Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boeing 787 Dreamliner Nasıl Bir Şirkettir ?

0 65

Boeing 787 Dreamliner Nasıl Bir Şirkettir ?Boeing, 1900’lü yıllarda hayatımıza çok farklı bir şekilde giren havacılığın endüstriyelleşmesi alanında son derece önemli bir faaliyet yürütmüş bir Amerikan şirketidir. Söz konusu kurum, bizzat bir Ziraat Mühendisi olan William Boeing tarafından kurulmuştur. Aslında her ne kadar William Boeing bir Amerikalı olarak bilinse de aslında bu doğru değildir. William Boeing’in asıl adı ”Wilhem Böing”dir ve kendisi bir Almandır. Ancak Avrupa’nın Hamburg ve Bremen şehirlerinden 1800’lü yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ne göçen Almanlardan biri olan bu adam, sonrasında Amerikan vatandaşlığına geçince adını ve soyadını Amerika’ya daha uygun olur düşüncesiyle ”William Boeing” olarak değiştirmiştir. William Boeing, havacılığa damga vuran Boeing 707 ve ilerleyen yıllarda bunu izleyen serileri dünyaya kazandıran kişidir. Bu da söz konusu şirketin on yıllardır gerek Amerika gerekse de Avrupa başta olmak üzere birçok bölgede kıtada adından söz ettirmesini de beraberinde getirmiştir. İlk olarak bulunan jet motor sonrasında ticari yolcu taşımacılığında çok hızlı bir sıçrama yakalayan endüstri, başta Boeing olmak üzere McDonell Douglas da ticari yolcu jetleri tasarlamıştır.

Piyasaya ilk olarak damga vuran hiç şüphe yok ki, günümüz Boeing serilerinin atası olan 707 serileri olmuştur. Bu model adeta prototip görevi de gördüğünden sektörde Boeing’in temel aldığı referans olmuştur. Boeing tarafından üretilen 707’ler adeta havacılık piyasasına damga vurmuş ve de sektörde çok büyük bir ivmelenme yaşanmıştır. Bu dönemle beraber, Boeing bir küresel marka haline gelmiş ve de dünyanın en büyük uçak üreticisi olarak dikkati çekmiştir. Günümüzde bakıldığında Boeing 707’ler dışında sırasıyla 717, 727, 737, 747, 757, 767 ,777 gibi sonraki modelleri de üretmiştir. Bu seri modeller arasında 707, 717, 727, 757 ve 767’nin üretimine son verilmiştir. Bunlar arasında halen kullanılan aktif bir şekilde kullanılan 757 ve 767 son derece etkileyici iki modeldir. Ancak artık üretimi yapılmamaktadır. Çok uzun yıllar boyunca yeni bir model üretmeyen Boeing 2007 yılında yeni modelini havacılık piyasasına tanıtmıştır.

Bu model, Boeing 787’dir. Son derece sıradışı olan bu model, günümüzde birçok havayolu şirketi tarafından kullanılmakta ve de sahip olduğu teknoloji ile dikkati çekmektedir. Boeing’in orta geniş gövdeli uçaklarından olan 787’ler yakıt tasarrufu alanında adeta dünya birincidir. Bakıldığında 767’lerin bir üst modeli olarak da karşımıza çıkan 787’ler, kendi serisi olarak da ayrılır. Bu anlamda 787-8, 787-9, 787-10 gibi alt serileri bulunur. Bunlar arasında 787-10 en uzun menzile sahip olan ve de en çok uzun yollarda tercih edilen yeni modeller arasında yer alır.

Boeing 787 Dreamliner Nasıl Bir Şirkettir ?Boeing 787 serileri modellerine göre 245 ila 335 kişi arasında değişen bir yolcu kapasitesine sahiptir. İlk resmi uçuşunu 15 Aralık 2009’da gerçekleştiren Boeing 787 Dreamliner, İlk ticari uçuşunu ise 26 Ekim 2011 tarihinde Japonya‘nın önde gelen havayolu şirketlerinden All Nippon Airways bünyesi altında gerçekleştirmiştir. Söz konusu uçağın fiyatı 225 ila 307 milyon Amerikan doları arasında serilere göre farklılık göstermektedir. Uçağın en uzun menzili 787-9’a aittir o da 14 bin kilometre civarındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku