Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Büyük Çarşıpma Deneyi Bir Başka Bahara Kaldı

1 476

Büyük Çarşıpma Deneyi Bir Başka Bahara KaldıEylül ayının başlarında tüm dünyanın gözü önünde çalıştırılan Cern’deki büyük çarpıştırıcı programa uygun olarak çalışmalarını sürdüyordu. Ancak sistemdeki soğutma bölümünde meydana gelen bir arıza sebebiyle geçtiğimiz günlerde sistem durduruldu. Sistem kapatılmadan sorunun çözümlesi zor olacağından bilim adamları bu şekilde bir karar vermek zorunda kaldı . Arızanın giderilmesi için çalışmalar henüz tam olarak başlamış değil. Çünkü tünelin sıcaklığının normal seviyelere gelmesi birkaç hafta sürecek. (Deneyin yapılabilmesi için sıcaklığın -273 Celcius derecesine kadar düşürülmesi gerekiyor). Sistem normal sıcaklığa ulaşsa da sorunun giderilmesi bikaç ay kadar sürecek. Bundaki en büyük etken Cern bölgesinde kış mevsiminin başlaması.

Çarpıştırıcıdaki sorun giderilmesi ve sonrasında testlerin tamamlanması için yaklaşık 5-6 aylık bir süreç gerektiriyor. Durum böyle olunca da sistem 2008 yılı içinde tekrar çalışmayacak. Önümüzdeki senenin bahar aylarında büyük deney tekrar başlatılacak. Umarız yapılan bunca masraf ve çalışmalar boşa gitmez. İnsanlık için hayırlı ve yararlı sonuçlar ortaya çıkar.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku