Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bohem Tarzı Dekorasyon

0 190

Fransa‘da tanımlanmış bir akım olan Bohem Tarzı özgür ve gezgin ruhlu insanlardan etkilenilerek günümüzdeki halini almıştır. Birbirinden çok farklı olan renkler, kalabalık görünüm ve canlı bir dekorasyon çeşididir. Bohem tarz moda alanında da ön plana çıkan tarzlardan biridir. Bohem tarzını eve uygulamak sanıldığı kadar zor değildir.

Renk Kullanımı

Bohem tarzı dekorasyonlarda en öne çıkan etkenlerden biri renklerdir. Bohem tarzı çingene kültüründen etkilendiği için canlı, parlak ve kontrast renkler daha çok tercih edilir. Bohem tarzı dekorasyonlarda zıt renklerin kullanımını görmek mümkündür. Bu tarzda insanlar tamamen özgürdür. Hiç düşünmeden istediği renklerin hepsini bir arada kullanabilirler. Bazı insanlara çok karışık gelen bu tarz iyi dekore edildiğinde çok etkileyici ve göz dolduran bir tasarım olmaktadır.

Desen Kullanımı

Bohem tarzda en çok kullanılan dekor ürünü tartışmasız tekstildir. Kanepe üzerine veya Bohem Tarzı Dekorasyonevin çeşitli yerlerine yerleştirilen battaniyeler, mobilya üzerindeki kaplama desenler ve çeşit çeşit desende, renkte yastıklar ile Bohem tarzını kolayca yakalamak mümkündür. Bu tarzda kullanılan desenler çoğunlukla geometrik şekiller veya doğal şekiller, baskılar şekilde olabilmektedir. Örnek olarak çizgili nevresimler, çiçek desenli koltuklar veya örgü bir battaniye Bohem tarzı yansıtan desenler arasında yerini almıştır. Duvarları da farklı desen veya renkte duvar kâğıtları ile renklendirmek mümkündür. Renkleri mobilya ile vermeyi tercih eden kişilerin duvarda desene kaçmaktansa koyu renkli duvarlar tercih etmesi gerekir.

Alçak Oturma Birimleri

Göçebe yaşamdan ilham alınarak ortaya çıkan Bohem tarzda mobilyalar da buna uygun olarak kolay taşınabilir mobilyalar şeklinde seçilir. Kırlent veya yastıklar ile bir oturma köşesi yaparak Bohem tarzının en kilit noktası halledilebilir. Aynı zamanda minderler ve sehpa ile bir düzen de ayarlamak mümkündür. Genellikle bu işlemler için duvar köşeleri ideal olmaktadır. İnsanın yaratıcılığı Bohem tarzı çok etkilemektedir. Bir şeyleri birbiri ile kombin edebilmek ve onların duruşunu ayarlamak gerekir.

Kilim Kullanımı

Bohem tarzda oldukça basit ve rahat mobilya ve aksesuarlar tercih edilir. Bu sebeple ağır ve şık halılar genel anlamda tercih edilmez. Bohem tarz dekorasyonlarda çoğunlukla renkli ve ince kilimlere yer verilir. Renkli kilimler odanın ambiyansını tamamen değiştiren bir ayrıntıdır. Bohem tarz dekorasyonlar için kilim seçimi oldukça önemlidir.

Yazar: Can Baskın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku