Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünya’nın İlk Seri Katili “Ted Bundy” Kimdir?

0 947

tedy3Theodore Robert Bundy (Ted Bundy), dünyanın ilk seri katilidir. Başka bir ifadeyle, ilk seri katil tanımı onunla doğmuştur. Ted Bundy, sadece seri katil olarak bilinmez. Ayrıca tecavüzcü olarak da bilinir.

Ted Bundy, 24 Kasım 1946 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinin Vermont Eyaletinin Burlington şehrinde doğmuştur. Bundy’nin çocukluğu sorunlu geçmiştir. Bundy’nin babası, onu ve annesini terk etmiş, ilerleyen yıllarda anneside ortadan kaybolmuştur. Bundy, ablasını annesi, eniştesini ise babası olarak bilmekteydi. İlkokul ve Lise yıllarında içine kapanık biriydi. İnsanlarla iletişim kurmakta güçlük çekiyor, buna rağmen derslerdeki başarısı göz önüne alındığında, sınıfının hatta okulunun hep en iyileri arasında yer alıyordu. Theodore Robert Bundy, Liseyi dereceyle bitirip, Utah Üniversitesi Hukuk Fakültesinden davet mektubu aldı ve bunu kabul etti. Daha sonra siyasetle ilgilendi. Cumhuriyetçiler kanadında yer aldı. Herkes onun çok iyi bir siyaset adamı olacağına inanıyordu; ancak Bundynin hayatı çok farklı ilerledi. Bundy 1974’den 1978’e dek Utahtan Coloradoya, Washingtondan Floridaya yediden fazla eyalette cinayet işledi. Üniversite döneminde 120’den fazla kadını öldürüp; tecavüz ederken, şiddette sınır tanımadı. Bu 120 cinayetin sadece 36’sının Bandy tarafından işlendiği ispat edilebildi. Bunda kendi itirafı önemli rol oynadı.

tedy2Theodore Robert Bundy, cinayetleri işlerken çeşitli aletler kullanırdı. Bunlar; levye, buz kıracağı, kelepçe, metal boru ve kadın çorabıydı. Kurbanlarını çekiciliğiyle savunmasız bırakırdı. Kimse onun bu tür işler yaptığını düşünmezdi. Bunun nedeni, sempatik çalışkan bir üniversiteli genç olmasıydı. Kurbanlarının birçoğunu koltuk değneği numarasıyla kandırmıştır. Bundy ayağını incitmiş gibi yaparak koltuk değneklerinin yardımıyla kitaplarını arabasına taşırken onu gören kızlardan yardım isterdi. Yardım için yanaşan kızları etkisiz hale getirirdi. Bundy etkisiz hale getirdiği kurbanını tenha bir yere götür ve öldürürdü. Öldürdüğü kurbanına ayrıca tecavüz ederdi. Bundyye göre kızlar. yalancıydı. Erkekleri kullanırlardı. Çünkü annesi bile onu terk etmişti. Ablası ona yalan söylemişti. Bundy bu yüzden hepsinden intikam almak istiyordu.

tedy4Bundy için ülke çapında insan avına çıkıldı. Ama o her defasında kullandığı sahte kredi kartları ve faturalar sayesinde polisleri atlatmayı başardı. Bundy birkaç kez şüpheli sıfatıyla göz altına alındı; ancak bir şekilde kendisini aklamayı her defasında başardı. Bunda hukuk bilgisi ve keskin zekası önemli rol oynadı. Daha sonra yaklanmasına rağmen, hücresinin tavanını delerek kaçtı. 1978’de Florida Eyalet Üniversitesinde okuyan Lisa Levy ve Margaret Bowmanı vahşice öldürüp tecavüz etti ve kimseye görünmeden olay yerinden uzaklaştı. Bu onun yakalanmasına sebep olan son olay oldu. Bundy yakalanıp dava süreci başladığında, savunmasını bizzat kendisi yaptı ve bunu oldukça başarılı bir şekilde yaptı. Yakayı ele vermesine sebep olan şey, kurbanın kalçasında yer alan bir ısırık oldu. Isırığın uzman raporuna göre, tamamiyle Bundy’nin dişleriyle örtüştüğü tespit edildi ve jüri Bundynin idamına karar verdi.

tedy

Temyiz süreci yaklaşık 10 yıl sürdü. Bu sürede tüm bu yaşananlara rağmen bazıları için Bundy bir kahramandı. Hayranlarından binlerce mektup aldı birçoğu evlenme teklifi içeriyordu. Florida Eyalet Hapisanesi yetkilileri Bundynin idamını infaz etmek konusunda çok kararlıydı ve bunu başardılar. Onlarca kadını ölümle kucaklaşmaya kandıran o parlak gülümseme, 24 Ocak 1989 tarihinde elektirikli sandalyede son buldu. Bundy ölüme giden yolda faili meçhul bazı cinayetlerin kendisi tarafından işlendiğini itiraf etti ve pişman olduğunu söyledi.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku