Burun İltihabı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları

Burun iltihabının diğer ismi rinittir. Burun iç kısmındaki mukozanın iltihaplanmasıdır. Burun kanalları iltihaplandığında mukustan dolayı tıkanır ve kişi zor nefes alır. Alerjik sebeplerden kaynaklanabileceği gibi alerjik olmaması durumu da vardır. Alerjik olmayan burun iltihabının en yaygın sebebi soğuk algınlığıdır. Kulak Burun Boğaz doktoru bunun teşhisini yapabilir.

Alerjik Olmayan Burun İltihabı

Soğuk algınlığı sonucu oluşabileceği gibi hamilelik ve ergenlik gibi dönemlerde de karşılaşılabilecek bir sağlık sorunudur.
Belirtileri;
-Burunda tıkanıklık, burun akması ve kaşıntı
-Hapşırmak
-Burunda basınç hissi
-Balgam miktarında artışla birlikte öksürük
-Burun kanallarında yanma
-Baş ağrısı

Virüsler ve bakteriler burun iltihabına neden olabilir. Genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanan bir durumdur. İlerlemesi ile sinüzite neden olabilir. Sigara dumanı, keskin kokular da alerjik olmayan burun iltihabını tetikleyebilir. Ayrıca hava sıcaklığındaki değişiklikler de önemli etkendir. Soğuk sıcak değişimlerinde zayıflayan bağışıklık ile kişi burun iltihabı olabilir. Burunun tıkalı olmasından rahatsız olup sürekli burun açıcı sprey kullanım sonucu da burun iltihabı geçse dahi burun tıkanıklığı devam edebilir. İltihabı tedavi edip, burun açıcı kullanımını da talimata uygun kullanmak gerekir. Ayrıca hamilelik, ergenlik, regl, doğum kontrol hapı kullananlarda da alerjik olmayan burun iltihabı görülebilir.

Alerjik Burun İltihabı

Burun tahrişine sebep olan alerjenlere maruz kalındığında ortaya çıkar.
Belirtileri;
-Burun kanallarında kaşıntı
-Çok sık hapşırmak
-Halsizlik
-Vücutta kızarıklık ve kaşıntı
-Göz çevresinde renk değişikliği
Kan ve deri testi ile Alerji doktoru tarafından teşhis edilir. Alerjik sebeplere bağlı olarak burun iltihabı yaşayan kişinin birçok değişkene alerjisi olabilir. Bahar alerjisi, ev akarları, polenler, keskin güneş ışınları, devamlı esen rüzgar, ev içinde yaşayan hayvanların tüyleri, kokusu ve dahası. Alerjen solunduğunda vücut bunu tehlike olarak algılar ve kişi sürekli hapşırmaya başlar. Bununla birlikte burun tıkanıklığı oluşur.

Burun İltihabının Tedavi Yolları

Alerjik burun iltihabında, ilaç, aşı, burun spreyi kullanmak gibi tedavi yolları vardır. Alerjik olmaması durumunda hormonsal kaynaklı ise ilaç ile veya mevcut ilacı azaltmak ile, nezle, grip gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa buna yönelik ilaçlarla tedavi edilir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Yazar: Olcay Balmumcu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar