlikeli kimyasallar zamanla sızabilir.

Tentürü hazırlayın

Bir tentürü ölçüm yaparak veya göz kararı hazırlayabilirsiniz. Tentüre taze, toz veya kuru otlar eklemek isteyip istemediğinizi bilmelisiniz . Bitkilerin taze, toz haline getirilmiş veya kurutulmuş sıraya göre eklenmesi için bazı öneriler şu şekildedir:

Cam kabı doldurmak için yeteri kadar taze doğranmış otlar ekleyin. Alkol ile örtün. (473ml) alkol (veya sirke / gliserin) ile (113 g) tozlu bitki ekleyin. Kurutulmuş ot malzemesinden (198g), (1 litre) alkol (veya sirke / gliserin ) ilave edin. Konteynırı kapatın. Serin ve karanlık bir alana yerleştirin ve 8 gün ile bir ay boyunca orada saklayın.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar