Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saten Ve Saten Türündeki Kumaş Temizlikleri Nasıl Yapılmalıdır?

0 320

7890_60Saten kumaş tercih eden kişiler en çok temizliği konusunda kararsız kalmaktadırlar. Saten kumaş hassas bir kumaş olduğundan ütüleme işleminde bile dikkat edilmesi gereken kumaşlardandır. Saten ve saten görünümlü kumaş temizliği nasıl yapılır bu yazımızda buna değinmek istiyoruz.

Saten ve saten görünümlü kumaşlar birbiriyle farklılık gösterir. Saten yapısı itibari ile hassastır. Fakat saten görünümlü kumaşlar ise satene yakın bir kumaştır. Saten görünümlü kumaşlar suni ipekten elde edilir. Saten kumaşlar sabun tozu, deterjan ve sıcak su ile temizlenip kumaşın ters tarafından kolalanarak temizlenirken saten görünümlü kumaşlar ise ılık su ile temizlenmesi gerekir. Kumaşlar bu şekilde yıkandıktan sonra iki kez duru sudan geçirilmelidir. Sıkma işlemi çok fazla yapılmaz. Suyunu akıtarak süzmeniz en doğrusudur. Saten ya da saten görünümlü kumaşlar ütülenirken çok düşük ısı da ütülenir. Aksi halde iz bırakabilir. Asetatlı saten kumaşlar aynı şekilde temizlendikten sonra kırışıklığa dayanıklı kumaşlardır. Bazı durumlarda ütülemeye bile gerek kalmayabilir. Ütülerken tereddüt ederseniz hafif bir nemli tülbent üzerine koyarak ütüleme işlemi yapabilirsiniz.

Saten ve saten görünümlü kumaş temizliği nasıl yapılır sorusu oldukça akıllara takılmaktadır. Hassas bir kumaş olduğundan yıkarken ve ütülerken kullanım koşullarına dikkat ederseniz herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ütünün ayarını düşük olarak ayarlayıp bu şekilde ütüleme yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.