Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyaca Ünlü “Tivoli Bahçeleri”

0 220

Tivoli Bahçeleri, Avrupa Birliği’nin önde gelen ülkelerinden Danimarka‘nın başkenti Kopenhag’da bulunan dünyaca ünlü bir yerdir. Dünyanın en önde gelen şehirleri arasında yer alan Kopenhag’ın en gözde mekanlarından biri olan Tivoli Bahçeleri’nin şöhreti, ülke sınırlarını aşmış ve bütün dünyaya yayılmıştır. Öyle ki, söz konusu yer her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmekte. Dünyanın en eski parkları arasında kabul edilen Tivoli Bahçeleri’nin tarihi 19. yüzyıla dek uzanır. Öyle ki, söz konusu mekan dünya toprakları üzerinde yer alan en eski 2 parktan biridir. Diğeri de yine enteresan bir şekilde Danimarka’da bulunur. Resmi kayıtlara göre açılışı 15 Ağustos 1843 yılında yapılan Tivoli Bahçeleri, bu tarihle beraber günümüze dek uzanan süreçte milyonlarca turiste ev sahipliği yapmıştır. Hatta bu sayının milyarlarla ifade edilmesi de an meselesidir. Sıra dışı bir eğlence merkezi haline gelen Tivoli Bahçeleri, Danimarka topraklarının en çok turist çeken mekanı olarak bilinir. Öyle ki, başkent nüfusunun kat ve kat fazlasında ziyaretçi çeken Tivoli Bahçeleri, Avrupa’da da son derece önemli bir yere sahiptir.

1Dünyaca Ünlü "Tivoli Bahçeleri"70 yıldan daha eski bir tarihe sahip olan Tivoli Bahçeleri, Danimarka Krallığı’nın en önemli eserleri arasında yer alır. Uzun yıllardır bölge halkına ve bölgeyi ziyarete gelen turistlere eşsiz bir deneyim sunan Tivoli Bahçeleri, her yıl yaklaşık olarak 5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu mekanın bulunduğu şehrin nüfusundan da çok fazla bir rakamdır. Mekan sahip olduğu ziyaretçi trafiği itibariyle Avrupa kıtasının Europa-Park sonrasındaki en işlek mekanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi burada kategorize edilmiş bir mekanlar topluluğu ile hareket edilmektedir. Başka bir ifadeyle söz konusu mekan, sezonluk eğlence parkı olarak değerlendiriliyor ve bu kategoride bulunan diğer yerlerle mukayese ediliyor. İskandinavya toprakları üzerinde en çok ziyaretçi çeken park olma özelliğini haiz olan Tivoli Bahçeleri, dünya genelinde de ilk 5 içinde yer almayı başarmıştır. Bu anlamda Tivoli Bahçeleri, Disneyland, Europa-Park, Walt Disney Studios Park ve Efteling sonrasında 5’inci sırada yer alır.

Dünyanın en önemli eğlence mekanları arasında yer alan Tivoli Bahçeleri, Danimarka ekonomisine de çok ciddi bir katkı sunar. Mekanın ülke ekonomisi, özellikle de başkent Kopenhag ekonomisi açısından yeri oldukça büyüktür. Çok sıra dışı eğlence makinelerine sahip olan bu park, Avrupalılar için son derece tercih edilen önemli bir yerdir. Özellikle de çocuklu aileler yaz sezonunda bölgeye akın ederler. En çok ziyaretçi komşu ülke Almanya‘dandır. Sonrasında İsveç ve Fransa gelir. Bölgeye Türklerin de son zamanlarda ilgisi oluşmaya başlamıştır. Her ne kadar Türkler ağırlıklı olarak Paris’te bulunan Disneyland’ı tercih etse de Tivoli Bahçeleri de son yıllarda seçenekler arasına dahil edilmeye başlanılmıştır. Bölgeye ulaşmak oldukça kolaydır; Türk Hava Yolları vasıtasıyla tarifeli seferlerle İstanbul – Kopenhag rotası izlenilebilir. Ayrıca İskandinavya Havayolları da İstanbul üzerinden bölgeye tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.