Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bladderwrack (Fucus) Nedir?

0 503

Bladdetwrack; pek çok bitki gibi asırlardır alternatif ve halk tıbbında kullanılan bir yosun çeşididir. Bilinen isimleri arasında fucus, mesane sargısı, kaya otu, esmer yosun gibi isimler gelmektedir. Günümüzde popülerliği artan bu yosun çeşidi, bir besin takviyesi olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Yosunlar, temel besinleri ve sağlığı teşvik eden bileşikleri ile bilinir ve bladderwrack en yaygın yosunlardan biridir. Özellikle iyot içeriği açısından çok yüksek besin değerine sahiptir. Bu yüzden su yosunu ve deniz yosunu gibi takviyeler, yaşanan besin eksikliğinde veya genel sağlığı teşvik etmek için yoğun olarak tercih edilmektedirler. Bu yazıda bladderwrack ne olduğu, kullanımı ve sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bladderwrack Nedir?

Bladderwrack (Fucus) Nedir?Bladderwrack, bilimsel adı Fucus vesiculosus olan yaygın bir deniz yosunudur. Konuma bağlı olarak, kırmızı fucus, rockweed, siyah tang, Atlantik yosunu, mesane fucus ve cutweed gibi diğer isimlerle bilinir. Küçük hava keseleri olan dalları ile karakterize edilen bir tür kahverengi alglerdir. Mesane yosunu, diyet lifi, mineraller ve vitaminlerde yüksek içeriğe sahiptir. Makro ve mikro besinlerin olağanüstü kombinasyonu ile bilinir, bu da neden Uzak Doğu Asya ülkelerinde ve Batı Avrupa kıyı ülkelerinde hasat edildiğini ve gıda olarak kullanıldığını açıklayan bir durumdur. Günümüzde deniz yosunu, tiroid sağlığını iyileştirme ve muhtemelen kilo vermeye yardımcı olma özelliği ile nedeniyle ABD‘de iyi bir şekilde tanınmaktadır.

Bladderwrack (Esmer Su Yosunu) Sağlık Açısından Faydaları

Deniz yosununun besin içeriği birçok sağlık yararına katkıda bulunur. Yayımlanan araştırmakanıtlarına göre, Fucus antioksidan, anti-inflamatuar, anti-tümör, anti-obezite, bir anti-koagülan ve anti-diyabet özelliklere sahiptir. Faydalarından bazıları şu şekildedir:

İyot Kaynağıdır

İyot, tiroid sağlığı ve diğer birçok vücut fonksiyonu için hayati bir besindir. Bazı kanserlere karşı korur, beyin fonksiyonlarını destekler ve sağlıklı büyüme ve gelişme için kritik öneme sahiptir. Mesane ve diğer yosunlar iyot bakımından zengin gıdalardır , bu nedenle onları tüketmek bu önemli besinin sağlıklı seviyelerini korumanın kolay bir yoludur. İyotun en iyi bilinen faydalarından biri, tiroid sağlığını destekleme yeteneğidir. Tiroid, tiroksin gibi önemli hormonları yapmak için yeterli iyot gerektirir. Bu hormonlar, amino asitleri sentezlemek ve uygun sinir sistemi gelişimine izin vermek gibi vücuttaki kritik biyokimyasal reaksiyonları düzenler. İyot eksikliği, tiroid bozukluklarına neden olarak kilo ve duygu durum dalgalanmaları, halsiz metabolizma ve kalp komplikasyonları gibi semptomlara yol açabilir.

Antioksidanlar Açısından Zengindir

Bladderwrack, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Beta-karoten, vücutta A vitaminine dönüştürülen bir bitki pigmentidir. A vitamini göz sağlığı, cilt sağlığını artırma ve nörolojik fonksiyonu desteklemede önemli bir rol oynayan güçlü bir antioksidandır. Zeaksantin ve lutein, lahana gibi yapraklı yeşilliklerde de bulunan antioksidanlardır. Sağlıklı hücreleri koruyarak ve retina hasarını önlemek için çalışarak sağlıklı görme ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olurlar. Araştırmalar, bu antioksidanların göz hastalığına karşı koruyucu etkileri olduğunu ve daha iyi bilişsel performansla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Yosunlarda bulunan antioksidanlar ayrıca sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek ve cilt sağlığını arttırmak için topikal olarak kullanılır.

Enflamasyonu Azaltır

Bladderwrack yosunu, sülfatlanmış bir polisakkarit sınıfı olan fucoidans dahil olmak üzere anti-enflamatuar etkilere sahip güçlü besinler içerir. Bu bileşikler antioksidan, anti kanser, bağışıklık-modüle edici, anti-inflamatuar etkilerinden dolayı antioksidandır. Araştırmacılar, fucoidan’ın pro-enflamatuar sitokinleri önemli ölçüde azaltarak inflamatuar durumları hafifletmek için çalıştığını öne sürmektedirler. Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, kahverengi algler ayrıca artrit için alternatif bir tedavi olarak kullanılır ve böcek ısırıklarını ve yanıkları hafifletmek için topikal olarak uygulanır.

Sindirime Yardımcı Olur

Araştırmalar, deniz yosunlarının sağlık yararlarına katkıda bulunan diyet lifi açısından zengin olduğunu vurgulamaktadır. Kahverengi algler, yutulduğunda bir müsilaj görevi görür, bu da kabızlığı, şişkinliği, krampları ve sindirim bozukluklarını hafifleten jel benzeri bir madde oluşturduğu anlamına gelmektedir. Kabızlığın ötesinde, mesane çarpma hapları veya takviyeleri de vücudu temizlemek veya detoksifikasyonu teşvik etmek için kullanılır. Lif içeriği nedeniyle, mesane doygunluk hislerini artırabilir, böylece kendinizi daha hızlı hissetmenizi ve kilo kaybına katkıda bulunulmasını sağlamaktadır.

Kilo Verilmesinde Faydalıdır

Bladderwrack (Fucus) Nedir?Esmer su yosunu anti-obezite etkileri olduğuna inanılan L-fukoz bileşiklerini içerir. Bir hayvan çalışması, L-fukozun, yüksek yağlı bir diyetle farelere verildiğinde vücut ağırlığı artışını, yağ birikimini ve trigliserit yükselmesini azalttığını tespit etmiştir. Araştırmacılar, bileşiğin, yüksek yağlı bir diyetin neden olduğu obezite ve yağlı karaciğeri tedavi etmek için yeni bir strateji olabileceği sonucuna varmışlardır.

Kalp Sağlığını Destekler

Esmer su yosununun kardiyovasküler sağlığı desteklemeye yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Yayınlanan bir çalışma, fucus alanlarda görüntülenen trombosit testlerde güçlü antitrombin ve pıhtılaşma önleyici aktivite olduğunu tespit etmiştir. Araştırmalar ayrıca bu su yosununun HDL kolesterol düzeylerini artırabileceğini düşündürmektedir. HDL veya yüksek yoğunluklu lipoprotein, kolesterol iyi kolesterol olarak bilinir, çünkü aslında kan dolaşımındaki fazla kolesterolü alır ve parçalanabileceği karaciğere geri götürür. HDL kolesterolü artırarak kahverengi algler ateroskleroz ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Kanser Riskini Azaltabilir

Üç kadını kapsayan bir vaka çalışması esmer su yosununun, Japon popülasyonlarında görülen östrojenle ilişkili kanser riskinin azalmasından sorumlu önemli bir diyet bileşeni olabileceğini tespit edilmiştir. Araştırmacılar, yosun uygulamasını takiben önemli anti-östrojenik ve progestagenik etkiler bulmuşlardır. Diyet mesane sargısının adet döngüsünün süresini uzatabileceği ve menopoz öncesi kadınlarda anti-östrojenik etkiler gösterebileceği sonucuna varmışlardır. Meme kanseri ve diğer östrojene bağlı hastalıklar için mesane sargısının potansiyelini tam olarak anlamak için iyi kontrollü klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Bladderwrack Kullanımı ve Dozaj

Bladderwrack yiyecek olarak tüketilebilir, çiğ yenebilir veya pişirilebilir. Bazen tuzlu balık olarak tanımlanan hoş bir tat olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle genellikle kurutulur ve öğütülür veya mesane çayı olarak tüketilir. Toz ve kapsül formlarında bitkisel bir takviye olarak mevcuttur. Kapsüllerde veya tozlarda deniz yosunu bir kombinasyonunu bulmak da mümkündür. Kişinin sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre için önerilen bir doz yoktur. Tiroid durumunu iyileştirmek veya kilo vermeye yardımcı olmak için bu yosunu kullanmadan önce, ne kadar iyot kullanması gerektiği konusunda doktorla görüşmek gerekir.

Bladderwrack Riskler ve Yan Etkiler

Bladderwrack (Fucus) Nedir?Bladderwrack tükettikten sonra mide ağrıları, mide krampları, göğüste sıkışma, şişlik veya döküntü yaşıyorsa, derhal kullanımı bırakılmalıdır. Bunlar kötü reaksiyon veya alerjinin belirtileridir. Bazı kişilerde iyot alerjisi vardır, bu nedenle mesane sargısının tüketilmesi olumsuz veya hatta tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Kişinin hipertiroidizmi varsa, muhtemelen iyot artışına ihtiyacı yoktur, bu nedenle deniz yosunu tüketmeden veya takviyeleri kullanmadan önce uzman bir doktora danışmak gerekir.

Bladderwrack ile İlaç Etkileşimleri

Herhangi bir sağlık sorununu iyileştirmek için kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Fucus, kullanılmakta olan kan incelticileri, kan pıhtılarını çözen ilaçlar veya NSAID’ler, aspirin ve ibuprofen gibi iltihabı azaltan ilaçlar kullanıyorsa terapötik dozlarda tüketilmesi güvenli olmayabilir. Levotiroksin, tiroid kuruması ve liotrix gibi tiroid ilaçları kullanan kişiler, bu yosunu veya takviyelerini kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Böbrek veya tiroid sorunları olan herkes önceden bir sağlık uzmanıyla görüşmeden önce kahverengi yosun takviyeleri kullanmamalıdır.
Özet olarak bladderwrack, iyot, antioksidan ve lif içeriği için değer verilen yaygın bir kahverengi algdir. Bu kahverengi alg, iyot eksikliğini tersine çevirmek, sindirime yardımcı olmak, kilo vermek, sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek ve kalp sağlığını desteklemek için kullanılmaktadır. Tüm deniz yosunları gibi, çeşitli güçlü antioksidanlar ve bileşikler içeren besin açısından zengin bir besindir.

Kaynakıa:
https://medlineplus.gov/druginfo/natural/726.html<br /><br />
https://www.rxlist.com/fucus_vesiculosus/supplements.htm

Yazar: Özlem Güvenç Aðaoðlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.