Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boya Lekelerinden Başlıca Kurtulma Yolları Nelerdir?

0 208

7889_35Boya yapmak zahmetli işlerden biridir. Boya yaparken dikkat etmezseniz evin her tarafı boya olabilir. Bu nedenle boya yaparken evin içinde eşya varsa, mutlaka üstünü örtü ile kapatın. Lekelerde kural taze iken müdahale etmektir. Boya lekelerine kurumadan önce müdahale edin. Boya lekelerinde işlem yapmadan önce, boyanın cinsini esas alın. boya lekesi yağlı boya mı, plastik boya mı, içerisinde yağ var mı, bunu belirledikten sonra işlem yapın.

Yağlı boya ile evinizi boyuyorsanız, evin birkaç yerinde boya olacaktır. Boya lekelerini çıkarmak için lekenin üzerine pudra dökün. Boya lekesinin üzerinde pudrayı biraz beklettikten sonra, bir bezi eter veya alkole batırın. Alkol veya etere batırdığınız bez ile boya lekesini silin. Silme işlemi bittikten sonra bol soğuk su ile durulayın. Boya lekesinden eser kalmayacaktır.

Yağlı boya lekesi kumaş üzerinde veya döşemeler üzerinde kurumuşsa yapmanız gereken işlem, lekenin üzerine amonyak dökmektir. Lekenin üzerinde amonyak döktükten sonra boyanın yumuşaması için bir müddet bekleyin.

Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra bölgeyi soğuk su ile yıkayın. boya lekesinden eser kalmayacaktır. Boya lekelerini çıkarmak için beyaz kalıp sabundan yararlanabilirsiniz. Kalıp sabun, iyi bir leke çıkarıcıdır. Çıkmayan lekeler için çeşitli özel temizleyiciler de deneyebilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.