Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Windows 7’nin ismi belli oldu

2 340

Windows 7’nin ismi belli olduTüketicilerin bir türlü alışamadığı işletim sistemi Windows Vista’nın bir sonraki versiyonu olarak geçtiğimiz Temmuz ayında “Windows 7” kod adıyla duyurulan yeni işletim sisteminin adı resmiyet kazandı. Microsoft, kullanımda yalınlık fikrinden yola çıktığı yeni işletim sisteminin ticari adının da “Windows 7” olarak belirlendiğini açıkladı.

Microsoft’un ürün yönetimi bölümünün başkan yardımcısı Mike Nash’ın yaptığı açıklamaya göre, şirketin önümüzdeki haftalarda düzenleyeceği PDC 2008 etkinliğinde (Professional Developers Conference / Profesyonel Geliştiriciler Konferansı) ayrıntılarını anlatacağı yeni işletim sisteminin ticari adı herhangi bir ek isim kullanılmadan sadece “Windows 7” olarak belirlendi.

Nash’ın belirttiğine göre, daha önce de “Windows 7” kod adıyla duyurulan yeni işletim sisteminin ticari ismi aranırken öncelikle “Windows 2008” ismi tartışılmış, ancak şirketin her yıl yeni bir işletim sistemi çıkarmadığından ötürü yeni işletim sistemine “Windows XP”, ve “Windows Vista”‘da olduğu gibi bir isimlendirme yapılması öngörülmüş. Ancak, yeni işletim sisteminin “yalınlık” temelinde yükselen ve Windows Vista’dan tamamiyle farklı bir işletim sistemi olmak yerine, Vista’nın eksikliklerini gideren ve kullanımını yalınlaştıran bir sürüm olmasını göz önünde bulundurarak en basit ve anlaşılır şekliyle isimlendirilmesine karar verilmiş.

Windows 7 ticari adıyla piyasaya sürülecek işletim sistemi, adından da anlaşılacağı üzere piyasaya sürülen yedinci Windows sürümü. Güncel işletim sistemi Windows Vista’nın sürüm numarası 6.0 (SP1) (Derleme 6001) olarak biliniyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.