Brøndby IF Nasıl Bir Kulüptür?

Brøndby_IF.svgBrondby IF, Danimarka’nın Birinci Futbol Ligi’nde mücadele eden ve aynı zamanda da UEFA Lisansı sahibi bir kulüptür. Brondby 3 Aralık 1964 tarihinde, temsil ettiği şehir olan Brondby’de kurulmuştur. Danimarka’nın önemli şehirleri arasında yer alan Brondby, bu sayede bir futbol kulübüne de kavuşmuştur. Danimarka’nın FC Kobehavn takımı ile beraber en önemli iki kulübünden biri olarak kabul edilen Brondby, ulusal anlamda birçok başarılı sonuçlara imza atmıştır. Ayrıca Brondby, 2000’e yakın resmi üyesi ile de Danimarka’nın en çok üyeye sahip kulübü olarak kayıtlara geçmiştir. 1964 yılında kurulan takım 50 yıllık bir futbol geçmişine sahip olmuş olsa da başarıları açısından oldukça takdir edilecek sonuçlar elde etmiştir. 50 yıl önce kurulan Brondy, 10 kez Danimarka Birinci Ligi şampiyonluğu yaşayarak kurulduğu tarihten günümüze dek ortalama her 5 yılda 1 kez şampiyon olmayı başarmıştır. Bu kendisine nazaran daha fazla ekonomik güce sahip olan FC Kobenhavn ile kıyasıya bir rekabete girmiş olduğuna da işaret eden bir tablodur.

Elde edilen 10 Danimarka Ligi şampiyonluğunun yanı sıra Brondby, 6 kez de Danimarka Kupası’nı kazanma başarısı göstererek bu alanda da oldukça etkili olduğunu göstermiştir. 1964 yılında kurulmuş olan Brondby, maçlarını 29,000 koltuk kapasiteli Brondby Stadyumu’nda oynamaktadır. Stadın mülkiyeti Brondby kulübüne aittir. Kulübün başkanlığını, Jan Beck Andersen, teknik direktörlüğünü ise Thomas Frank yapmaktadır. Son yıllarda eski performansından uzaklaşan Brondby, geçtiğimiz sezonu 4. Sırada tamamlamıştır. Kulüp en son lig şampiyonluğunu 2005 yılında elde etmiştir. Bu tarihten sonra bir daha şampiyonluk sevinci yaşayamayan Brondby, bazı yıllar şampiyonluk mücadelesi dahi verememiştir. Kulübün elde ettiği 10 lig şampiyonluğunun yanı sıra 9 kez de ikinciliği bulunmaktadır. Ancak kulüp en son ikinciliğini dahi 2006 yılında elde edebilmiştir.

1c32dda41aa84579a6df19c3d19e8cf8_20130928194727L10Kulübün geçmişi parlak olsa da şu an itibariyle Kobenhavn’ın gölgesinde kalmış olması taraftarları hayal kırıklığına sürüklemiştir. Brondby en son kupasını dahi 2008 yılında kazanmış ve bu tarihten sonra bir daha final yüzü bile görememiştir. Oysa kulüp 1990’lı yıllarda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden bir kulüp olarak bilinmekteydi. Öyleki Brondby 1986/87 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final görmüş 1991’de UEFA Kupası’nda yarıfinale kadar yükselme başarısı göstermişti. UEFA Kupası’na 12 kez katılan Brondby en başarılı sonuçlarını bu organizasyonda elde etmiştir. 1991’de gelen yarı finali 1997’deki çeyrek final izlese de sonrasında kulüp bu organizasyonlara katılım hakkını elde etmekte dahi güçlük çekmiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi’ne de 6 kez Gurup aşamasında dahil olan Brondby 1998/99’da Barcelona ve Bayern Münih ile aynı guruba düşmüştür. Bu gurupta rakiplerine boyun eğen Brondby grup sonuncusu olmaktan kurtulamamıştır. Kulübün yetiştirmiş ve dünya futboluna kazandırmış olduğu en önemli yıldız bir dönem Schalke 04 forması da giymiş olan Ebbe Sand’dır.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :